Zamknij

Rozmawiali o kontraktacji buraków cukrowych

18.28, 21.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

15 września 2022 r. na ternie Kombinatu Rolnego Kietrz odbyło się spotkanie dotyczące możliwości kontraktacji buraków cukrowych dla Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

W spotkaniu uczestniczyło około 70 rolników. Krajową Grupę Spożywczą S.A. reprezentowali: Tomasz Nowakowski, Członek Zarządu oraz Artur Majewski, Dyrektor Departamentu Surowcowego, którzy przedstawili informację na temat warunków kontraktacji surowca dla Spółki.

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2022 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę.  Zarząd Spółki podjął decyzję o ustanowieniu dodatkowej premii dla Plantatorów buraka cukrowego w wysokości 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego  zasianego w sezonie 2022 roku wypłacane do końca czerwca br.

W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

Plantatorzy współpracujący z Krajową Grupą Spożywczą S.A. otrzymają najwyższą od lat stawkę za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na szereg działań wspierających ze strony Cukrowni takich jak: zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji, szkolenia agrotechniczne, promocyjne programy ochronne oraz wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość Plantatorów. Spółka oferuje także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

Ze Spółką współpracuje obecnie około 13 tys. rolników zajmujących się produkcją buraka cukrowego.  

Jak wynika z prognoz tegoroczny plon buraków cukrowych, jak również produkcja samego cukru może okazać się rekordowa.

Szacuje się, że cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca, a planowana produkcja cukru może wynieść ponad 930 tys. ton.

[ZT]21475[/ZT]

[ZT]21474[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%