Zamknij
REKLAMA

Ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama w Kujawsko-Pomorskim

13:36, 24.07.2021 | MP
Skomentuj

Gościem marszałka Piotra Całbeckiego był ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama. Tematem spotkania, w którym uczestniczył też przewodniczący marszałkowskiej rady ds. rozwoju szlaku św. Jakuba ks. prof. Piotr Roszak, były niedzielne uroczystości związane z erygowaniem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Gospodarz naszego województwa jest przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.

- Cieszę się, że dzięki obecności pana ambasadora będziemy mogli poznać plany rozwoju szlaku. Będziemy też rozmawiać o sytuacji w Europie w związku z pandemią, która spowolniła wiele obszarów współpracy międzynarodowej, również dla naszego województwa. Chcemy się też podzielić naszymi doświadczeniami i planami co do współpracy z Nawarrą, która jest naszym regionem partnerskim – powiedział dziennikarzom przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki. Zapowiedział stworzenie w Kujawsko-Pomorskiem ośrodków promujących dziedzictwo Camino de Santiago, z hostelami dla pielgrzymów, na początek w Toruniu i Szafarni.    

- To dla mnie wielka przyjemność odwiedzić ponownie region, który miałem już okazję odwiedzić przed dwoma laty. Przygotowywane w Toruniu obchody święta apostoła Jakuba, w ramach Roku Świętego Compostelańskiego, są jednymi z najbardziej ambitnych. Przywożę państwu pozdrowienia od króla Hiszpanii, od rządu naszego kraju, a także rządu regionalnego Galicii, reprezentowanego zarówno przez władze publiczne, jak i władze kościelne. Celem mojej wizyty jest też zbliżenie regionów hiszpańskich i polskich, w tym umocnienie relacji już istniejącej z regionem Nawarry. Myślę, że uda nam się zidentyfikować obszary współpracy, które będziemy mogli rozszerzyć na inne regiony – mówił na tym samym briefingu w Urzędzie Marszałkowskim ambasador Sanabria Valderrama.

Francisco Javier Sanabria Valderrama, z wykształcenia prawnik, jest szefem oficjalnego hiszpańskiego przedstawicielstwa w naszym kraju od 2018 roku. Wcześniej pracował w placówkach dyplomatycznych w Ekwadorze i Republice Czeskiej, a także w stałych przedstawicielstwach przy Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kujawsko-Pomorskie utrzymuje bliskie relacje hiszpańskim regionem Nawarra, z którym w 2007 roku zawarliśmy umowę o partnerskiej współpracy, obejmującą m.in. wspólne przedsięwzięcia i wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, nauki, edukacji i wymiany młodzieży, planowania rozwoju i wsparcia społecznego.

[ZT]16968[/ZT]

[ZT]16955[/ZT]

[ZT]16957[/ZT]

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%