Zamknij
REKLAMA

"Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie". Dziewczęta w kampanii społecznej [FOTO]

09:23, 10.10.2018 | P.B
REKLAMA
Skomentuj

Grupa Wolontariuszek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Visus Supremus włączyła się do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pt. „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”.

Kampania objęta jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego oraz Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty. Kampania ta ma na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo; zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku; przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów.

Podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy w dniach 4.10- 15.10.2018 r. wzięły udział w cyklu warsztatów pod nazwą „Spójrz duszą” : poznały historię białej laski, wzięły udział w projekcji filmowej „N jak Niewidomy” , uczyły się jak postępować w obecności osób niewidomych, poznały alfabet Braille`a. Dziewczęta poznały zasady udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Laboratorium ciemności” podczas których podopieczne miały za zadanie wyostrzyć swoje zmysły, i z zasłoniętymi oczami rozpoznać przedmioty codziennego użytku, banknoty, oraz po zapachu i smaku rozpoznać niektóre owoce. 

[POGODA]1539156190891[/POGODA]

Wychowanki mogły się również sprawdzić w roli przewodnika, jak i również poznać utrudnienia infrastrukturalne w najbliższej okolicy na jakie mogą napotykać się niewidomi. Spacer po okolicy z zasłoniętymi oczami, wizyta na placu zabaw oraz wejście do autobusu było nie tylko ćwiczeniem orientacji przestrzennej ale ukazało dziewczętom z jakimi trudnościami spotykają się osoby niewidome w życiu codziennym. – Udział wolontariuszek w kampanii społecznej przyczynił się do zwiększenia świadomości dziewcząt na temat osób niewidomych, przełamał stereotypy myślowe , niewłaściwe poglądy dziewcząt oraz wskazał , że  brak odpowiedniej wiedzy na temat funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku, ma bardzo groźne skutki społeczne, ponieważ prowadzi do społecznej oraz zawodowej izolacji i bierności tych osób.

Na zakończenie kampanii dziewczęta przygotowały kartki dotykowe, które zostały przesłane dzieciom z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. 

(P.B)
REKLAMA

Komentarze (1)

KruszwiczaninKruszwiczanin

1 0

Bardzo dobra nauka dla wychowanek, temat super, chwalić pomysłodawcę 15:00, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone