Zamknij

Warszawa: uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie odbędą się przy Kopcu Powstania Warszawskiego

07:52, 30.07.2021 PAP Aktualizacja: 07:54, 30.07.2021
Skomentuj PAP PAP

Co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Kopcu rozpalane jest Ognisko Pamięci. W tym roku nie zapłonie. Z powodu przebudowy Kopca uroczystości zostały przeniesione do parku Dreszera, pod pomnik "Mokotów Walczący 1944".

Ze względu na rewitalizację parku przy Kopcu Powstania Warszawskiego, uroczystości z Kopca przeniesione są do Parku gen. Orlicz-Dreszera - przekazał mokotowski ratusz.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka mokotowskiego ratusza Monika Chrobak-Budzińska, "symbolicznie 1 sierpnia zostanie zapalony znicz. Natomiast przez 24 godziny na dobę, przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku, zostanie podświetlony pomnik". Uroczystości w parku Dreszera rozpoczną się o godzinie 10 w niedzielę. Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty, podniesiona zostanie flaga państwowa oraz zapalony zostanie znicz od "ognia pamięci" przyniesionego przez "Sztafetę pokoleń".

[ZT]4315[/ZT]

Kopiec oraz park Akcji "Burza" zostaną zmodernizowane, ratusz wyłonił firmę, która już tym się zajmuje. Na szczycie Kopca powstanie dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Schody biegnące na szczyt zostaną przebudowane i będą przywodzić na myśl powstańczą barykadę, a na specjalnych koszach rozmieszczone zostaną fragmenty ruin Warszawy. Wzdłuż nich prowadzić będzie ścieżka historyczna. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od ul. Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium.

[ZT]8821[/ZT]

Wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi elementami tzw. małej architektury, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk. O niezwykłej przyrodzie Kopca opowiadać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca wzdłuż porastających zwałowisko drzew, a nawet ich koron.

Park zostanie dostosowany dla potrzeb z osób z niepełnosprawnościami. Ścieżki będą miały łagodne nachylenie, a na szczyt Kopca będzie można wjechać specjalną rampą. Projekt nowego parku obejmuje także uporządkowanie zieleni i wykonanie nasadzeń rodzimych drzew, krzewów i bylin. Zieleń zostanie uporządkowana tylko w wybranych miejscach, tak, aby częściowo wydzielić zupełnie dzikie strefy, w których przyroda będzie rozwijać się sama. Dodatkowo planowane są nasadzenia 450 drzew parkowych i 8,5 tysiąca leśnych sadzonek. Pojawią się budki dla ptaków i nietoperzy. Występujące tu gruzy są dziś częścią przyrody i schronieniem dla dziko żyjących zwierząt.

[ZT]12940[/ZT]

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania w 2004 r. Na Kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W walkach zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. (Marta Stańczyk mas/ jann)

[ZT]4305[/ZT]

[ZT]12939[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%