Zamknij

Maląg: rząd dotrzyma słowa w sprawie wypłaty trzynastej emerytury

14:52, 10.02.2020 | autorka: Agata Tomczyńska ato/ mhr/
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu minister Maląg podsumowała rządowe programy społeczne.

"Rodzina od czterech lat to najważniejsze dobro. To dobry czas dla rodzin, kiedy przede wszystkim rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zwrócić uwagę na to i podjąć konkretne działania, jakie są niezbędne, aby rodzina mogła dobrze funkcjonować"- mówiła minister.

Przypomniała, że od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do polskich rodzin trafiło ponad 90 mld zł. ?To 90 mld dobrze zainwestowanych pieniędzy przede wszystkim w wykształcenie, w rozwój rodziny, a rodzina pokazała, że wie, jak wydatkować te środki? ? stwierdziła.

Maląg wskazała, że wsparciem dla rodzin jest także program "Dobry start", czyli wyprawka szkolna w wysokości 300 zł, która przysługuje raz w roku na dziecko uczęszczające do szkoły.

"Kolejne wsparcie to programy, które pozwalają rodzicom podjąć decyzję, czy po urlopie rodzicielskim mama może podjąć aktywność zawodową. Dajemy możliwość wyboru m.in. dzięki programowi Maluch plus- mówiła minister. Zaznaczyła przy tym, że na tegoroczną edycję programu przeznaczono 450 mln zł, zarówno na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi oraz funkcjonalnie już istniejących.

"Pamiętamy także o międzypokoleniowej solidarności z seniorami. W roku 2020 w ramach pakietu Emerytura plus ponad 20 mld zł będzie przekazane zarówno na trzynastą emeryturę, jak i waloryzację emerytur i rent- podkreśliła.

Szefowa MRPiPS zapewniła, że rząd dotrzyma słowa, jeśli chodzi o wypłacenie trzynastej emerytury. Przypomniała, że podjęta została uchwała zakładająca, że świadczenie zostanie wypłacane w kwietniu na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 zł brutto. "Pomimo zgłoszonych przez Senat poprawek, trzynasta emerytura będzie przez Sejm przegłosowana. Skoro mamy dobrą sytuację gospodarczą ? chcemy się tą sytuacją gospodarczą z naszymi emerytami podzielić - mówiła minister.

Poinformowała, że w kwietniu trzynastą emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów, a na ten cel zabezpieczono blisko 12 mld zł.

"To, co podnosi opozycja, że odbędzie się to kosztem osób niepełnosprawnych ? nic bardziej mylnego. Wszystkie programy wsparcia osób niepełnosprawnych, a więc zarówno opieka wytchnieniowa, budowa centrów opiekuńczo-mieszkalnych, czy asystent osoby niepełnosprawnej będą realizowane -  zapewniła Maląg.

Minister dodała, że kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur gwarantuje podwyżkę świadczeń o co najmniej 70 złotych. Skorzysta na tym ponad 6,2 mln emerytów i rencistów.

"Szerokie działania podejmowanie przez rząd, które przede wszystkim podnoszą wartość rodziny, będą kontynuowane? ? mówiła minister. Wskazała przy tym, że polityka rządu na kolejne cztery lata to przede wszystkim wyzwania demograficzne. "Jesteśmy w sytuacji tzw. pułapki demograficznej. Przede wszystkim musimy opracować strategię demograficzną, która pokaże, jakie kolejne działania jako rząd musimy podjąć, aby wesprzeć rodzinę. Aktualnie przeprowadzamy badania, jestem przekonana, że strategia zostanie przedstawiona w tym roku" ? zapowiedziała. Dodała przy tym, że będą to działania międzyresortowe.

"Spotykamy się w różnych województwach, bo zależy nam na tym, aby w naszych działaniach wsłuchać się w głos samorządowców, abyśmy wspólnie tworzyli dobre rzeczy, które służą polskiej rodzinie" ? dodała. (PAP)

 

(autorka: Agata Tomczyńska ato/ mhr/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Bez kłamstwa?Bez kłamstwa?

0 0

I ani słowa że senat blokuje rzekomo wypłatę tych trzynastek? oj dostanie się babie, oj dostanie🤣 23:58, 11.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone