Zamknij

Mija sto lat od urodzin Stanisława Lema. W Kruszwicy pamiętali o wybitnym pisarzu XX wieku

18:15, 14.09.2021 | MGBP
Skomentuj
REKLAMA

We wrześniu 2021 r. mija sto lat od urodzin Stanisława Lema – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, klasyka literatury science fiction, a także filozofa, futurologa, eseisty oraz krytyka. O wybitnym pisarzu pamięta też kruszwicka biblioteka.

Jego książki przetłumaczono na 52 języki i wydano w łącznym nakładzie 41 milionów egzemplarzy. Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.  

Kruszwicka biblioteka w dniach 10–30 września 2021 r. organizuje cykl wydarzeń i spotkań pod wspólną nazwą „Wszechświat Lema”.

Warsztaty kreatywne dla dzieci „Rakietą do gwiazd” – od dnia 13.09.2021 r. w bibliotece przy ul. Rybackiej dzieci będą mogły odebrać przygotowane zestawy materiałów plastycznych, z których można zbudować rakietę.

Spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Kruszwicy – uczniowie z „zerówki” oraz klas I–III wezmą udział w lekcjach bibliotecznych „Robotyka Pana Lema” i „Rakietą LM w Kosmos i na Księżyc” na podstawie konspektów przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury.

Krzyżówka „Czytamy Lema” – w bibliotece i we wszystkich jej filiach można otrzymać krzyżówkę dotycząca twórczości Lema. Prawidłowo rozwiązane krzyżówki należy dostarczyć do biblioteki do dnia 20.09.2021 roku (losowanie nagród 24.09.2021 r.).

Konkurs na FB – „Lem na Ziemi”: od 13 do 17 września 2021 r. na FB biblioteki codziennie będą publikowane pytania dotyczące życiorysu pisarza. Pierwsza prawidłowa odpowiedź w danym dniu wygrywa.

Wystawy książek w bibliotece:

  • „Światy Lema” – prezentacja książek Wydawnictwa Literackiego z okładkami Przemka Dębowskiego; 
  •  „Czytajmy Lema” – wybór książek pisarza, nie tylko powieści i opowiadań, ale zachęta do sięgnięcia po jego eseje (Fantastyka i futurologiaDialogi), felietony (Rasa drapieżców) czy opracowania z teorii literatury (Filozofia przypadku); 
  • „Nie tylko Lem” – wystawa książek science fiction polskich i zagranicznych pisarzy fantastycznych (m.in. Dick, Strugaccy, Herbert, Morgan, Watts, Cixin Liu, Glukhovsky, Zbierzchowski, Mróz i wielu innych).

Wystawa grafik z Narodowego Centrum Kultury – NCK zrealizowało Projekt „Lem” z okazji obchodów Roku Lema.  

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece przy ul. Rybackiej (16.09.2021 r.) – dyskusja „Dlaczego nie czytamy fantastyki?” 

Spotkanie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy – zajęcia „Rakietą LM w Kosmos i na Księżyc” (na podstawie konspektów przygotowanych przez NCK).

Publikowanie na FB biblioteki postów zachęcających do czytania nieoczywistych książek Lema i o Lemie (m.in. komiks Siódma podróż, biografia Lem. Życie nie z tej Ziemi, czytanka Lem i zagadki Kosmosu).

[ZT]17518[/ZT]

[ZT]17511[/ZT]

[ZT]17505[/ZT]

(MGBP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%