Zamknij

Z wiceministrem o maszcie telefonicznym w Kruszwicy. Jakie decyzje zapadły?

10:55, 19.10.2019 | red
Skomentuj
REKLAMA

 

W siedzibie KSM Popiel odbyło się wczoraj (18.10) spotkanie dla mieszkańców zorganizowane przez posła Łukasza Schreibera. Parlamentarzysta zaproponował mieszkańcom spotkanie z wiceministrem aby porozmawiać o wpływie masztów telefonicznych i sieci 5G na życie i zdrowie ludzi. Najwyraźniej nie tego oczekiwała większość obecnych sali, która wyraźnie dała do zrozumienia, że nie zgadza się na budowę masztu.

Temat masztu telefonicznego, który powstaje na Osiedlu Zagople jest obiektem wielu kontrowersji. Mieszkańcy pobliskich domów oraz bloków, protestują uważając, że inwestycja powstaje w złej lokalizacji. Martwią się o swoje życie i  zdrowie.

- Dokładnie tydzień temu byliśmy tutaj na spotkaniu złożyliśmy zobowiązanie, że zaprosimy panią minister  cyfryzacji, aby mogliście zadać jej pytania związane z tą technologią. Razem z panem wojewodą podejmiemy działania aby spróbować udaremnić tę inwestycję. Pamiętajmy, że to nie jest rządowa inwestycja. To inwestycja prywatnej firmy na działce jednego z mieszkańców Strzelna. Nie jesteśmy stroną w tej sprawie, nie reprezentujemy firmy Polkomtel - zapowiedział poseł Łukasz Schreiber.

Mimo tych informacji, niektórzy z mieszkańców mieli dużo nieuzasadnionych pretensji do zaproszonych gości.  Od strony fachowej problem poruszyła wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

- To, że stacja będzie wysoka w Polsce i tak gęsto budowana wynika z restrykcyjnych definicji, wokół jakich te stacje muszą być konstruowane. Jeśli pojedziecie państwo do naszych zachodnich sąsiadów, tam stacje są montowane np. na bloku - mówiła wiceminister.

Zaproszeni goście przywieźli ze sobą materiały dotyczące sieci 5G. Obecnie według informacji przekazanych przez wiceminister wynika, że natężenie pola w Polsce zostało ustalone w 1984 roku i jest 100 razy mniejsze od tego obecnego na zachodzie Europy.

- To, że stacja bazowa będzie tak wysoka, na takiej wysokości pozwala aby emisja docierała do nas w mniejszej ilości, mniej więcej na poziomie 20-krotnie mniejszym niż nasz telefon - dodała.

Mieszkańcy uważają, że jednym z powodem ich protestu jest fakt,  że konstrukcja będzie bardzo wysoka. Według założeń ma wynosić  43 metry. Zdaniem wiceminister taka wysokość pozwala na spełnienie przepisów prawnych.

Na spotkaniu pojawił się także Witold Konopiński, lider podobnego protestu w Inowrocławiu. Mieszkańcy Inowrocławia zablokowali tymczasowo budowę masztu na osiedlu mieszkalnym na Rąbinie. Dopytywał m.in. funkcjonowania baz telefonicznych oraz wytwarzanego pola elektromagnetycznego.

Według przekazanych przez wiceminister informacji, wynika, że strona rządowa podjęła szereg działań mających na celu ochronę ludzkiego życia. Przepisy przygotowane przez rząd będą zmuszać firmy do informowania mieszkańców o tego typu inwestycjach. 

Dostęp do informacji o wytwarzanym polu elektromagnetycznym  będzie miał każdy z mieszkańców. Tego typu argumenty nie przekonały jednak obecnych na sali.

- Nie zgadzamy się na maszt. My go po prostu nie chcemy. Nie, nie, nie! - mówili obecni na sali. Wśród obaw pojawiły się informacje o bezpłodności oraz wpływie pola elektromagnetycznego na zachorowania nowotworowe. 

Zdaniem mieszkańców, nie otrzymali oni informacji na temat planowanej inwestycji. Jedynym źródłem informacyjnym mówiącym o problemie był portal mojakruszwica.pl. Wśród obecnych pojawiły się głosy na temat konieczności konsultacji. 

- Jesteście państwo w niekomfortowej sytuacji bo inwestycja trwa ale przygotowana przez nas ustawa nakłada na urzędy szerokie informowania o takiej inwestycji. Część Państwa obaw jest generowana przez konkretne grupy dla osiągnięcia zysku. Na naszym strachu cynicznie się zarabia - dodała wiceminister.

- Nie mamy pewności, że te częstotliwości, natężenie jest zdrowe. Nie ma gwarancji czy to jest dobre. Pani jako przedstawiciel rządu ma możliwość wpływu na ustawy aby takie maszty nie powstawały w centrum miasta. Dużo od Was zależy jako rządu - skomentował radny Artur Grobelski.

Swojego delikatnego zdziwienia postawą mieszkańców nie ukrywał poseł Łukasz Schreiber. Parlamentarzysta zaznaczył kilkakrotnie, że rząd nie jest stroną w tej sprawie.

- Nie ze wszystkiego jesteśmy zadowoleni. Rządzimy od 4 lat, ale pracę nad ustawami tego typu rozpoczęły się dopiero w 2016 roku.To nie jest takie proste, jak pan uważa, że usiądziemy i przygotujemy taką ustawę - dodał poseł.

Głos zabrali także Ilona Dybicz oraz radny powiatu inowrocławskiego Marek Kościński. Radna zaznaczyła, że konieczne powinny być konsultacje społeczne. Tymczasem Marek Kościński obiecał interwencję w tej sprawie.

- Osobą którą wydała decyzję jest starosta. Na najbliższej sesji zwrócę się do starosty o wstrzymanie decyzji do momentu poinformowania mieszkańców i debaty z nimi, tak jak było to w Inowrocławiu - mówił Marek Kościński.

- Nie zgodzę się z Panem - skwitował Artur Grobelski.

- Pan się zawsze nie zgadza - odparł Marek Kościński.

Zdaniem Artura Grobelskiego, starosta nie miał możliwości blokady wydania pozwolenia mając komplet dokumentów spełniających normy prawne.

- Jedyne co mogę zrobic aby Państwu pomóc, to zaproponować pomiary i badania masztu telefonicznego, jeśli zostanie uruchomiony. Będziecie mieli Państwo szczegółowe informacje na temat tego w jaki sposób działa taki maszt - zaproponowała wiceminister.

Propozycja Wandy Buk nie spotkała się jednak ze zrozumieniem. Mieszkańcy liczyli, że przedstawiciel ministerstwa cyfryzacji podpowie im, jak zablokować inwestycję. Głos zabrał także burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

- Starosta wydając decyzję pozwolenia na budowę znajduje się w sytuacji gdzie nie może tego pozwolenia odmówić. Urząd Miejski znajduje się w takiej samej sytuacji. Należy pamiętać, że inwestycja przyjmuję formułę lokalizacji celu publicznego, nie zakłada konsultacji. Wszyscy na tej sali jesteśmy ofiarami tego, że ktoś próbuje nam w centrum miasta postawić taki maszt. Znalazł kogoś kto udostępnił do tego swoją działkę. Inwestor jest świadomy jak będzie przebiegać całe postępowanie prawne - wyjaśniał burmistrz.

Włodarz wspomniał, że Urząd Miejski odwiedziła jedna z mieszkanek z prawnikiem. Radca potwierdził, że  zastosowano wszystkie możliwe sposoby w procedurach, aby taką inwestycję wstrzymać.

Gmina zwróciła się z wnioskami do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Instytucja potwierdziła, że inwestycja nie wpływa na zdrowie mieszkańców.

- Zwróciliśmy się zatem do konserwatora zabytków. Co się okazuje? Konserwator uzgadnia również, że taki maszt również może być i nie psuje wizerunku miasta. Pytanie co można zrobić aby to zablokować? - dodał burmistrz.p

Jak potwierdza Dariusz Witczak, gmina wielokrotnie interweniowała w różnych instytucjach.

- Nasze prawo jest takie, że nikt nie przejmuję się zdrowiem i życiem naszych mieszkańców. Łatwiej jest zablokować inwestycję znajdując luki w procedurach prawnych - komentował burmistrz dodając, że ma pewne pomysły na to aby spróbować rozwiązać ten problem. 

Do tematu będziemy powracać.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (40)

ErsErs

10 10

Chyba nadszedł czas rozpocząć sprzedaż foliowych czapeczek. Widząc co się wyprawia, to klientów nie branie. 11:11, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TerazTeraz

21 17

Co ten minister opowiada. Mowi ze prace nad ustawa rozpoczely sie w 2016 i do tej pory nie zdazyli zminic prawa. A ja przypomne ze np. Wiatraki pis zalatwil w kilka tygodni. Nie wspomnę juz o ustawach łamiących konstytucję, te potrafili przeglosowac w jedna noc. 11:27, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SluchaczSluchacz

16 15

Wczorajsze spotkanie z p.wiceminister było istna porażka i paranoja!!!W tej sytuacji powinien być rozliczony p.Burmistrz naszego miasta.Wsluchujmy się uważnie w wypowiedzi osób stojących na straży naszego zabytkowego miasta. 13:23, 19.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MariuszMariusz

0 0

Ciekawe z czego Burmistrz powinien być rozliczony? Z tego że nie chce złamać prawa?
23:41, 21.10.2019


ARTART

17 15

I to jest najlepszy dowód na to, że ludzie są dla władz (wszelakich) zerem! Potrzebują nas tylko wtedy, gdy trzeba na nich zagłosować i postawić znaczek przy nazwisku. Parszywa polityka!!! Natomiast nasz pan burmistrz znów tłumaczy się "że on nic nie może..." A naprawić zniszczenia na placu zabaw na osiedlu robotniczym i oddać do użytkowania też nie może??? Stoi zamknięty od kilku tygodni, choć nic wielkiego się nie stało a dzieci patrzą z żalem przez siatkę. WSTYD!!!!!!! 13:24, 19.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrawomyślnyPrawomyślny

13 6

Czy burmistrz zniszczył plac zabaw, czy "dzieci" tych narzekających mieszkańców? Dobrze, że został wyłączony z użytkowania do czasu usunięcia zniszczeń. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Proszę, szanujcie wspólne mienie. 14:46, 19.10.2019


24 19

Jeszcze nie minął tydzień od wyborów a wojewoda już stracił zainteresowanie sprawami Kruszwicy? Przez miesiąc jeździł w towarzystwie posła, a teraz miejsce obok puste. Burmistrz też kpi z mieszkańców. Nie poinformował ich o tak ważnym spotkaniu, ani na stronie urzędu, ani w prasie. Tak samo dziwnie szybko przepchnięto wszelkie pozwolenia. Ciekawe, że pan Witczak nie poinformował na forum rady, że planowana jest taka inwestycja. Dopełnienia to obrazu marnego gospodarza, który nie dba o mieszkańców a jednocześnie sam nie potrafi nic wyegzekwować. Nie obronił nas przed masztem, a most i rondo w Kobylnikach urastają do rangi jego nieudolności. 13:27, 19.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

FakenewsFakenews

9 8

Urząd informował za pośrednictwem portalu mojakruszwica już nie przesadzaj informacja była w czwartek rano rada nie ma nic do gadania w tej sprawie bo to rola organu wykonawczego. 14:02, 19.10.2019


8 12

Informacja czwartkowa brzmi: " Jak udało nam się dowiedzieć...", a nie "burmistrz/urząd poinformował....". Widać, że panu Witczakowi nie zależy na informowaniu mieszkańców o ważnych sprawach. Na OFICJALNEJ stronie Gminy są bardzo wybiórcze komunikaty. 14:10, 19.10.2019


XxXx

16 4

Człowiek w Kruszwicy palcem nie kiwnie by sąsiedzi nie wiedzieli a tu nikt o maszcie nic nie wie. Każdy jak zwykle co do działania społecznego patrzy na drugiego i czeka, czeka przeważnie do chwili gdy jest za późno a wtedy zaczyna się szukanie winnego. Jeśli dokumentacją jest ok, to burmistrz ani starosta nie mogą nie podpisać, dlatego szuka się innych prawnych rozwiązań by budowę powstrzymać. Starosty już to nie obchodzi, pozwolenie wydał to teraz wina Burmistrza. A gdzie radni, burmistrz w kantorku cichaczem nie podpisuje pozwoleń na budowę. Zamiast biadolić trzeba się zebrać, blokować, strajkować, budowę powstrzymać. Niech każdy robi swoje, radni, burmistrz niech szukają rozwiązać i kruczków prawnych a mieszkańcy blokować. Sprężmy się w działaniu. 14:50, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlKl

21 15

Głosowało na pis pół Kruszwicy to nie narzekajcie że po wyborach nie widać wojewody macie to co chcieliście 15:01, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RozgoryczonaRozgoryczona

10 12

Jestem bardzo rozgoryczona,iż przyszło niewiele mieszkańców Kruszwicy.
Były informacje na drzwiach klatek schodowych,chodzi tu o Osiedle Zagople,iż takie spotkanie się odbędzie .
Nie wiem czy wszyscy mieszkańcy zdaja sobie sprawę ,jak ta inwestycja jest szkodliwa dla naszego zdrowia, jak stracą na wartości działki ,mieszkania
które przyległe są do tej działki ,gdzie ma powstać maszt.
Powiem krótko, dzisiaj ja mam problem, a Ty możesz mieć jutro taki problem, ponieważ taki maszt może być stawiany wszędzie wg prawa budowlanego ,jako inwestycja publiczna.
Mam nadzieję, że Wojewoda jak i Burmistrz przyczynią się, że ten maszt w centrum Kruszwicy nie powstanie. 15:34, 19.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

IoannesPaulusIIIoannesPaulusII

13 7

Czy Pani sobie zdaje sprawę, że tak niskie natężenie pola elektromagnetycznego ma taki sam wpływ na nasze zdrowie jak marchewki w mili? Radzę doczytać, jak rygorystyczne są przepisy dotyczące stacji bazowych w Polsce i jak niewielki wpływ mają fale radiowe o tej częstotliwości na organizm ludzki. 16:10, 19.10.2019


123123

4 0

Mieszkam na Zagoplu i w moim bloku na drzwiach klatek schodowych żadnych informacji nie było. Poszłabym na to spotkanie gdybym o nim wiedziała. O budowie masztu też dowiedziałam się niedawno. Nie każdy ma komputer i z niego dowiaduje się o sprawach dotyczących miasta, zwłaszcza osoby starsze. Są przecież tablice ogłoszeń i nie przypominam sobie żeby tam była jakaś informacja o tym maszcie. Jężeli właścicielem działki jest ktoś ze Strzelna to może tam też ma kawałek ziemi. Niech na niej buduje ten maszt. Tylko tam od razu by protestowali. 14:04, 20.10.2019


RozgoryczonaRozgoryczona

12 15

Nie porównuj jedzenia ( MARCHEWKI) do pola elektromagnetycznego.,,MARCHEWKI,, nie muszę jeść, a ten słup 43 metrowy, który ma powstać w Kruszwicy, proponuję jak tak jesteś oczytany w tych sprawach ,to wsadź sobie na balkon, a za 5 lat lub krócej zapraszam do Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Jesteś niedoinformowany,jak te maszty szkodzą, a może ktoś Tobie płaci za wypisywanie bzdur??? 16:56, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikolajMikolaj

10 10

Mam nadzieję,że po wczorajszej debacie co niektórzy zastanowię się i przemysla w jaki sposob pomoc mieszkańcom Zagopla!!!?Liczymy,że pan Burmistrz jak i pan Wojewoda staną na wysokości zadania!!!Jeżeli okaże się że będzie wyglądało, to inaczej!To proponuje dymisję dla tych dwóch panów!!! 18:51, 19.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MariuszMariusz

0 0

Kampania wyborcza to się już skończyła.

Jeżeli chcesz wolnej od pem Kruszwicy to sam daj przykład i przestań używać swojej komórki i wifi. 00:16, 22.10.2019


RacjonalistaRacjonalista

19 13

To smutne że przez grupkę oszołomów może nie być szybszego internetu ? 18:53, 19.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JjJj

11 12

To sobie postaw bazę w domu,to będziesz miał turbo Internet!!! 19:06, 19.10.2019


MiaMia

9 8

Obyś człowieku jeszcze kiedyś gorzko nie płakał przez ten Internet i bazę sieci komórkowe!!!Oczywiście nikomu tego nie życzę!!! 21:27, 19.10.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AaAa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Max Max

7 7

Same dziadki na tej nie protestowali by gdy to był maszt radia Maryja. 11:10, 20.10.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Radio MRadio M

6 4

Każdy mieszkaniec naszego miasta był zaproszony na to spotkanie .Prostuję wypowiedź poprzednika-grupa ludzi była zróżnicowana wśród nich byli ludzie młodzi jak i osoby starsze.Jednak częściej głos zabierali ludzie młodzi przed którymi jeszcze wiele,wiele lat życia! 12:50, 20.10.2019


MaxMax

5 5

Wiele lat życia zwłaszcza po żarciu z Biedronki i Lidla. Proponuje tym co protestują by przestali używać telefony komórkowe i pili płyn lugola przed wyjściem z domu. 13:28, 20.10.2019


MariuszMariusz

0 1

Dobry pomysł z tym Mazurem badawczym radiowym! Może wreszcie wtedy wszyscy zostaliby oświeceni. 00:02, 22.10.2019


123123

9 3

Powinniśmy mieć zdroworozsądkowe podejście do sprawy i dopuki skutki promieniowania nie zostały dostatecznie dogłębnie zbadane nie powinno się budować takich obiektów w pobliżu siedzib ludzkich. Szwajcarzy chcą stworzyć system monitorujący wpływ promieniowania z nadajników 5G na zdrowie swoich obywateli. Pod apelem ostrzegającym o potencjalnych zagrożeniach promieniowania 5G podpisało się 180 naukowców z 36 krajów. Ich zdaniem nowe częstotliwości wykorzystywane w połączeniu 5G nie zostały dostatecznie zbadane, przez co istnieje ryzyko, że może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Podobne obawy wyrazili przedstawiciele rządów Holandii, Włoch i Niemiec. Nie chcę być królikiem doświadczalnym. 14:40, 20.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Rozgoryczona Rozgoryczona

1 1

Ja też nie chcę być... 15:38, 20.10.2019


MariuszMariusz

1 0

Bardzo dobra sugestia. Tym samym składam wniosek, aby na rogatkach miasta postawić przechowalnie telefonów komórkowych a na terenie miasta wprowjzadzić zakaz ich używania. Dodatkowo tez zakaz instalowania i używania jakichkolwiek urządzeń wifi, radiotelefonów i takich tam. Poza tym proponuję zakazać emisji w kierunku Kruszwicy sygnału tv z satelit oraz systemu anten naziemnych. A i zapomnialbym o zakazie użytkowania np. zasilaczy impulsowych (tych malych do gniazdek) co nam ładują m.in. golarki, bo one też pem emitują.
Tak trzymać!? 00:16, 22.10.2019


zagoplaninzagoplanin

8 6

Jeżeli postawienie masztu nie wpływa na zdrowie mieszkańców to dlaczego pan burmistrz, starosta i ten co podpisał zezwolenie na postawienie masztu nie postawią go sobie na swoim podwórku?? Panie burmistrzu koniec pańskich rządów się zbliża!!!! 17:39, 20.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Mieszkanka Mieszkanka

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MariuszMariusz

2 2

Proponuję poczytać jak wygląda natężenie pola od anten sektorowych.
? 23:59, 21.10.2019


UBywatelUBywatel

6 3

Sami ludzie ich wybraliście więc co sie wam teraz nie podoba? chyba wam już mózgi wypaliło zanim jeszcze maszt powstał ? 10:21, 21.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MariuszMariusz

1 3

Witaj trollu. Tak sie składa że samorząd (czyli np. Burmistrz i Rada Miejska) jak i każdy obywatel winni postępować wg prawa. Proponuję zapoznać się z 3 ustawami; Prawo telekomunikacyjne, O wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
I dopiero później oceniać czyjeś działania.
23:54, 21.10.2019


MariuszMariusz

2 4

Witam wszystkich pieniaczy i zadymiarzy. W narodzie duch nie ginie jak widać i tradycje szlachty zasciankowej podtrzymujemy! Szczególnie w tematach o których pojęcia (nawet bladego) nie mamy. Najważniejsza była i jest ilość szabel i głośne gardła. 23:46, 21.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

4 4

Bardzo dobra sugestia. Tym samym składam wniosek, aby na rogatkach miasta postawić przechowalnie telefonów komórkowych a na terenie miasta wprowjzadzić zakaz ich używania. Dodatkowo tez zakaz instalowania i używania jakichkolwiek urządzeń wifi, radiotelefonów i takich tam. Poza tym proponuję zakazać emisji w kierunku Kruszwicy sygnału tv z satelit oraz systemu anten naziemnych. A i zapomnialbym o zakazie użytkowania np. zasilaczy impulsowych (tych malych do gniazdek) co nam ładują m.in. golarki, bo one też pem emitują.
Tak trzymać!?
00:11, 22.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Artur GrobelskiArtur Grobelski

6 3

Pani Minister Cyfryzacji okazała się kłamcą. Na pytanie o plany ministerstwa o podniesieniu norm promieniowania powiedziała, że nic nie wie i nie ona decyduje. Poniżej cytat z dzisiejszego artykułu ONET:
Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z resortem zdrowia rekomenduje podniesienie norm promieniowania elektromagnetycznego dla nadajników odpowiedzialnych za rozsyłanie sygnału.
Obecnie trwają prace nad nowymi standardami dopuszczalności promieniowania elektromagnetycznego dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i z dostępem dla ludności. Dotyczy to także anten sieci komórkowych. Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji wyjaśnia, że nowe wytyczne powinny być zgodne z zaleceniami ICNIRP dla krajów unijnych. Poniżej znajdziecie aktualne wartości w różnych krajach w zależności od częstotliwości.
Jak można tak okłamywać ludzi patrząc im prosto w twarz i do tego z uśmiechem na ustach?! Nie dosyć, że doskonale widziała, to jeszcze sama to rekomendowała! 16:56, 22.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LeśniakLeśniak

0 3

godosz głupoty wierutne 21:54, 22.10.2019


JachirJachir

1 1

Tak sobie siedzę i tak sobie myślę, że gdyby ten maszt budowano za platormianych rządów choćby na kruszwickim rynku, to na pewno tych komentarzy by tutaj nie było. 21:24, 22.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz