Zamknij

W Kruszwicy też działał ruch oporu

08:26, 18.02.2022 . Aktualizacja: 08:57, 18.02.2022
Skomentuj

W czasie II Wojny Światowej na Kujawach nie wszyscy mieszkańcy podporządkowali się germanizacji społeczeństwa oraz wyniszczania opornych. Zbrodnicza polityka Niemców przyczyniła się do tego, że przybywało osób, które tworzyły ruch oporu.

Wątki związane z ruchem oporu nie ominęły Kruszwicy. Maksymilian Łangowski w Jantarowych Szlakach wspomina, że w roku 1942 tajna organizacja Walerego Paszoty z Inowrocławia zwerbowała do swoich działań kilka osób z terenu Kruszwicy. Ta organizacja została jednak szybko zdekonspirowana, a wszyscy jej członkowie aresztowani i umieszczenie w obozach koncentracyjnych. Z 16 aresztowanych - 2  zginęło w obozach: Jan Dembowski i Lucjan Jańczak. 

Organizacją konspiracyjną działającą w owych latach na terenie Przygopla był "Piast" utworzony w lutym 1942 roku. Celem działalności "Piasta" była pomoc walczącym frontom i innym ugrupowaniom ruchu oporu w odzyskaniu niepodległości. 

[POGODA]1645169217787[/POGODA]

Jak wspomina Łangowski, tereny Kujaw Nadgoplańskich były wyjątkowo niesprzyjające. Wzmożony terror z góry wykluczał jakąkolwiek skuteczną działalność zbrojną Działalność "Piasta" skupiała się zatem na problemach, "realnych i osiągalnych w aktualnych warunkach". Organizacja była samodzielna aż do 1943 roku gdy zawarła kontakty z organizacjami w Poznaniu. 

[ZT]13945[/ZT]

Rola "Piasta" skupiała się zatem na tworzeniu sieci komórek organizacyjnych na terenie miasta Kruszwicy, organizowała stałą łączność, instruktaż, pomoc między komórkami, podtrzymywała ducha patriotyzmu wśród społeczeństwa, rozprowadzała polskie książki, przekazywała aktualne i patriotyczne wiadomości radiowe, otaczała Polaków stałą pomocą materialną i lekarsko-sanitarną, tworzyła stałe pogotowie lekarskie dla Polaków, osłabiała potencjał gospodarki ekonomiczny gospodarki hitlerowskiej (mały sabotaż, mniejsza wydajność pracy, uszczuplanie zapasów żywnościowych), prowadziła tajne nauczanie dzieci i młodzieży, organizowała szkolenia sanitarne, ułatwiała bezpośrednio i pośrednio ucieczki tym Polakom, którym groziły aresztowania lub wywóz na roboty do Rzeszy oraz przechowywała i wystawiała fikcyjne dokumenty wyjazdowe do GG tym, których poszukiwało Gestapo, między innymi polskiemu oficerowi, który uciekł z Oflagu.

[ZT]9807[/ZT]

Działalność organizacji patriotycznych zakończyła się wraz z "wyzwoleniem" miasta przez Armię Czerwoną.  21 stycznia żołnierze i Frontu Białoruskiego 12 Korpusu pancernego pod dowództwem generała majora Wojska Pancernych N.Tieliakowa oraz oddziały Kościuszkowskich Wojsk Polskich wyzwoliły Kruszwicę.

Dalsza część działalności organizacji powstańczych na Kujawach wkrótce.

[DAWNY]1645169244452[/DAWNY]

[ZT]19112[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%