Zamknij
REKLAMA

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych i w Zaduszki cmentarze będą zamknięte

10:42, 31.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rząd zdecydował, że w od 31 października do 2 listopada zamknięte zostaną cmentarze. W tym okresie wstęp na ich teren jest zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nim związanych.

Od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Wynika to z decyzji rządu, który chce w ten sposób uniknąć ryzyka zakażeń koronawirusem na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

Premier tłumaczył, że rząd z podjęciem decyzji o zamknięciu cmentarzy czekał, ponieważ liczył, że liczba zachorowań zmaleje.

"Cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób" - powiedział w piątek Morawiecki.

"Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć" - dodał.

Po decyzji rządu w sprawie uroczystości Wszystkich Świętych wypowiedział się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

"W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty" - zaznaczył rzecznik.

Ks. Gęsiak przypomniał też, że w tym roku, decyzją penitencjarii apostolskiej, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez osiem dni od uroczystości Wszystkich Świętych.

Rzecznik KEP przyznał, że choć w tym roku wiele osób z powodu choroby lub izolacji nie będzie mogło nawiedzić grobów swoich bliskich, to jednak zawsze mogą się za nich modlić do Boga.

"Módlmy się za nich w domach. Zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną, tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do domu Ojca" - powiedział.(Krzysztof Kowalczyk, Magdalena Gronek krz/ mgw/ joz)

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

nieRząd się kończynieRząd się kończy

2 3

To my mamy jakiś rząd?!
bo ja ostatnio widziałem jakiegoś dyktatorka, który łapkami ledwo sięgał blatu stołu i przemawiał jak feudalny władca a tu się okazuje że MY mamy jakiś rząd co w dodatku podejmuje decyzje! 11:41, 01.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz