Zamknij

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W kruszwickich kościołach msze święte według porządku niedzielnego

09:06, 15.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 15.08.2020

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt maryjnych w kościele katolickim. Jego początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Do Europy dotarło z Bliskiego Wschodu.

Wiara w Wniebowzięcie NMP jest jednym z dogmatów wiary z uroczystego nauczania. Uroczystość jest obchodzona co roku 15 sierpnia. Dogmat mówi o zakończeniu życia oraz wniebowzięciu Maryi z duszą i ciałem do nieba. Mając na myśli zakończenie życia, nie ma ona nic wspólnego z ewentualną śmiercią Maryi. Tutaj teologowie podzielili się na dwa obozy.

Jedni z nich zakładają, że doszło do tzw. ziemskiej śmierci, a drudzy w opozycji uważają, że do niczego takiego nie doszło.

Wydarzenia związane z wniebowzięciem zaczęto upamiętniać w V wieku. Początkowo miały wymiar tylko lokalny, ale z czasem zyskały akceptację większych środowisk. W trakcie tego procesu często zmieniały swoje nazwy (Zaśnięcie, Przejście, Odpocznienie Maryi).   Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, stąd w polskiej tradycji ludowej święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. W innych krajach też używa się potocznych nazw ludowych, np. Matki Boskiej Korzennej

Dziś uroczystości kościelne odbywają się według porządku niedzielnego. Po każdej mszy św. poświęcone zostaną wianki z tegorocznych pierwocin.

- W sobotę 15 sierpnia br. przypada Uroczystość  Wniebowzięcia NMP – Matki Bożej Zielnej. Msze św. tak jak w niedzielę o godz. 8:00; 10:00; 12:00 i o godz. 16:00. Na każdej Mszy świętej poświęcenie ziół i kwiatów - podaje Kolegiata Kruszwica.

[PORADA]

[POGODA]1597475444137[/POGODA]

[ZT]13087[/ZT]


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%