Zamknij

Nadleśnictwo Miradz pracuje nad oczyszczeniem historycznego grodziska. Mietlica wciąż zarasta [ZDJĘCIA]

10:26, 24.01.2021 DJ, fot. P. Kaczorowski Aktualizacja: 10:32, 24.01.2021
Skomentuj

Nadleśnictwo Miradz prowadzi prace na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w miejscowości Mietlica nad Gopłem. To wyjątkowe miejsce, stanowiące prawdopodobnie centrum osadnicze plemienia Goplan wczesnośredniowieczny zespół osadniczy wraz z grodziskiem – wpisany do rejestru zabytków.

Grodzisko gdzie pracują pracownicy Nadleśnictwa Miradz jest cennym siedliskiem przyrodniczym chronionym Dyrektywą siedliskową w ramach sieci NATURA 2000. Opisywane grodzisko znajduje się w granicach dwóch obszarów NATURA 2000: „Jezioro Gopło” i „Ostoja Nadgoplańska” a także na terenie Parku Krajobrazowego „Nadgoplański Park Tysiąclecia”.

- Już w 2011 r. na sygnały przyrodników (głównie z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej w Kruszwicy), którzy wraz z leśnikami brali czynny udział w konsultacjach przy opracowywanym planie zadań ochronnych (PZO) dla obszaru NATURA 2000 postanowiono usunąć samosiewy krzewów i drzew, które negatywnie wpływały na murawę kserotermiczną – poprzez zacienianie i zarastanie. Zatwierdzony w 2014 r. PZO w swoich zapisach przewidział dalsze, czynne działanie na rzecz utrzymania i polepszenia stanu cennej murawy kserotermicznej na wałach grodziska - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

[ZT]9729[/ZT]

Zgodnie z zalecanymi działaniami ochrony czynnej leśnej nadleśnictwo zrealizowało w grudniu 2018 działanie w ramach projektu Ochrona przyrody oraz ukierunkowanie ruchu turystycznego na  obszarach cennych przyrodniczo na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu”.

- Na wale zachodnim grodziska w Mietlicy zostały wycięte gęsto rosnące krzewy. Projekt współfinansowany był ze środków UE, mianowicie EFRR w ramach działania 4.5. Ochrona przyrody RPO Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Oczyszczenie kolejnych ok. 0,30 ha wału ma wpłynąć na ograniczanie zarastania a z czasem i na zwiększanie zasięgu siedliska murawy kserotermicznej. Ponadto odkrzaczony wał grodziska umożliwia wszystkim zainteresowanym historią początków tworzenia państwowości polskiej naoczne podziwianie dobrze zachowanego obiektu.- dodaje instytucja. 

Kolejne prace zostały przeprowadzone w 2020 roku. Oczyszczony wówczas został m.in. wał o długości około 100 metrów. Wycięto zawleczone krzewy gatunków obcych i inwazyjnych. Usunięto też krzewy tym razem na wale północnym obiektu.

Grodzisko to też miejsce gdzie rośnie 5 drzew - pomników przyrody. Są to 3 dęby szypułkowe oraz 2 lipy drobnolistne. Jedna z tych lip stanowi unikat z racji nietypowego pokroju, którym przypomina „afrykańską akację” z charakterystyczną płaską koroną. Leśnicy postanowili nieco odsłonić koronę tego „cennego” drzewa. Aby to zrobić należało obciąć kilka grubych konarów z sąsiadujących z pomnikiem przyrody dębów. Dębowe gałęzie zacieniały lipę z boku oraz z góry. Pracę obcięcie konarów wykonał arborysta, który z chirurgiczną precyzją „sprowadził” niechciane fragmenty dębów na ziemię nie dotykając korony chronionej lipy. Leśnicy liczą, że po wykonanym zabiegu lipa będzie miała lepsze warunki do rozwoju, zwłaszcza do kwitnienia, które było bardzo ograniczone w części korony zacienianej przez dębowe gałęzie.

- Grodzisko w Mietlicy na jeziorem Gopło (zwanym w średniowieczu przez Jana Długosza „Mare Polonorum” – Morzem Polaków) stanowi bardzo charakterystyczny punkt na Kujawach. Leśnicy z Nadleśnictwa Miradz zapraszają wszystkich, którzy odwiedzają ten region Polski aby zboczyli nieco z głównych tras i „rzucili okiem” na jedno z miejsc, którego dawni mieszkańcy – Goplanie przyczynili się do tworzenia podwalin piastowskiej Polski. - informuje dyrekcja.

Leśnicy planują kolejne prace na grodzisku. Miejsca po wyciętych krzewach będzie też trzeba regularnie wykaszać, aby nie zarosły. 

 (fot. P. Kaczorowski)
 Autorem zdjęć jest Paweł Kaczorowski specjalista SL w Nadleśnictwie Miradz,

[PORADA]

[POGODA]1611480290372[/POGODA]


 

(DJ, fot. P. Kaczorowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Dr walDr wal

1 1

A co daje wycinanie krzaków?! przecież z jednego takiego ściętego "pieńka" wyrośnie dziesięć kolejnych- to trzeba wyrywać z korzeniami wtedy na kilka a nawet kilkanaście lat będzie spokój a wycinanie tego to jak robienie "dobrze" trawnikowi- wyrasta bujniejszy. 10:47, 24.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jaja

0 1

WŁAŚNIE TAK SIĘ ZASTANAWIAŁAM CO TAK ŁYSO NA MIETLICY, A TU TEŻ OGRABILI JĄ Z DRZEW. 23:31, 24.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%