Zamknij

Podatek rolny w Gminie Kruszwica z podwyżką. Ile więcej zapłacą rolnicy?

17.04, 24.11.2022 PB Aktualizacja: 17.13, 24.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Wczoraj informowaliśmy o planowanych przez kruszwicki samorząd podwyżkach jakie miały objąć podatek rolny. Pierwotny pomysł władz samorządowych był taki aby podwyżka wynosiła aż 20%. Protestowali niektórzy radni.

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Kruszwicy radni głosowali w sprawie uchwały dotyczącej podatku rolnego na obszarze  Gminy Kruszwica na 2023. Względem średniej GUS będzie to obniżka. W stosunku do podatku ustalonego w ubiegłym roku w Gminie Kruszwica- podwyżka. Miała on wynosić około 20% i zostać podniesiona z 52 złotych do 62,90 złotych za 1 dt. 

Z nieoficjalnych informacji jakie udało się nam pozyskać, na komisjach przeciwko tak drastycznym podwyżkom, zaprotestowali niektórzy radni: Bartłomiej Dzwoniarkiewicz, Grzegorz Stanny i Andrzej Michalak. Zgodzić się na podwyżkę nie chciał również Artur Grobelski. Istniała zatem obawa, że taka uchwała nie uzyska dużego poparcia radnych. Z inną propozycją podczas sesji wystąpił zatem Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. Wcześniej w kuluarach o poparcie radnych dla podwyżek miał zwrócić się przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Budner.

- Zawsze staraliśmy się ustalać podatek rolny mniej więcej na wysokości 80% stawki bazowej podawanej przez prezesa GUS. Na ostatniej komisji uznaliśmy jednak, że spróbujemy dostosować stawkę podatku do planowanej podwyżki podatków pozostałych a więc na poziomie około 14%, poniżej nawet inflacji. Dlatego proszę aby wprowadzić propozycję 59 złotych i 50 groszy - poinformował Burmistrz Kruszwicy.

Do propozycji włodarza odniósł się radny Grzegorz Stanny, który zaznaczył, że propozycja burmistrza była tak naprawdę efektem negocjacji z radnymi bowiem władzom samorządowym zależało na stawce 62,90 złotych.

- Dyskusja była mocno akcentowana na komisji. Burmistrz swoje, pani skarbnik swoje, radni swoje... w końcu doszło do porozumienia. Ta propozycja burmistrza 62,90 złotych po dyskusjach i negocjacjach została zmieniona na 59,50 złotych. Zawsze można powiedzieć, że podatki powinny być płacone jak najniższe ale one są płacone od zawsze. Głosowanie pokaże czy propozycja burmistrza jest właściwa - poinformował radny. 

Inne stanowisko zaprezentował radny Artur Grobelski, który pozostaje w opozycji od początku kadencji.

- Chciałem się odnieść do tej uchwały. Podwyżka po zmianach uważam, że jest potrzebna i zasadna ale nie mogę się zgodzić na to, że przez działania rządu i tego co się dzieje czyli inflacji, my musimy zrzucać koszty funkcjonowania samorządu, przez podwyżki na naszych mieszkańców. Tutaj mojej zgody nie ma. Samorząd potrzebuje tych pieniędzy ale powinno też nie brakować gestów sprzeciwów wobec tego co się dzieje w Polsce. Dlatego zarówno w tej, jak i następnej uchwale nie mogę głosować za podwyżkami. Jakieś kroki trzeba podjąć i należy być w zgodzie z własnym sumieniem - zauważył radny Grobelski.

Związany z koalicją radnych i burmistrzem radny Maciej Wasielewski stwierdził, że podwyżki są potrzebne choć głosować będzie "z bólem serca". Jak sam zauważył liczy na inwestycje na obszarach wiejskich, a wpływy z tych podatków są dziś potrzebne w budżecie gminy.

W podobnym tonie głos zabrał także należący do koalicji radnych popierających burmistrza Andrzej Michalak, który nie zgodził się z Arturem Grobelskim w sprawie jego decyzji na temat podwyżek.

- Nie sposób się zgodzić z radnym Arturem, że sytuacja jest jaka jest. My jesteśmy samorządem. My decydujemy o tym, co możemy zrobić tutaj w przyszłości. Nie głosować? To ja tego nie rozumiem. Jeśli radny Artur się zgadza po negocjacjach, że stawka jest odpowiednia, to jak tu nie głosować? To może nie głosujmy i zaprotestujmy. Co będzie dla nas? - mówił radny Michalak.

Radnego poparł Burmistrz Kruszwicy. Dariusz Witczak zachęcał radnych do poparcia propozycji podwyżki. Zauważył, że jeśli tego nie zrobią to może zostać wprowadzona maksymalna stawka i odbije się to na budżetach rolników. Stwierdził również, że jest duża różnica "między manifestacją polityczną, a zrozumieniem potrzeb kruszwickiego samorządu".

Na te słowa odpowiedział radny Artur Grobelski. Samorządowiec sprostował włodarza, że jego decyzja nie oznacza wprowadzenie stawki maksymalnej. 

- Jeśli uchwała nie przejdzie decyzją większej ilości osób, to możemy również zmienić kwotę na niższą. To, że głosuje przeciwko, nie oznacza, że wprowadzona zostanie stawka maksymalna - zauważył radny.

Burmistrz odpowiedział natomiast, że chodziło mu o słowa radnego Michalaka i braku głosowania w tej sprawie. Na obecnych 14 radnych (nieobecny Bartłomiej Dzwoniarkiewicz) za uchwałą zagłosowało 10 radnych, 2 było przeciwko, a 2 się wstrzymało. Uchwała została przegłosowana i wejdzie w życie od nowego roku.

[ZT]22077[/ZT]

[ZT]22070[/ZT]

[ZT]22059[/ZT]


 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

12 1

Parodia. Radni martwią się o budżet gminy, ale nikt nie zająknął się, że bez problemu rok temu podnosili pensję Witczaka do jednej z najwyższych w kraju oraz sobie diety. W tej sytuacji trzeba być konsekwentnym i albo ciąć wynagrodzenia, albo jeszcze bardziej podnosić podatki. Trzeba zapomnieć o inwestycjach, bo te dodatkowe pieniądze ledwo starczą na pensje, energię i inne koszty administracji. A jeszcze przedłużają i na kadencję do 5,5 roku. Wiosna 2023 może już być z komisarzem zamiast burmistrzem. 19:46, 24.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PersonaPersona

1 0

Potrzeba referendum i komisarza u nas w gminie. 22:45, 25.11.2022


CiekawyCiekawy

4 1

Nazwiska kto za 19:50, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KruszwiczaninKruszwiczanin

9 0

Czytamy ze zrozumieniem. Radny Dzwoniarkiewicz protestował na komisji, ale nie było Go na sesji i nie głosował :) 20:09, 24.11.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NeverNever

9 0

Go nigdy nie ma 20:15, 24.11.2022


OstojaOstoja

4 0

W co on gra i kto za nim stoi? Bo kto na niego głosował to wiadomo... 17:38, 25.11.2022


Ludzie go wyczuli Ludzie go wyczuli

2 0

Za nim stoi ten drugi łynta,co ma 2,5m wysokości i wazy 150 kg i ten sam charakter,tylko rudy nie jest. Óni tam wszyscy są po jednych piniądzach,taka seria na jedno kopyto,idealnie pasują do naszych władz i ,,członków,, rady. 22:21, 26.11.2022


Wspaniały człowiekWspaniały człowiek

4 0

Nie zgadzam się z Wami,że jest fałszywym człowiekiem o osobowości rudego lisa.To jest nieprawda!!!!!! 23:25, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%