Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje impreza komunijna? "To uszczupliło nasz budżet. Musieliśmy wziąć kredyt!"

11:21, 14.05.2018 | Daniel Wiśniewski [email protected]
REKLAMA
Skomentuj

Jak zorganizować imprezę komunijną i jaką kwotę przeznaczyć na prezent dla dziecka - te pytania zawsze spędzają sen z powiek zarówno bliższej, jak i dalszej rodzinie dziecka. Teoretycznie, nie ma ustalonych prezentów, ani kwot, które powinno się wręczać, ale wiele osób wciąż obawia się, że przeznaczona suma może być za mała. Problemem niejednokrotnie okazuje się też sama organizacja imprezy, a przede wszystkim wynajem sal.

Tegoroczny sezon komunijny rozpoczął się w kwietniu. Oznacza to wydatki zarówno dla rodziców dziecka, jak i jego gości. Chrzestni i rodzina, zarówno dalsza, jak i ta bliższa od dłuższego czasu rozglądają się za upominkami. Każdego roku Polacy wydają olbrzymie kwoty. To pieniądze ogólnie wydane na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby i wynajem sal na przyjęcie komunijne. Dużą kwotę pochłaniają też prezenty komunijne, które otrzymują dzieci.

Dla rodziców dziecka przystępującego do I Komunii Świętej ważne okazuje się miejsce imprezy, na którą zapraszają gości. Organizacja przyjęcia komunijnego w domu ma sporo zalet. Wiąże się przede wszystkim z niższymi kosztami i większą swobodą, zarówno gości, jak i organizatorów. Niewątpliwie wymaga jednak większego nakładu pracy i dlatego coraz więcej rodzin decyduje się na organizację imprez w wynajmowanych salach restauracyjnych lub bankietowych. Już teraz za obsługę jednej osoby na takim wydarzeniu należy zapłacić ponad 100 zł. Bywa, że jest jeszcze drożej, a ceny za poszczególne "talerze" zbliżają się powoli do 180-200 zł. Mniej kosztuje jedzenia dla dzieci, za które z reguły trzeba zapłacić połowę ceny. Niejednokrotnie, trudną sprawą okazuje się jednak wynajęcie sali. Na komunię trzeba je rezerwować nawet z rocznym, a nawet większym wyprzedzeniem. Często, na jednej sali odbywa się też kilka równorzędnych imprez, co dla niektórych okazuje się dużym dyskomfortem.

Dla rodziców dzieci komunijnych, konkretne przygotowania zaczynają się najpóźniej dwa miesiące przed przyjęciem - trzeba rozesłać zaproszenia, ustalić kilkudaniowe menu, przygotować strój, wybrać fryzurę, umówić fryzjera, a czasem i nawet kosmetyczkę. Wszystko łączy się z kosztami.

    - To, ile w tej chwili trzeba przeznaczyć na organizacje imprezy komunijnej przyprawia o zawrót głowy. Szczęśliwie jesteśmy już po wszystkim, ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że samą salę musieliśmy zarezerwować ponad rok wcześniej, gdy tylko dowiedzieliśmy się, na kiedy zaplanowana jest uroczystość. Biorąc pod uwagę także to, że trzeba zaprosić ustaloną liczbę gości: dziadków, ciotki i dalszą rodzinę okazało się, że na imprezie mojego syna pojawiło się kilkadziesiąt osób. To znacznie uszczupliło nasz budżet i niezbędne było wzięcie małego kredytu - powiedziała w rozmowie z portalem DDWłocławek p. Iwona, która organizowała uroczystość komunijną swojego syna.

Na tego typu uroczystościach ważne, o ile nie najważniejsze są także prezenty. Ich wartość różni się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Najwięcej dają rodzice, rodzice chrzestni i dziadkowie. Goście "w kopertę" wkładają różne kwoty, jednak większość Polaków deklaruje, że nie przeznacza na ten cel większej niż 600 zł sumy. Na imprezie ważną rolę pełnią rodzice chrzestni. Zwyczajowo wymaga się od nich więcej, dlatego często przyjmuje się, że rodzice chrzestni wkładają do koperty więcej, niż pozostali goście, a kwoty mogą sięgać nawet około 1500 zł. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których kupują dodatkowe prezenty. Wtedy, dają mniej pieniędzy. To budzi jednak wątpliwości wielu osób.
REKLAMA

    - Komunia święta i cała uroczystość z nią zwiana powinna być dla dziecka przede wszystkim przeżyciem duchowym, choć zdaję sobie sprawę, że w większości sytuacji tak nie jest. Musimy pamiętać, że to jest 9-letnie dziecko i ono nie potrzebuje wielkich kwot, żeby być szczęśliwym. Z mężem planujemy przeznaczyć kwotę 500 zł i już teraz wiem, że spotkało się to z nerwową reakcją części rodziny - powiedziała p. Grażyna, mieszkanka osiedla Kazimierza Wielkiego.

Mimo tego typu głosów, większość gości komunijnych nie chcąc wypaść źle w oczach rodziców dziecka, przeznaczając na prezenty znacznie kwoty pieniężne. Wartość prezentów zależy często od stopnia pokrewieństwa. Goście za rower płacą średnio od 600 zł do 1 tys. zł. Wśród prezentów komunijnych zawiera się też często biżuteria, a np. złoty łańcuszek to koszt około 300 zł. Popularnym prezentem mogą też być też rolki, na które trzeba wydać średnio około 200 zł. W prezencie dzieci otrzymują też aparaty fotograficzne, konsole do gier czy drony. Niektórzy mówią nawet o kupowaniu skuterów bądź quadów. Wtedy, wydać należy nawet 4 tys. złotych.

 

(Daniel Wiśniewski [email protected])
REKLAMA

Komentarze (1)

RestauratorRestaurator

0 0

Od 9 lat organizuje przyjęcia komunijne. Pozwolę sobie naprostować kilka faktów. Za 100 zł/od osoby to można zamówić catering do domu bez obsługi, lub ogarnąć kucharkę w jakiejś wiejskiej salce. Koszt imprezy w restauracji zaczyna się od 140 zł.
Druga sprawa. Jeśli komuś się wydaje, że znajdzie termin z "rocznym wyprzedzeniem" to grubo się myli. Na przykład drugie i trzecie niedziele maja mam już porezerwowane na full do 2022 roku. Kto wie w która niedzielę maja odbywa się komunia w danej parafii to radzę szukać i rezerwować restauracje, żeby potem nie było obcinania listy gości bo w mieszkaniu 20 osób się nie zmieści. 11:04, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone