Zamknij
REKLAMA

Kruszwica: 15 maja 1990 roku na łamach Informatora Kruszwickiego

20:14, 15.05.2018 | P.B/Informator Kruszwicki
REKLAMA

28 lat temu, po raz pierwszy po zmianie ustrojowej udaliśmy się do urn wyborczych aby zdecydować kto pokieruje kruszwickim samorządem. Wydarzenie to komentowała pierwsza prasa kruszwicka po 1990 roku - Informator Kruszwicki.

Ukazujący się w latach 1990-1992 Informator Kruszwicki relacjonował sprawy samorządowe oraz aktualności miasta. Miesięcznik mimo niewielkich rozmiarów z upływem czasu staje się pełną ciekawych informacji pamiątką i świadectwem tamtych chwil.

Numer 8 Biuletynu Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Kruszwica przedstawił m.in. listę kandydatów ubiegających się o mandat radnego. Były to osoby związane lub popierane z "Solidarnością" pracowniczą, rolniczą i Komitetem Obywatelskim. Kandydatów można było poznać także na spotkaniach z mieszkańcami. W numerze 8 opisano zasady funkcjonowania Burmistrza i Zarządu Gminy składającego się gremium liczącego od 4 do 7 osób. W jego pracach uczestniczyć mogli skarbnik i sekretarz gminy ale bez prawa głosu. Zarząd był wybierany spośród członków rady. Jedynie burmistrz i jego zastępca mogli być spoza rady, a sam burmistrz był wybierany w drodze konkursu. Wybór był dokonywany w głosowaniu rady gminy w obecności co najmniej  dwóch trzecich wszystkich radnych.          

Ponadto na łamach Informatora Kruszwickiego opisano także bieżące aktualności. Ich treść jest dostępna poniżej.

Naczelnik zawieszony

Wojewoda Bydgoski zawiesił w czynnościach naczelnika miasta i gminy Kruszwica Ryszarda Sobeckiego i powierzył tę funkcję do czasu wyboru władz samorządowych Władysławie Krajniak.

Nowa szkoła w Kruszwicy

Od 1 września br. w Zespole Szkół Zawodowych w Kruszwicy zacznie działać 4-letnie Technikum Spożywcze o specjalności: analiza środków spożywczych.

Szkoła powstaje w wyniku zapotrzebowania społecznego. Już od dawna pojawiały się głosy zdziwienia, że w tak uprzemysłowionym mieście, posiadającym rozwinięty przemysł rolno-spożywczy, brak jest placówki oświatowej przygotowującej kadry dla tego przemysłu. Chętnych do nauki jest wielu. Wstępne egzaminy, które odbędą się 11 i 12 czerwca, pozwolą wybrać najlepszych.

Z pewnością i młodzież i rodzice będą zadowoleni, że zaoszczędzono im męczących i upokarzających dojazdów w zatłoczonych autobusach do innych miejscowości.

Na marginesie trzeba dodać, że były już zakusy na tę nową dopiero organizującą się szkołę. Bardzo mocno , lecz jak się okazało bezskutecznie protestował Zespół Szkół Zawodowych w Mątwach, chcąc przechwycić nasz kruszwicki pomysł.

(P.B/Informator Kruszwicki)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone