Zamknij

Młode matki z Kruszwicy zainteresowane otwarciem żłobka. Czy taka oferta zostanie stworzona w naszym mieście?

20:05, 06.08.2019 | RED
REKLAMA
SkomentujZ naszą redakcją kontaktują się mieszkanki Kruszwicy, które zainteresowane są, aby w mieście powstał żłobek dla małych dzieci. Pomysł ten pojawił się już w naszym mieście, mimo dużego medialnego zainteresowania, nie został zrealizowany.

- Mam małe dziecko, ale chciałabym wrócić do pracy. Inne miasta takie możliwości mają. Znam też wielu mieszkańców Kruszwicy, którzy w ten sposób małym dzieciom opiekę zapewniają. Niestety brak takiej placówki powoduje, że muszą je zawozić do Inowrocławia - poinformowała nas jedna z mieszkanek.

Kruszwiczanka kontaktowała się z Urzędem Miejskim w Kruszwicy. Nie otrzymała jednak odpowiedzi czy w planach jest powstanie takiej placówki. Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o planach stworzenia żłobka na zasadach komercyjnych. Przeszkodą był jednak brak odpowiedniego lokalu.

- Chciałabym, aby ten temat został poruszony. Może znajdzie się ktoś, komu udałoby się ten problem rozwiązać - dodaje internautka.

Możliwość powrotu na rynek pracy kobiet to nie jedyna korzyść, która wiąże się z powstaniem żłobka. Dzieci, które są w żłobku, lepiej radzą sobie w przedszkolu i szkole. Są bardziej rozwinięte emocjonalnie i szybciej nawiązują relacje z rówieśnikami – dowodzą najnowsze badania naukowe z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Naukowcy są zgodni, że warunkiem do dobrego rozwoju jest wysoki standard żłobka, wykwalifikowana kadra i jak najmniejsza liczba dzieci, przypadająca na jednego opiekuna.

Polsce przyczyną, dla której unika się posyłania dzieci do żłobków, jest ich standard. Placówki są niedoinwestowane, często nieremontowane od kilkunastu lat. Kiedy rodzice przychodzą obejrzeć miejsce pobytu ich dziecka, są przestraszeni i zniechęceni taką formą opieki.

Polityka państwa niedostatecznie wspiera żłobki. Polska jest jednym z niewielu krajów OECD, gdzie nie ma bezpośredniego wsparcia finansowego z budżetu centralnego dla żłobków. Gminy muszą wygospodarować w ramach swoich funduszy środki również na tworzenie i utrzymywanie miejsc w żłobku. Jeśli mówimy o utrzymywaniu takich miejsc wysokiej jakości, to są to duże koszty. Gminy nie mając często takich środków, więc rezygnują z nich bądź utrzymują minimalną liczbę tych żłobków. Gminy bogatsze sobie radzą – uważa dr Dorota Szelewa, politolożka, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej, współzałożycielka i prezeska Międzynarodowego Centrum Badań i Analiz (ICRA).

 

REKLAMA
(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

RomanRoman

2 3

Jest 500+, urlop macierzyński i tacierzynski,urlop wychowawczy i najlepiej jeszcze darmowy żłobek na koszt podatników. Najlepiej, żeby rodzice w ogóle nie zajmowali się swoimi dziećmi, co za czasy. Dzieci wychowują się najlepiej, gdy otoczone są kochającym rodzicami. 20:37, 06.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MamaMama

2 2

Drogi Romanie. Pewnie ze jest urlop macierzyński który trwa rok i kiedyś się kończy, na urlop wychowawczy nie każdy może sobie pozwolić... Ale dostrzegam u Cb poglądy z bardzo odległych czasów kobieta ma siedzieć w domu, a facet robić co chce... Gmina powinna taki problem rozwiązać i to jest ich obowiązek, dla twojej informacji za żłobek płaci się od 500 zł w górę na miesiąc, więc to, nie jest darmowa instytucja, pewnie lepiej jest iść do gminy po socjal, widocznie gmina na to może sobie pozwolić. Są fajne programy unijne z których może korzystać i gmina i rodzic, powstały by dodatkowe miejsca pracy, ale widzę że ty uważasz że jeżeli dziecko ktoś zostawi w zlobku to go nie kocha? Myślę że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.... 21:30, 06.08.2019


XyzXyz

0 3

Moje dziecko też nie może iść do przedszkola bo nie ma miejsca i co tu nawet nie ma gdzie iść z dzieckiem wystarczy spojrzeć na place zabaw zenada 23:32, 06.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DziadygaDziadyga

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Młoda KruszwiczankaMłoda Kruszwiczanka

1 2

Ja jeszcze nie mam dzieci, ale śledzę temat na bieżąco, bo myślę o swojej przyszłości. Obojętnie czy byłby prywatny, czy publiczny - ważne, żeby taka placówka była w Kruszwicy. 18:08, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone