Zamknij

Czy Panoramę Kruszwicką czeka zmiana? Nowe regulacje prawne w zainteresowaniu ministerstwa

07:20, 20.05.2018 P.B Aktualizacja: 11:22, 24.05.2018
Skomentuj

 

Miesięcznik samorządowy Panorama Kruszwicka w ubiegłym roku obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Jedno z pierwszych pism samorządowych powiatu inowrocławskiego mogą spotkać zmiany.

Temat poruszył serwis press.pl oraz nasz portal partnerski Gniewkowo.eu. W Gniewkowie od 1993 roku wydawana jest Gniewkorama.

Do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego napisał Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich. W liście poruszył on negatywne skutki wydawania prasy przez władze samorządowe.

Rzecznik opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowej bezpośrednio lub pośrednio przez samorządy. Jego zdaniem taka działalność jest negatywna. MKiDN rozpoczęły już analizy zmian w prawie prasowym, które mają objąć działalność prasy wydawanej przez samorządy.

-Należy zastanowić się nad nowymi regulacjami prawa prasowego, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej, która będzie niezależna od decyzji jednostek samorządu terytorialnego, a także będą zgodne z zasadą wolności prasy i innych środków masowego przekazu" - informuje MKiDN.

Jeśli do takich zmian dojdzie gazeta będzie musiała zmienić swój charakter. Jednym z rozwiązań może być zmiana miesięcznika w biuletyn informacyjny.

Panorama Kruszwicka to miesięcznik samorządowy, który na rynku lokalnym jest obecna od kwietnia 1992 roku. Inicjatorami założenia organu prasowego kruszwickiego samorządu byli Bogumił i Dorota Pronobisowie.

- Wiadomo, że prasa stanowi jeden z najważniejszych środków masowego przekazu. "Panorama Kruszwicka" włączając się w nurt czasopiśmiennictwa lokalnego opowiada się za samorządnością w szerokim tego słowa znaczeniu. Samorząd terytorialny obejmuje wszystkie osoby zamieszkałe w naszym mieście i gminie - pisał w pierwszym numerze "Panoramy" Bogumił Pronobis.

Decyzja o powołaniu na obszarze Kruszwicy została wydana 26 lutego 1992 roku uchwałą Rady Miejskiej. Na 26 radnych, 23 głosowało za, 3 postanowiło wstrzymać się od głosu.

- "Panorama Kruszwicka" będzie wydawana i rozpowszechniona pod stałym tytułem, w regularnych odstępach czasu tj. w połowie każdego miesiąca. Zajmie się aktualnymi wydarzeniami i problemami z różnych dziedzin, a swym zasięgiem obejmie historię, ludzie i zjawiska w szerszym kontekście - czytamy w numerze kwietniowym z 1992 roku.

Tytuł, formę i układ graficzny miesięcznika stworzyli redaktorzy Dorota i Bogumił Pronobis. Winietę gazety zaprojektowała natomiast Jolanta Czerwińska z Bydgoszczy.

- Trzymacie w rękach pierwszy numer "Panoramy Kruszwickiej", czasopisma, które w całości  poświęcone jest sprawom Kruszwicy i jej okolic. Będziecie Państwo mogą je kupić co miesiąc. Pragniemy, aby ten miesięcznik poruszał problemy kruszwiczan, prezentował lokalne władze, informował o tym, co się dzieje ja terenie naszej gminy, był miejscem kulturalnej dyskusji na temat, które nurtują każdego z nas - informowała na pierwszej stronie redakcja gazety.


Grafika na pierwszej stronie przedstawiająca Kujawiankę w stroju świątecznym wykonana została przez artystę plastyka Romana Kaczmarka.

W ciągu 25 lat wydano łącznie 298 numerów. Miesięcznik zmieniał się wielokrotnie, tak pod względem wizualnym jak i wydawniczym. Od 1992 roku "Panoramę Kruszwicką" prowadzili Dorota i Bogumił Pronobisowie, Renata Skoczek, Paweł Wiśniewski oraz Jacek Kowalski. Od 2011 roku bezpośrednim wydawcą gazety jest Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit". Redaktorem naczelnym jest zawsze dyrektor placówki.

(P.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%