Zamknij

Kruszwiczanie powinni częściej sprawdzać skrzynki na listy. ZUS rozpoczął wysyłanie PIT-ów!

09:48, 03.02.2019 | Daniel Wiśniewski ddwłocławek
REKLAMA
Skomentuj

Zakłady Ubezpieczeń Społecznych rozpoczęły dystrybucję deklaracji podatkowych PIT. Listy trafią do blisko 10 milionów osób, które w 2018 roku pobierały świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Wysyłkę deklaracji podatkowych ZUS rozpoczyna rokrocznie w drugiej połowie stycznia. Do odbiorców trafią rozliczenia PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Tegoroczna dystrybucja rozpoczęła się we wtorek, 29 stycznia i potrwa do połowy lutego. Deklarację otrzymają wszyscy, którzy w ubiegłym roku chociaż raz pobrali świadczenie z ZUS.  Tylko w województwie kujawsko-pomorskim do świadczeniobiorców zostanie wysłanych pół miliona rozliczeń podatkowych.

- Z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, w granicach 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafia m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, czy opiekuńcze. W naszym regionie z ponad 499,4 tys. wysłanych deklaracji 435,3 tys. otrzymają emeryci i renciści, a 64,1 tys. osoby, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, czy opiekuńcze - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Do świadczeniobiorców trafią 3 rodzaje rozliczeń. PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej. 

Do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego może zostać wysłany także PIT-11A. Jest to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

ZUS informuje, że w szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

(Daniel Wiśniewski ddwłocławek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone