Zamknij
REKLAMA

Z Iloną Dybicz o "Kruszy", wychowaniu młodzieży, gwiazdach i ogrodzie [WYWIAD]

20:40, 22.06.2018 | P.B
REKLAMA
Skomentuj

Wywiad z Iloną Dybicz, prezesem Stowarzyszenia „Krusza” o podjętych działaniach i planach na najbliższy czas rozmawia redaktor naczelny www.mojakruszwica.pl Przemysław Bohonos.

Stowarzyszenie „Krusza” powstało na początku ubiegłego roku. W jego szeregi wstąpili zarówno mieszkańcy, radni Rady Miejskiej, jak i działacze. Proszę opowiedzieć jakie akcje i działania udało się wam zorganizować w ostatnim czasie.

Stowarzyszenie „KRUSZA” powstało na początku 2017 r., ale grupa ludzi związana z tym stowarzyszeniem współpracowała już dużo wcześniej. Mamy też dużą grupę młodzieży skupioną wokół „Kruszy”. Nasze główne cele to: propagowanie i pielęgnacja tradycji miejscowych i regionalnych, praca na rzecz integracji pokoleń, prowadzenie akcji charytatywnych, praca na rzecz dzieci i młodzieży, promocja regionu, prowadzenie działalności edukacyjno – szkoleniowej, upowszechnianie kultury fizycznej, organizacja i koordynacja imprez okolicznościowych. To, co udało nam się zrealizować w tak krótkim czasie to przede wszystkim akcje charytatywne: „Bożonarodzeniową Paczka dla Bohatera”, „II Wielkanocna Paczka dla Bohatera” oraz „Kruszwica Bohaterom. WIELKANOC 2018" .

„Paczka dla Bohatera” pokazała, jak ważni są starsi ludzie i ich rola w społeczeństwie.

„Paczka dla Bohatera” to ogólnopolskiej akcji a oficjalnym koordynatorem tej akcji na terenie Gminy Kruszwica jest Pani Katarzyna Hałasa skarbnik naszego stowarzyszenia. Patronat nad akcją w Kruszwicy objęło Stowarzyszenie "Krusza", a w Polsce: Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Chcieliśmy w ten sposób choć trochę pomóc kombatantom oraz wspomóc wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania Ojczyźnie. Dzięki tej akcji udało nam się na terenie gminy Kruszwica odnaleźć ok. 30 kombatantów i osoby represjonowane. Do większości z naszych Bohaterów, dotarliśmy osobiście do domów. Wysłuchaliśmy także historii związanych z okresem wojennym. Uwieńczeniem zbiórki w Kruszwicy było uroczyste spotkanie z kombatantami i przedstawicielami placówek,które zaangażowały się w zbiórkę. Wsparliśmy także akcję „Wszyscy gramy dla Was” organizowaną w Sławsku Wielkim. Dwukrotnie współorganizowaliśmy Osiedlowy Dzień Dziecka przy współpracy z: Samorządem Mieszkańców nr 3. W tym roku do organizacji imprezy przyłączył się także Caritas Kruszwica oraz Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dla dzieci odbyły się konkursy, gry i zabaw. Przygotowaliśmy dla nich dmuchane zjeżdżalnie, rodzinny konkurs plastyczny i krzyżówkę o Kruszwicy.

Był też streetball.

Właśnie. Wielkim powodzeniem cieszyła się zorganizowana wspólnie z klubem UKS Basket 2010 Kruszwica, koszykówka uliczna, czyli popularny streetball. W trakcie imprezy można było także zatańczyć wspólnie z P. Agnieszką Matusiak Zumbę. W tym roku będzie kontynuacja drugiej edycji streetball. Stowarzyszenie KRUSZA wsparło konkurs poezji religijnej organizowanej przez Caritas Kruszwica. Członkowie stowarzyszenia ufundowali nagrody i puchary dla zwycięzców. Udało nam się też zorganizować spotkanie z adwokatem Mateuszem Bernatem z Kancelarii Adwokackiej z Inowrocławia. Wszystkie porady dla mieszkańców naszej gminy były bezpłatne, a tematyką spotkania były spadki i darowizny.
.

Jak narodziła się idea stowarzyszenia, które ma na celu działanie na rzecz mieszkańców?

Połączyły nas wspólne cele i zadania, które chcieliśmy zrealizować. Gromadzimy ludzi o różnych poglądach i w różnym wieku, ale w ty nasza siła. W trakcie rozmów opracowujemy pomysły, które wszyscy możemy zaakceptować i się z nimi identyfikować. Przede wszystkim tym, co nas zrzesza to chęć rzeczywistego działania, bez względu na dzielące nas różnice pokoleniowe czy światopoglądowe. Działamy Dla Was i z Wami.


Jest pani radną, pedagogiem, pełni pani rolę koordynatora kruszwickiej astrobazy. Funkcja prezesa „Kruszy” także wymaga wiele pracy i poświęceń. Proszę powiedzieć, jak udaje się pani połączyć te wszystkie życiowe role i pełnione funkcje.

Zdaje się, że pominął pan ogród i siatkówkę (śmiech). Staram się być osobą aktywną, lubię działać. Odpoczynek odnajduje w ogrodzie i uprawianiu sportu. Astrobaza i astronomia to moja pasja i hobby. Uwielbiam realizować projekty naukowe z młodzieżą i odkrywać z nimi Wszechświat. Funkcja radnej i prezesa „Kruszy” daje mi możliwość współpracy z ludźmi i dla ludzi. Staram się rozmawiać, słuchać i w miarę możliwości pomóc. Ostatnim wyzwaniem, jakie postanowiłam podjąć, jest objęcie funkcji dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt. Ta praca nauczyła mnie wiele pokory i pochylenia się nad problemami każdego człowieka. W pracy przyświeca mi motto: „Najtrudniejszy zwycięstwem jest zwycięstwo nad samym sobą”.

Wiele się mówi, że to lato pod względem imprez i inicjatyw ma być gorące. Jakie akcje w okresie wakacyjnym stowarzyszenie planuje zrealizować?

W czerwcu współorganizowaliśmy kolejną edycję Osiedlowego Dnia Dziecka, w sierpniu planujemy drugie rozgrywki Streetball oraz zawody sportowe na ergometrach w połączeniu z Zumbą, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Kilku z członków stowarzyszenia „Kruszy” to radni Rady Miejskiej. Czy mają oni inną wizję Kruszwicy od tej, którą mamy obecnie i chcą zmian?

Myślę, że słowo "zmiana" powinno stać się słowem-kluczem do dalszego rozwoju Kruszwicy. Zmiany są potrzebne, ponieważ widzimy, że wiele dla Kruszwicy można jeszcze zrobić. O szczegółach przyjdzie zapewne jeszcze czas opowiedzieć. 

Pani aktywność rodzi wiele pytań dotyczących jesiennych wyborów. Według jednej z wersji ma pani ubiegać się o fotel Burmistrza Kruszwicy. Czy jest to prawda?

Przyznam, że długo zastanawiałam się nad tym. Bycie Burmistrzem Kruszwicy to nie tylko praca, ale obowiązek i służba. To zobowiązanie i kontrakt, który podpisuje się z wyborcami. Ostatnie rozmowy z mieszkańcami pomogły mi podjąć decyzję w tej sprawie i przekonały do kandydowania. Dziś mogę to już powiedzieć otwarcie. Tak, będę ubiegać się o fotel Burmistrza Kruszwicy.

Dziękuje za rozmowę.

(P.B)
REKLAMA

Komentarze (18)

opozycjaopozycja

14 2

Myślę że Pani Ilona dała wiele dowodów w naszym mieście, że można na Niej polegać. Życzę jej powodzenia i mam nadzieję, że będzie startować w tym roku jako kandydatka na burmistrza. Zresztą popieram teraz tylko kobiety, bo uważam że faktycznie może coś tylko lepszego z tego faktu wyniknąć. Już dosyć tych samych twarzy . Tutaj nic już dobrego nie zrobią Ci którzy rządzą tym miastem. Trzeba nowych twarzy, i przekazać pałeczkę innym. Zawsze będzie coś nowego otwartego na świat i ludzi. I nie można bać się zmian. Nie ma ludzi niezastąpionych. 20:06, 23.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

młodymłody

12 3

Moim zdaniem Pani Ilona to wspaniała perspektywa dla Kruszwicy. Dla Kruszwicy nowoczesnej, dla Kruszwicy, która podoła wszelkim działaniom. Widać jak Pani potrafi dobrze zarządzać. Kruszwicy potrzebna jest zmiana!!! Nie bójmy się nowych ludzi. Do przodu Pani Ilono !!! :D 20:47, 23.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

STARYSTARY

11 1

PANI ILONKO JESTEŚMY Z PANIĄ DO KOŃCA. ŻYCZYMY PANI BY OSIĄGNĘŁA SWOJE MARZENIA W DRODZE NA FOTEL BURMISTRZA, DOSYĆ MAMY JUŻ RZĄDÓW OBECNEGO WŁODARZA INTELEKTUALISTY. PANI TEŻ JEST NAUCZYCIELEM ALE ZUPEŁNIE INACZEJ ODNOSI SIĘ DO LUDZI. NIE ZADZIERA PANI NOSA I NIE POKAZUJE WYŻSZOŚCI WOBEC INNYCH,CHOCIAŻ TEŻ JEST WYKSZTAŁCONA TAK SAMO JAK OBECNY BURMISTRZ. A POWIEM WIĘCEJ BURMISTRZ OBECNY ZOSTAŁ Z NIECHĘCIĄ PRZYGARNIĘTY PRZEZ BURMISTRZA GAWRYSIAKA NA STANOWISKO KIEDYŚ WICKA, BO GAWRYSIAK NIE MIAŁ WTEDY WYJŚCIA. PANI NATOMIAST WYSTARTOWAŁABY Z POZYCJI DYREKTORA, CO MA WIĘKSZY PRESTIŻ I ZNACZENIE. TO ZNACZYŁOBY, IŻ PANI PRZESZŁA PEWNE SZCZEBLE I ZDOBYŁA CENNE DOŚWIADCZENIE. PAN WITCZAK TEZ SIĘ UCZYŁ KIEDYŚ, ALE JUŻ O TYM SIĘ NIE WSPOMINA. DO PRZODU I GŁOWA DO GÓRY PANI ILONKO I NIE BAĆ SIĘ. DA PANI RADĘ. 21:25, 24.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kobieta  naszaKobieta nasza

12 0

Czy Pani Ilona Dybicz ma jakieś szanse z Panem Witczakiem jeśli wystartuje jako kandydatka na fotel Burmistrza? No to się okaże. W tym mieście są od dawna "kliki" ludzi niezmiernie powiązanych z Witczakiem. Chodzi tylko o to, by te kliki zmieniały się, by nie było żadnych powiązań i układów. Mistrzem w zawiązywaniu takich towarzystw wzajemnej adoracji jest jak zawsze Pan Witczak. Potrafi tak namieszać, że każdego zrobi *%#)!& a on i tak spadnie na cztery łapy. Nic konkretnego nie robi, a i tak punktuje. Ludzie którzy muszą być lojalni wobec niego dostają jakieś "pewnie" posadki i ich rodzinki i siedzą cicho jak mysz pod miotłą i popierają go by tylko utrzymać się na stanowiskach pracy. Witczak natomiast się cieszy, że znowu udało mu się zrobić w konia ludzi i dojść do kolejnej może następnej kadencji. Chyba nie o to chodzi. Czekam na Burmistrza prawdziwego, otwartego uczciwego wobec obietnic wyborczych. Może się w końcu doczekam. Życzę Pani Ilonie Dybicz, by udało jej się wygrać z obecnym Burmistrzem, jeśli będzie kandydatką na Burmistrza, a jeśli jej to by się nie udało, to innej osobie, byle tylko nie obecnie nam rządzący Pan Witczak. Tego by było już naprawdę za dużo. 14:50, 25.06.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

paragraf22paragraf22

0 3

" Ludzie którzy muszą być lojalni wobec niego dostają jakieś "pewnie" posadki i ich rodzinki i siedzą cicho jak mysz pod miotłą i popierają go by tylko utrzymać się na stanowiskach pracy. "

Ja tam osobiście mam to gdzieś,ale taki tekst jak powyżej może być zinterpretowany jako pomówienie i oskarżenie o korupcję a to może zaśmierdzieć stosownym paragrafem :/ 16:11, 25.06.2018


kobieta nasza  do pakobieta nasza do pa

4 0

Nikt tu o korupcji nie mówi, bo Pan Witczak do takich ludzi nie należy. Tutaj jest czysty i nie ma tematu. Tylko mówimy o tym, że ma wielu zwolenników ponieważ niektórym pomógł zdobyć czy załatwić czy pracę, czy też inne ważne sprawy może nawet kosztem innych ważnych np. obietnic wyborczych. Ludzie są lojalni i przez takie działania umie sobie zjednać duży elektorat. I dlatego jest ważne by kiedyś wszelkie kliki się zmieniały, bo co to za demokracja jak się rządzi latami i nic się nie zmienia i nadal są Ci sami co byli. Sądzę że Pan Witczak będzie miał wiele propozycji jeśli nawet by przegrał wybory. 16:51, 25.06.2018


paragraf22paragraf22

0 2

Do @kobieta nasza do pa
"I dlatego jest ważne by kiedyś wszelkie kliki się zmieniały"
Nie wiem- śmiać się z tego czy płakać? wymieniać jedną klikę na drugą? to już lepiej niech zostanie jak jest- ta przynajmniej jest już w miarę nażarta i pozwoli innym też okruchy poskubać a jak przyjdzie nowa to wzorem centralnej wyposzczonej Dojnej Zmiany może się okazać że jej zachłanność wręcz nie zna umiaru! 17:11, 25.06.2018


kobieta  nasza  do  kobieta nasza do

4 1

Kliki oczywiście w cudzysłowiu . Demokracja polega własnie na tym, że ludzie się zmieniają i teraz jak wejdzie kadencyjność tak będzie. Może Ty tego jeszcze nie zauważyłeś, ale chyba nie trzeba się wysilać by zauważyć, że niektórzy moi czy twoi znajomi poukładali sobie ciepłe gniazdka i nie są do ruszenia i mało tego popadli w straszną rutynę i są bardzo pewni siebie,bo mają duże "plecy". I dlatego fajnie by było, by co jakiś czas ludzie się zmieniali. Ok zgadzam się z Tobą, że Ci przynajmniej się już najedli. Tylko w miarę potrzeb apetyt rośnie jeszcze więcej. Dajmy szanse też innym, tak będzie sprawiedliwie i po ludzku, jeśli o to chodzi. Wybierasz demokrację czy stary system? Nikt nic lepszego jeszcze od demokracji nie wymyślił. Mimo tego że też ma swoje wady, to wolę to od "komuny". 18:05, 25.06.2018


BobikBobik

4 11

Cha, cha, cha! A nie mówiłem! Jeszcze nie tak dawno odsądzano mnie od czci i wiary jak twierdziłem, że wszystko, co robi Pani Dybicz jest w prostej linii przygotowaniem do ogłoszenia "Oto nadchodzę". I co, i wyszło "szydło"z worka. Oto pokazało się czym tak naprawdę było założenie stowarzyszenia Krusza. Bo przecież nikt nie ma wątpliwości, że decyzja startu na Burmistrza zapadła już dawno temu, tylko potrzebna była platforma reklamowa do promowania się. Potrzebne było pokazanie, że się działa "Z Wami dla Was". I dalej zagospodarować pod siebie istniejące już inicjatywy. Przecież akcja "Paczka dla bohatera" czy Osiedlowe Dni Dziecka już dawno funkcjonowały. Lecz najłatwiej było skraść show podległym sobie harcerzom czy wcisnąć "swoją pomoc" zarządowi osiedla. A wszystko po to tylko żeby wciskać się przed obiektywy o czym świadczą grupowe końcowe zdjęcia mówiące same za siebie. Przecież trzeba się pokazywać, musi być głośno, bo przecież show must go on. Oto drodzy wyborcy, co wam może zaoferować Pani Dybicz i jej trupa. Będziecie tylko pożytecznymi "pionkami" do osiągnięcia celu. A celem jest wyłącznie władza. Władza sama w sobie. A szklane domy?.... 19:50, 25.06.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

EldoEldo

10 0

HAHAHAH te pionek a Ty już z Torunia wróciłeś, że znów nadajesz? Nic z tego co napisałeś nie pokrywa się z prawdą. Twój burmistrz nie ma szans. Choćby dlatego, że gra na niego zmęczenie. Ludzie mają dosyć niespełnionych obietnic i tego ślizgania się. Chcą zmian. 20:26, 25.06.2018


BOBICZEK  DO  BOBIKABOBICZEK DO BOBIKA

9 0

TY BOBIK TY JAKIŚ NIE Z TEJ PLANETY JESTEŚ. NIE ROZUMIESZ, ŻE FAKTYCZNIE ZMIANY SĄ POTRZEBNE DLA DOBRA I ZASADY, BO TAK MUSI BYĆ. I NIE WYCIĄGAJ JAKIŚ BZDUR. OBECNY BURMISTRZ PAMIĘTAM KIEDYŚ BAZOWAŁ NA "SOKOLE". WIESZ CO TO JEST? KAŻDY OD CZEGOŚ ZACZYNA. I TY BOBIK TEŻ MOŻESZ STARTOWAĆ NA BURMISTRZA. JEŚLI TOBIE SIĘ UDA TO SZACUN DLA CIEBIE. KAŻDY BUDUJE SWOJĄ "KARIERE" NAZWIJMY TO POLITYCZNĄ NA JAKIEJŚ BAZIE. NIKT NIE ROBI NIC Z PRZYPADKU I TU SIĘ ZGADZAM Z TOBĄ BOBIK, ALE AKURAT ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY I KAŻDY WALCZY JAK MOŻE W MIARĘ SWOICH MOŻLIWOŚCI I NIKT OD RAZU TEŻ BURMISTRZEM NIE ZOSTAJE. POWTARZAM KAŻDY MA PRAWO I MA SZANSE. 21:12, 25.06.2018


FanfakturFanfaktur

8 1

Niestety Witczak, Bogdanowicz, Krajniak, Budner i wielu innych siedzących na stołkach w gminie nie zrobili nic charytatywnie i spontanicznie dla mieszkańców. Więc nie pisz tu bzdur. Bo gdyby nawet poprzez te działania miała pokazywać się pani Dybicz, to tylko dobrze o Niej świadczy. Ludzie mogli zobaczyć kim jest, co robi i jak robi i ocenić skuteczność. Witczak zanim został burmistrzem słynął jedynie z "calowania rączek" i użalania się na sobą. Najzwyczajniej zawiódł mieszkańców. Z rozpędu w pierwszej kadencji zrealizował projekty swojego poprzednika. W drugiej pokazał prawdziwe oblicze, nieudolnego i bojaźliwego gbura. Pewnie podobnie jak w 2014 będzie chciał wojować hejtem. Pora na zmiany. Każdy kandydat, który może pochwalić się skutecznością działania bedzie lepszy od obecnego. Jeśli będzie to p. Dybicz to bardzo dobrze. 21:21, 25.06.2018


Mati Mati

4 4

Moim zdaniem burmistrz jest mężem stanu, wspaniałym politykiem, człowiekiem z charyzmą, najlepszym w historii burmistrzem Kruszwicy. Nie znam nikogo, kto by za jego kadencji wyjechał z miasta, nawet do dalekiej Kanady, nie mając pracy. Uważam, że należy mu się podwyżka nawet do 100%, bo co będzie jak on odejdzie? Kto go może zastąpić? Myślę, że nasza gmina jest w czołówce polskich samorządów. Nie znam nikogo kto by narzekał na to miasto. Codziennie w Kruszwicy są budowane nowe drogi. Ludziom żyje się tu lepiej niż na zakłamanym zachodzie UE. 22:12, 25.06.2018


WezyrWezyr

1 5

Ja się z twoich rewelacji nie naśmiewałem bo to co ty się niedawno o ucho obiło to ja wiedziałem już od jesieni, ja się nic nie odzywałem bo myślałem że jej przejdzie,ale jak widać idzie z Darkiem na zwarcie- co z tego wyjdzie?
okaże się już za parę miesięcy, osobiście mi to wisi i zapewne finał będzie taki że znów będę wybierał "mniejsze zło" gdyż nadal nie trafił się kandydat na którego mógłbym powiedzieć TEN/TA i nikt inny :(
ale może się coś jeszcze ulęgnie? 23:32, 25.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lolololo

2 11

nastepnym razem zrobie zdjecie jak Pani parkuje samochod . a wogole to przed wyborami to zawsze was pelno wszedzie a potem to wielkie...G.....jak zawsze obiecanki a i tak nic nie robicie chyba ze zdjecia na festynach i z babciami co obchodza 100 lat. 23:42, 25.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

krystekkrystek

6 2

Żeś pojechał chłopie. Nie wiesz, że jak nie masz nic do powiedzenia to lepiej pomilczeć? Jak krowa dużo muczy to mało mleka daje... żebyś w sądzie chłopaszku nie musiał udowadniać, kto jak parkuje. 05:20, 26.06.2018


Babcia do  loloBabcia do lolo

8 2

Nie obrażaj Panie lolo starszych ludzi. Ty tez kiedyś będziesz stary. Trochę szacunku dla osób starszych proszę. A ludzie, którzy potrafią i chcą rozmawiać i spotykać się ze starszymi , tym należy się wielkie podziękowanie. Zazwyczaj jest tak , że już starsi są nie potrzebni dla nikogo. Obyś lolo doczekał starości, to zrozumiesz wszystko. 08:27, 26.06.2018


DUŻY DO  MATIDUŻY DO MATI

9 1

Mati czy Ty widziałeś męża stanu? O czym Ty piszesz? Tak na marginesie ludzie nadal będą wyjeżdżać do UE bo w Polsce a szczególnie w tym mieście nie ma perspektyw, chyba że Ty jesteś akurat pracownikiem szkoły, urzędu itp. instytucji podległych Burmistrzowi dlatego tak mówisz i bronisz tego. Mąż stanu to się zdarza, ale nie u Nas. Ale rozumiem Ciebie pewnie nigdzie nie byłeś poza Kruszwicą i nie widziałeś innych mądrych i ciekawych ludzi byś miał odniesienie. W Kruszwicy też są mądrzy ludzie szczególnie młodzi, ale ich polityka akurat nie interesuje. Mati Ty wazeliniarzu!!! wstyd. 08:21, 26.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone