Zamknij

Radosław Sikorski: Wzmożona współpraca w zakresie obrony potrzebna tak samo jak szczepionka na COVID-19

17:58, 22.09.2020 KP, dj Aktualizacja: 18:00, 22.09.2020
Skomentuj

Europosłowie podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji ds. zagranicznych przyjęli raport autorstwa Radosława Sikorskiego w sprawie wdrażania tzw. Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO). Ustanowiona na mocy Traktatu o Unii Europejskiej, Stała Współpraca Strukturalna ma na celu zwiększanie zdolności obronnych Państw Członkowskich. 

Były minister spraw zagranicznych i minister obrony w swoich zaleceniach dla Rady oraz Wysokiego Przedstawiciela UE przypomina, że Traktat z Lizbony przewiduje stopniowe określanie wspólnej polityki obronnej Unii, co wg zapisów Traktatu może doprowadzić do stworzenia wspólnej obrony. - Jeśli chcemy być uczciwi wobec naszych wyborców, to powinniśmy im powiedzieć wprost, że wzmożona współpraca w zakresie obrony, czy nawet wspólna obrona europejska jest nam potrzebna tak samo jak szczepionka na COVID-19 - komentuje Sikorski.  

W wyniku pandemii COVID-19 spodziewane są cięcia krajowych budżetów na obronność, co paradoksalnie osłabi zdolność Państw Członkowskich do ewentualnej przyszłej walki z pandemią. Kilka spośród obecnie realizowanych 47 projektów PESCO, tj. mobilność wojskowa, Europejskie Dowództwo Medyczne czy wiele innych przedsięwzięć w dziedzinie transportu, pomocy w przypadku katastrof czy cyberprzestrzeni może zdecydowanie zwiększyć gotowość państw członkowskich na ewentualny kolejny kryzys w dziedzinie zdrowia publicznego.  

Europoseł zwraca również uwagę, iż realizacja tej formuły współpracy odbiega od jej pierwotnego zamysłu, w którym PESCO było koncepcją awangardową, współpracą liderów w dziedzinie obrony. Uruchomienie aż 47 projektów przez 25 państw Członkowskich naraża PESCO na ograniczenie poprzez przyjęcie „najniższego wspólnego mianownika". Tylko niektóre z obecnych projektów PESCO w wystarczającym stopniu odnoszą się do najbardziej oczywistych braków w zakresie zdolności obronnych. Globalna strategia UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony ma trzy podstawowe cele: zabezpieczenie granic zewnętrznych, przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym i zwalczanie terroryzmu. Wyzwania, którym żadne państwo członkowskie nie może stawić czoła samodzielnie. Skuteczny unijny system podziału obciążeń miałby korzystny wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa i obrony UE i byłby dla nas tańszy. Szacuje się, że brak koordynacji w zakresie obrony kosztuje nas miliardy euro rocznie. Europy zwyczajnie na to nie stać. - dodaje.

Na zarzuty powielania zadań NATO, Sikorski odpowiada: PESCO nie jest konkurencją dla NATO, jest jego wzmocnieniem. Zwiększone, dzięki PESCO, zdolności obronne państw członkowskich przyniosą korzyści NATO, wzmacniając europejski filar w ramach Sojuszu i odpowiadając na wielokrotne wezwania do wyraźniejszego podziału obciążeń transatlantyckich. - dodaje.

PESCO pozostaje jednym z najważniejszych projektów na drodze do wspólnej polityki obronnej UE. Polska bierze udział w 10 projektach w ramach PESCO, jest liderem jednego z nich.  

[POGODA]1600790209711[/POGODA]

(KP, dj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%