Zamknij

Nasza historia: Rzadkie zdjęcie z wieży kościoła ewangelickiego w Kruszwicy

11:01, 03.05.2021 | PB
Skomentuj
REKLAMA

Rzadko spotykany widok Kruszwicy uwieczniony na fotografii z początków XX wieku trafiło do zbiorów Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Zdjęcie tym bardziej cenne, że wykonane z wieży kościoła protestanckiego w Kruszwicy.

Kościół ewangelicki na kruszwickim rynku został pobudowany w czasie zaborów. Od początku stał się symbolem pruskiego panowania. Przy kościele wartę pełnił zawsze uzbrojony żołnierz pruski w obawie przed atakami na ewangelicki przybytek. 

Podczas ataku Armii Czerwonej na Kruszwicę w 1945 roku młodzi Niemcy uciekli z miasta (wyjątkiem był mały oddział, który bronił się w dawnym Hotelu Żydowskim wymordowany przez Rosjan).

W mieście pozostali tylko starsi i chorzy Niemcy. Sowieci zajęli niebronione miasto. Do niewielkich strzałów dochodziło za miastem. Rosjanie zajęli winiarnie Makowskiego, gdzie skonfiskowali i natychmiast skonsumowali całe zapasy alkoholu. Winiarnie pozostawili nieuszkodzoną, dochodziło do awantur w mieście, trochę strzelali, a później ruszyli dalej. Pozostawili w mieście i dworach tzw. szeryfów, pracowników odpowiedzialnych za porządek i kilku żołnierzy na posterunkach i ochrony urzędników, a także miasta. W czasie przemarszu wojska rosyjskiego zniszczony został kościół ewangelicki na Rynku.

Kościół został rozebrany po II Wojnie Światowej, a cegły posłużyły pod budownictwo wielu kruszwickich domów. 

Udostępnione zdjęcie zostało prawdopodobnie wykonane na początku XX wieku. Na fotografii widać ówczesną zabudowę miejską. W miejscu dzisiejszej kamienicy na rogu Mickiewicza i Niepodległości znajdował się budynek mieszkalny wraz z punktem handlowym. Obiekt nie istnieje (przebiega w tym miejscu ulica Mickiewicza).

Więcej na temat dawnej zabudowy miasta przeczytasz poniżej. 

[ZT]15915[/ZT]

[ZT]15853[/ZT]

[ZT]8756[/ZT]

[ZT]15998[/ZT]

[ZT]16005[/ZT]

 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

GęgotGęgot

1 6

Jaka dziura była taka jest obecnie. 12:47, 03.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BrąbaBrąba

6 0

Jak ci się nie podoba to wyp... oddalaj się stąd i nie wracaj. 07:50, 04.05.2021


Bydle radzi.Bydle radzi.

2 0

Nikogo nie interesuje twoja odbytnica.
Jeżeli jednak masz na myśli swoją partnerkę, to nie musisz publicznie opowiadać o Jej ewolucji w czasie ;) 11:23, 05.05.2021


0%