Zamknij

Słów kilka o Wincentym Siarkowskim - uczestniku Powstania Wielkopolskiego

10:03, 04.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 04.01.2021
Skomentuj

Wincenty Siarkowski urodził się 4 stycznia 1890 roku w Leszczach (powiat inowrocławski) – kruszwiczanin, weteran I wojny światowej, czynny uczestnik Powstania Wielkopolskiego.

Przebieg powstania w Kruszwicy opisał w swoich wspomnieniach następująco: W 1914 r. powołano mnie na wojnę. Z I wojny światowej powróciłem ze Szczecina do Kruszwicy. Na terenie miasta Kruszwicy organizował się oddział Powstańców Wielkopolskich pod dowództwem por. Prusinowskiego, majora Majsnera, majora Molendy, por. Sołtysiaka, por. Nowaka.

Dowódców wraz z grupą Powstańców Wielkopolskich aresztował niemiecki sztab wojskowy w Kruszwicy. Oddział powstańców rozbroił niemieckich żołnierzy, którzy kwaterowali w szkole nr 2 oraz żołnierzy przebywających na ul. Poznańskiej. Wyznaczono posterunki powstańców na poczcie, którzy utrzymywali porządek w mieście.

W szeregi powstańców wielkopolskich wstąpiłem 02.01.1919 r. i brałem czynny udział w powstaniu z bronią w ręku - rozbrajając Niemców w Kruszwicy i okolicy oraz w Inowrocławiu.

Przysięgę powstańców wielkopolskich złożyłem w dniu 24.01.1919 r. na rynku w Kruszwicy. Oddział, w którym walczyłem był pod
dowództwem mjr Majsnera i por. Nowaka.

Powstańcy posłyszeli, że o godz. 24.00 przybędzie pociąg na dworzec z bronią w Kruszwicy. Oddział powstańców szybko się przygotował do jego rozbrojenia, lecz parowóz z jednym wagonem uciekł w kierunku Strzelna. Broń zdobyta została przewieziona na przechowanie do por. Prusinowskiego i na salę do p. Daleszyńskiego. Następnie została rozdana powstańcom, którzy zgłosili się walczyć. Tam na sali zgłaszało się wielu chętnych walczyć dalej z pruskimi żołnierzami.

Następnie pełniłem służbę przy komendzie jako żandarm polowy w Kruszwicy. Dnia 30.04.1919 r. wcielony zostałem do Wojska Polskiego i służbę pełniłem w Czarnkowie na froncie.

Po II wojnie światowej Wincenty Siarkowski zmuszony był mundur powstańczy spalić w piecu w obawie przed represjami ze strony stalinowskich władz. Z tego samego powodu przez długi czas ukrywał swoją powstańczą przeszłość.

Zmarł w grudniu 1976 roku. Jego grób znajduje się na kruszwickim cmentarzu przy parafii śś. Piotra i Pawła.

Artykuł powstał w oparciu o wspomnienia i pamiątki związane z Wincentym Siarkowskim, które zostały przekazane do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przez jego wnuka Karola Siarkowskiego.

[PORADA]

[ZT]14300[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%