Zamknij

Udają chorych, a remontują domy. ZUS bierze się za oszustów!

16:23, 13.05.2019 | Daniel Wiśniewski ddwłocławek
REKLAMA
Skomentuj

Tylko w pierwszym kwartale Zakłady Ubezpieczeń Społecznych przeprowadziły blisko 174 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. W ponad 9 tys. przypadków urzędnicy wstrzymali świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pracownicy ZUS sprawdzają na przykład, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Okazuje się, że taką kontrolę mogą przeprowadzić również pracodawcy. Warunkiem jest jednak zatrudnianie powyżej 20 pracowników. Drugim rodzajem kontroli jest sprawdzenie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie.

Tylko w kujawsko-pomorskim przez 3 miesiące 2019 roku ZUS przeprowadził 9 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Konsekwencją jest wydanie blisko 600 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 544,6 tys. zł. W naszym regionie to o ponad 30% kontroli więcej niż w 2018 roku. Okazuje się, że często pracownicy, zamiast odpoczywać, wykonują inne prace.

- Prowadzenie imprez okolicznościowych, wyjazdy na wycieczki, remont mieszkania, prowadzenie usług kosmetycznych np. przedłużenie rzęs czy dodatkowa praca zawodowa to tylko niektóre przykłady jak osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem – wymienia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W całej Polsce w I kwartale 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 173 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Wynik finansowy tegorocznych kontroli był lepszy od tego z I kwartału roku ubiegłego aż o blisko 69%. Kwota wstrzymanych świadczeń chorobowych w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. przekroczyła, bowiem 9,2 mln zł w porównaniu z blisko 5,5 mln zł w pierwszych trzech miesiącach 2018 r.

- Większa liczba kontroli i dużo lepszy ich wynik finansowy to efekt prowadzenia przez Zakład bardziej celowanych działań nakierowanych na przypadki, które budzą poważne wątpliwości. Narzędziem pomocnym w ujawnianiu nieprawidłowości są z pewnością elektroniczne zwolnienia lekarskie, które stały się obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. Zakład mając do dyspozycji bieżące dane o wystawianych zwolnieniach lekarskich może skuteczniej reagować na potencjalne nadużycia - dodaje Krystyna Michałek.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kwartale 2019 r. wyniosła 53,5 mln zł, w województwie kujawsko-pomorskim ponad 2,7 mln zł 

(Daniel Wiśniewski ddwłocławek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone