Zamknij
REKLAMA

GMO w województwie kujawsko-pomorskim. Inspektorzy monitorują i prowadzą kontrole materiału siewnego

06:12, 19.07.2018 | WIORIN/KOMUNIKAT
REKLAMA
SkomentujW większości państw europejskich istnieje zakaz uprawy odmian GMO Kukurydzy MON 810. W Polsce zakaz ten obowiązuje od 2013 roku  Monitorowanie upraw kukurydzy pod kątem GMO jest jednym z zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

Inspektorzy prowadzą kontrole stosowania materiału siewnego kukurydzy w trakcie wegetacji w gospodarstwach rolnych. Sprawdzane są  min.   faktury zakupu nasion oraz etykiety.

Ponadto na plantacjach kukurydzy pobierane są  próby liści, które trafiają do Pracowni Badania Tożsamości Odmianowej i Analiz GMO Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu. Dodatkowo inspektorzy już na etapie lustracji kukurydzy mają możliwość badania liści pobranych losowo z roślin. Testy polowe stanowią  wstępną diagnozę potwierdzającą obecność na plantacji roślin transgenicznych. Dotychczas, w wyniku prowadzonego przez inspekcję monitoringu  w kujawsko -pomorskim nie stwierdzono  w uprawach  kukurydzy odmian GMO .

Inspekcja niezależnie od kontroli plantacji  kukurydzy już od 2005 r. obejmuje  monitoringiem  obrót materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku. W ramach tych działań pobierane są też próby nasion do analiz laboratoryjnych  w kierunku obecności GMO.

Należy zaznaczyć, że stwierdzenie w Polsce  upraw odmian zakazanych wiąże się z sankcjami prawnymi  min.  nakazem likwidacji  całej plantacji. Ponadto na producenta kukurydzy GMO jest nakładana  jest wysoka opłata sankcyjna.

Na wszelki wypadek, w celu uniknięcia nieporozumień, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca producentom kukurydzy zachowanie dokumentów potwierdzających zakup nasion oraz etykiet urzędowych  z zakupionego opakowania materiału siewnego,  a w razie wątpliwości kontakt z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem.

Więcej informacji  na temat GMO na stronie www.piorin.gov.pl  w zakładce GMO.
 

(WIORIN/KOMUNIKAT)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone