Zamknij
REKLAMA

Kontrolują L4 Polaków. Wstrzymali świadczenia na ponad 4 mln zł!

07:49, 09.08.2018 | Daniel Wiśniewski [email protected]
REKLAMA
Skomentuj

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kontrolują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Tylko w pierwszym półroczu tego roku oddziały z Torunia i Bydgoszczy obniżyły świadczenia chorobowe na kwotę ponad 4 milionów złotych.

W całym kraju kontrole ZUS pozwoliły zaoszczędzić blisko 100 mln zł. Na tę kwotę tą składają się nie tylko zakwestionowane zwolnienia lub sposób ich wykorzystania, ale także zmniejszenie świadczeń z powodu nieterminowego dostarczenia druku zwolnienia do odpowiedniego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak informują przedstawiciele instytucji, kontrole mają związek z koniecznością wywiązywania się z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić systematyczną kontrolę zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W przypadku pierwszego rodzaju kontroli, lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora i tym samym niezdolna do pracy, a w przypadku drugiej z kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy osoba wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie wykonuje np. pracy - informuje Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Tylko w pierwszej połowie roku w kujawsko-pomorskim przeprowadzono ponad 12 tys. kontroli osób, które korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Dla porównania, rok wcześniej podobnych kontroli było o prawie 4 tys. więcej. Mimo to, tegoroczna weryfikacja zwolnień okazała się zdecydowanie bardziej skuteczna. ZUS poinformował o wydaniu 774 decyzji wstrzymujące dalszą wypłatę świadczenia.

Dodatkowo, do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, ZUS musi obniżyć o 25% świadczenie wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUSu. Świadczenie będzie obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. 

(Daniel Wiśniewski [email protected])
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone