Zamknij

Szansa dla przedsiębiorczości na terenie powiatu inowrocławskiego

11:54, 15.02.2021 MP Aktualizacja: 20:41, 15.02.2021
Skomentuj

Kryzys związany z pandemią odbija się nie tylko na zdrowiu Polaków. Ma również wpływ na biznes. Wiele firm chyli się ku upadkowi. Szansą na wyjście z przysłowiowego dołka będzie tworząca się w naszym regionie Inowrocławska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jej głównym celem będzie pomoc w zakresie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania dla działalności przedsiębiorstw i organizacji z terenu gmin zaangażowanych w projekt, wspieranie rozwoju lokalnych firm i organizacji poprzez szkolenia, warsztaty czy doradztwo, promocja walorów inwestycyjnych regionu w kraju i poza jego granicami.

Obszarem działalności Inowrocławskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która powstaje w strukturach stowarzyszenia Alter Ino, będą powiaty: inowrocławski, mogileński i żniński. Prace nad powołaniem agencji trwają ponad rok.

- Za nami dziesiątki spotkań z włodarzami z naszych trzech powiatów, przedstawicielami przedsiębiorstw z mikro, małych i średnich firm, organizacji zrzeszających przedsiębiorców oraz z władzami uczelni wyższych. Obecnie jesteśmy w trakcie rejestracji naszej działalności. Staramy się działać kreatywnie, innowacyjnie, a przede wszystkim skutecznie. Zbudowaliśmy profesjonalny zespół ze specjalistów z naszego regionu, ale również z Bydgoszczy i Włocławka. Kapitał ludzki to największa wartość agencji. W nowatorski sposób będzie odbywała się przedsprzedaż naszych usług poprzez zakup usług połączony z uzyskaniem udziałów w agencji. To będzie niepowtarzalna szansa stania się częścią tego projekt- wyjaśnia Bartosz Ogórkowski, Prezes Stowarzyszenia Alter Ino.

O przygotowywaniu przedsięwzięcia usłyszeli już rok temu uczestnicy niezwykle udanej I Inowrocławskiej Konferencji Przedsiębiorczości. To tam mówiono o szansie dla kujawskiego biznesu oraz… apolityczności.

Bowiem IARP będzie funkcjonowała poza obiegiem politycznym i deklaruje współpracę ze wszystkimi samorządami i jednostkami, które będą nią zainteresowane.

Szczególnie interesujące dla samorządów zaangażowanych w ten projekt mogą być wspólne z Agencją inwestycje na terenie poszczególnych gmin czy też specjalistyczne konsultacje i pomoc w przygotowaniu wniosków w projektach miękkich i twardych wspierających lokalny rozwój ekonomiczny. W realizacji zadań gminy Agencja może pomóc poprzez powołanie inkubatora przedsiębiorczości dla ludzi chcący spróbować własnych sił w biznesie czy też stały dostęp do aktualnych projektów unijnych, rządowych i międzynarodowych. Olbrzymie znaczenie będą miały szkolenia, kursy i warsztaty podnoszące wiedzę i umiejętności mieszkańców przydatne na trudnym i dynamicznym rynku pracy.

- Absolutnie nie będziemy ingerowali w kompetencje samorządów. Zaznaczam to, bo pojawiły się już takie obawy. Możemy współpracować, ale nie dublować. Poszukujemy nisz i współdziałamy, a nie konkurujemy - deklarują twórcy agencji, którzy cieszą się, że niektórzy włodarze już zauważyli możliwości jakie płyną ze współpracy w kwestiach przedsiębiorczości i potrzebnego współdziałania dla dobra całego regionu. A warto zauważyć, że dotąd nie ma instytucji, która w dziedzinie przedsiębiorczości zajmowałaby się powiatami: inowrocławskim, mogileńskim i żnińskim.

Dotąd chęć współpracy z Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zadeklarowały wszystkie samorządy z powiatu inowrocławskiego, a prowadzone są rozmowy z Mogilnem, Strzelnem, Żninem i Barcinem.

- Współpraca między gminami a agencją przyniesie efekt synergii we wszystkich aspektach. Nowy budżet Unii Europejskiej skierowany będzie do przedsiębiorców głównie przez instytucje takie jak nasza agencja. To jeden z głównych argumentów na powołanie tej instytucji w naszym regionie dla równowagi w stosunku do silniejszych ośrodków jak Bydgoszcz, Toruń i Włocławek - oceniają twórcy Inowrocławskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nasz region nie posiada dostępu do trzech najbardziej istotnych dla inwestora elementów, czyli lokalizacji przy drogach szybkiego ruchu, dużego wykwalifikowanego rynku pracy i ośrodków naukowych wspierających innowacje. Przekreśla szansę na konkurowanie z dużymi ośrodkami. Wsparcie IARP te dysproporcje będzie wyrównywało.

- Wielkie znaczenie miały dla nas rozmowy z samorządowcami. Pozytywny impuls dostaliśmy od Wójta Tadeusza Kacprzaka z Gminy Inowrocław oraz Burmistrza Adama Straszyńskiego z Gminy Gniewkowo, którzy dostrzegli jako pierwsi pojawiające się możliwości jakie rysuje ta inicjatywa. Poza lokalnymi samorządami z naszego regionu, partnerami którzy już zadeklarowali współprace są: Włocławskie Centrum Biznesu i Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, których organizatorką była Przewodnicząca Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewską, przebiegały w bardzo pozytywnej atmosferze. Rokują na długą i owocną współpracę. To dopiero początek! Wiele rozmów nadal trawa - podkreśla Bartosz Ogórkowski.

[PORADA]

[ZT]14879[/ZT]

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%