Zamknij

Żłobek, przedszkola i ogródki jordanowskie. Zagople miało wyglądać inaczej! [MAPA]

11:50, 02.05.2021 PB Aktualizacja: 20:46, 02.05.2021
Skomentuj

Do zbiorów Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy dołączona została mapa prezentująca plany władz Kruszwicy w sprawie Osiedla Zagople. Mapa pochodzi z lat 70. XX wieku i została przekazana przez jednego z mieszkańców, który pragnął zachować anonimowość.

Ówczesne władze Kruszwicy sporządziły plan realizacyjny zagospodarowania przestrzennego osiedla mieszkaniowego "Zagople III" w Kruszwicy. Plansza przedstawiała bilansowanie terenu.

Jakie plany mieli ówcześni rządzący w Kruszwicy przedstawiciele PRL? Na mapie oprócz bloków widzimy rzucające się napisy dotyczące dokładnie wytyczonych miejsc pod handel i usługi. Osiedle Zagople zgodnie z planem miało być nowoczesnym osiedlem z dokładnie uporządkowaną infrastrukturą. 

Obserwując opracowaną ponad 50 lat temu mapę widzimy m.in. plany władz co do kruszwickiego żłobka. Miał on powstać w pobliżu strefy handlowej i usług. Ówczesne władze przewidywały, że na terenie Osiedla Zagople III powstaną dwa przedszkola. Jak wiemy ich lokalizację różnią się od tych, które mieliśmy okazję poznać w rzeczywistości (jedno z przedszkoli znajduje się jeszcze przy ulicy Kolegiackiej, a drugie zostało wiele lat temu zlikwidowane, a w ich miejscu powstały Warsztaty Terapii Zajęciowych).

Pierwsze przedszkole miało powstać w okolicy bloków przy ulicy Kujawskiej, drugie planowano przy ulicy Wiejskiej (nieopodal dzisiejszego marketu Żabka). Najbardziej ciekawym planem wydaje się kwestia Ogrodów Jordanowskich, które miały dzielić Zagople na dwie części. 

Rządzący Kruszwicą mieli w planach stworzyć miejsce przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak w innych miastach Ogrody Jordana stwarzały dzieciom i młodzieży warunki sprzyjające ich pełnemu rozwojowi fizycznemu, społecznemu i psychicznemu. Były w nich miejsca do zabaw zespołowych i sprawnościowych, ale również części tematyczne. Obok boisk i basenów budowano pawilony i sale do zabaw, zajęć świetlicowych.

Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza Henryka Jordana, pomysłodawcy i założyciela pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie. Miasto to znajdowało się wówczas pod zaborem austriackim, co ma ogromne znaczenie dla zrozumienia idei Jordana, którą było założenie specjalnie dla dzieci i młodzieży ogrodu (parku) wypoczynku i zabawy bogatego w polskie wątki patriotyczne. Wzorcowym ogrodem tego typu jest istniejący i działający do dzisiaj pod nazwą Park Miejski dra Henryka Jordana, założony w 1889 roku na powierzchni ok. 22 ha.

[DAWNY]1619949401782[/DAWNY]

[ZT]13114[/ZT]

[ZT]12300[/ZT]

 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

InzynierInzynier

2 0

Plan był, skończyło sie na pustym polu między blokowiskiem 13:39, 02.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

planktonplankton

0 0

Plan jak to plan- zazwyczaj biorą w łeb :/ 09:49, 03.05.2021


reo
0%