Zamknij

Proboszcz z Polanowic z publikacją książkową "Kiedy Matka Przychodzi do nas"

20:10, 17.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:12, 17.08.2022

Trwa czas peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej – II Nawiedzenie Matki Boskiej w kopii Cudownego Obrazu. We wrześniu Obraz przybędzie do parafii m.in. w Strzelnie, Polanowicach, Kościeszkach, Rzadkwinie, Sławsku Wielkim, Kruszwicy, Piaskach, Chełmcach, Ostrowie nad Gopłem, Brześciu.

Na tę okoliczność ks. Janusz Popowski, proboszcz parafii w Polanowicach napisał i wydał książkę pt. KIEDY MATKA PANA PRZYCHODZI DO NAS, która zawiera wspomnienia z pierwszej peregrynacji Matki Bożej w kopii Cudownego Obrazu, która miała miejsce 44 lata temu, w 1978 roku.

- Publikacja przygotowuje nas do drugiej wizyty objaśnia cel wydania publikacji ks. Janusz Popowski. - Przedstawione są w niej myśli i wspomniane ważne osoby, które przyczyniły się do odpowiedniego przeżycia Odwiedzin Bożej Wędrowniczki. Są szczegółowe opisy wydarzeń wraz ze zdjęciami i wspomnieniami wiernych ówczesnego dekanatu kruszwickiego, który liczył wówczas 16 parafii.

W publikacji znajduje się 100 wspomnień świadków tego wydarzenia, 300 zdjęć historycznych, wiele cytatów i fragmentów kazań. Jest m. in. wspomniany ks. bp Jan Michalski, który w Kruszwicy wypowiedział słowa: „Jesteśmy nad jeziorem Gopło, u koleby Ojców, jesteśmy nie sami, ale z Matką Najświętszą, która w Kościele Metropolitalnym Gnieźnieńskim jest czczona od 1000 lat. Maryjo, racz błogosławić Polskę całą”, a w innych miejscach wypowiedział słowa, które i dzisiaj są także aktualne. Książka zwiera też wiele ciekawych, nieraz nawet zaskakujących, godnych uwagi i wspomnień wydarzeń.

Książka ks. Janusza Popowskiego już dostępna jest w sprzedaży, m.in. w Towarzystwie Czytelni Ludowych w Strzelnie.

Spotkanie autorskie odbędzie się w piątek 26 sierpnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach (gmina Kruszwica). Jego organizatorem jest Nadgoplański Uniwersytet Ludowy.

Idea peregrynacji zrodziła się podczas nabożeństwa Jasnogórskich Ślubów Narodu – 26 sierpnia 1956 r., gdy Cudowny Obraz Matki Boskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali: „Matko nie opuszczaj nas”, „Matko pozostań z nami”.

- Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze oraz generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zastanawiali się jak tym ludziom przybliżyć Maryję – opowiada ks. Popowski, autor książki KIEDY MATKA PANA PRZYCHODZI DO NAS. - I właśnie wtedy powstała myśl Nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu w parafiach. Zaraz w pierwszych dniach uwolnienia ks. prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego przedłożono mu do zaopiniowania powstałą ideę. Pochwalił ją i uznał za wspaniałą. W 1957, z inicjatywy prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, została wykonana stosowna kopia. Do wykonania kopii Obrazu został zaproszony prodziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Leonard Torwirt.

Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię prymas kard. Stefan Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej pobłogosławienia. Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej ruszyła w pierwszą drogę po wszystkich polskich parafiach (1957-1980). Obecnie trwa drugie Nawiedzenie Czarnej Madonny.

[ZT]21158[/ZT]

[ZT]21154[/ZT]

[ZT]21151[/ZT]


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%