Zamknij

Kruszwica: 15 maja 1990 roku na łamach Informatora Kruszwickiego

20:14, 15.05.2018 P.B/Informator Kruszwicki Aktualizacja: 20:24, 15.05.2018

28 lat temu, po raz pierwszy po zmianie ustrojowej udaliśmy się do urn wyborczych aby zdecydować kto pokieruje kruszwickim samorządem. Wydarzenie to komentowała pierwsza prasa kruszwicka po 1990 roku - Informator Kruszwicki.

Ukazujący się w latach 1990-1992 Informator Kruszwicki relacjonował sprawy samorządowe oraz aktualności miasta. Miesięcznik mimo niewielkich rozmiarów z upływem czasu staje się pełną ciekawych informacji pamiątką i świadectwem tamtych chwil.

Numer 8 Biuletynu Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Kruszwica przedstawił m.in. listę kandydatów ubiegających się o mandat radnego. Były to osoby związane lub popierane z "Solidarnością" pracowniczą, rolniczą i Komitetem Obywatelskim. Kandydatów można było poznać także na spotkaniach z mieszkańcami. W numerze 8 opisano zasady funkcjonowania Burmistrza i Zarządu Gminy składającego się gremium liczącego od 4 do 7 osób. W jego pracach uczestniczyć mogli skarbnik i sekretarz gminy ale bez prawa głosu. Zarząd był wybierany spośród członków rady. Jedynie burmistrz i jego zastępca mogli być spoza rady, a sam burmistrz był wybierany w drodze konkursu. Wybór był dokonywany w głosowaniu rady gminy w obecności co najmniej  dwóch trzecich wszystkich radnych.          

Ponadto na łamach Informatora Kruszwickiego opisano także bieżące aktualności. Ich treść jest dostępna poniżej.

Naczelnik zawieszony

Wojewoda Bydgoski zawiesił w czynnościach naczelnika miasta i gminy Kruszwica Ryszarda Sobeckiego i powierzył tę funkcję do czasu wyboru władz samorządowych Władysławie Krajniak.

Nowa szkoła w Kruszwicy

Od 1 września br. w Zespole Szkół Zawodowych w Kruszwicy zacznie działać 4-letnie Technikum Spożywcze o specjalności: analiza środków spożywczych.

Szkoła powstaje w wyniku zapotrzebowania społecznego. Już od dawna pojawiały się głosy zdziwienia, że w tak uprzemysłowionym mieście, posiadającym rozwinięty przemysł rolno-spożywczy, brak jest placówki oświatowej przygotowującej kadry dla tego przemysłu. Chętnych do nauki jest wielu. Wstępne egzaminy, które odbędą się 11 i 12 czerwca, pozwolą wybrać najlepszych.

Z pewnością i młodzież i rodzice będą zadowoleni, że zaoszczędzono im męczących i upokarzających dojazdów w zatłoczonych autobusach do innych miejscowości.

Na marginesie trzeba dodać, że były już zakusy na tę nową dopiero organizującą się szkołę. Bardzo mocno , lecz jak się okazało bezskutecznie protestował Zespół Szkół Zawodowych w Mątwach, chcąc przechwycić nasz kruszwicki pomysł.

(P.B/Informator Kruszwicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%