Zamknij

Parchanie: Park wokół dworku Sikorskiego zostanie odnowiony

08:02, 18.07.2019 | RED/gniewkowo.eu
REKLAMA
Skomentuj

W dworze generała Władysława Sikorskiego w Parchaniu została przekazana promesa dofinansowania dla Gminy Dąbrowa Biskupia na rewitalizację parku wokół dworu.

Promesę wójtowi Marcinowi Filipakowi wręczył prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ireneusz Stachowiak. Przekazanie odbyło się w obecności wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

WFOŚiG przekaże ponad 189 tys. złotych w formie dotacji na nasadzenia krzewów i bylin, założenie trawników, budowę nawierzchni z kostki brukowej oraz wykonanie elementów małej architektury.

Rewitalizacja parku w Parchaniu ma na celu podkreślenie znaczenia historycznego tego miejsca oraz stworzenie dla lokalnej społeczności miejsca wypoczynku i rekreacji.

To nie koniec planów dotyczących dworku.

Obiekt będzie pełnił funkcję ośrodka pamięci o generale Sikorskim. W tym roku chcemy zaadaptować cały parter dworku i przedstawić życie gen. Sikorskiego do 1939 roku. W przyszłym roku planujemy adaptację całej góry i tam pokazane będą lata po 1939 roku – powiedział wójt Filipiak.

Gen. Sikorski stał się właścicielem dworku i 82 hektarów ziemi w Parchaniu w 1923 roku. Przebywał w nim głownie wiosną i latem wraz z rodziną. Ośrodek pamięci w odrestaurowanym dworku ma zastąpić izbę tradycji, która działała w szkole w Parchaniu. Część z pamiątek znajdujących się do niedawna w izbie trafi do ośrodka.

?

REKLAMA
(RED/gniewkowo.eu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone