Zamknij

Marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli

10:01, 01.07.2020 BK Aktualizacja: 10:04, 01.07.2020
Skomentuj

Marszałek Piotr Całbecki weźmie udział w sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Gospodarz naszego województwa jest sprawozdawcą opinii w sprawie dwóch ważnych aktów prawa Unii Europejskiej, kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Dziś (1 lipca) odbędzie się głosowanie nad przyjęciem opinii przez członków komisji. Sesja online (od godziny 10).

Opinia, której sprawozdawcą jest marszałek Całbecki odnosi się do spójności między ramową dyrektywą wodną a innymi przepisami europejskimi. Wskazuje na pojawiające się wyzwania oraz proponuje rozwiązania w zakresie powszechnego dostępu do wody, ochrony i gwarancji jej jakości oraz dostępu do infrastruktury sanitarnej.

W związku z pandemią koronawirusa marszałek zwrócił również uwagę na konieczność rozszerzenia działań mających na celu wyeliminowanie zagrożeń epidemiologicznych dla jakości wody. Zgodnie z treścią opinii, dyrektywy wodne są w dużej mierze adekwatne do zakładanych celów, jednak wymagają aktualizacji. Zaproponowane działania dotyczą opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii, które zmniejszą poziom zanieczyszczeń wód m.in. pestycydami, antybiotykami i mikrodrobinami plastiku.

Marszałek zwrócił się do Komisji Europejskiej o większą spójność i koordynację powiązanych aktów prawnych UE i zaproponował, aby KE zbadała potencjał współpracy z międzynarodowym programem hydrologicznym UNESCO w celu wzmocnienia wiodącej roli Europy w osiąganiu zrównoważonego charakteru zasobów wody na świecie.

Projekt opinii marszałka Całbeckiego, jako jedyny z przedstawionych, został jednogłośnie przyjęty podczas czerwcowego posiedzenia komisji ENVE. Więcej tutaj. Powstał on we współpracy z ekspertem w dziedzinie wody, twórcą nowoczesnej koncepcji ekohydrologii profesorem Maciejem Zalewskim, który jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk i stałym współpracownikiem UNESCO.

(BK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%