Zamknij

Kujawy obchodzą rocznicę wyzwolenia w Powstaniu Wielkopolskim!

11.06, 06.01.2023 Łukasz Religa, Portal Kujawski Aktualizacja: 11.07, 06.01.2023
REKLAMA

5 stycznia cieszy się w Inowrocławiu szczególną czcią, tego dnia kpt. Paweł Cyms, jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego postanowił wyłamać się i zdecydował o szturmie na broniony przez Niemców Inowrocław.

Walki były krwawe, ale zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia, który już od tego momentu w niemieckie ręce nie powrócił. Coraz głośniej historycy przyznają, że decyzja kpt. Cymsa, która doprowadziła do wyzwolenia strategicznego miasta, miała istotny wpływ na sukces Powstania Wielkopolskiego.

W czwartkowe popołudnie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mieszkańcy zebrali się na uroczystości. Co roku w tym miejscu gromadzą się wszystkie najważniejsze inowrocławskie środowiska, co pokazuje jak to ważne wydarzenie. W końcu 5 stycznia Inowrocław świętuje wyzwolenie.

- Wspominamy Powstańców Wielkopolskich, którzy wyzwolili Inowrocław po półtorawiekowej niewoli. Oddajemy hołd naszym przodkom, bohaterom, którzy przelewali krew za wolną i niepodległą Ojczyznę – mówił w krótkim przemówieniu prezydent Ryszard Brejza - Powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni, jednak ich najważniejszą cechą było zdeterminowanie i pragnienie wywalczenia wolności.

Włodarz Inowrocławia relacjonował dramatyczność walk - Decydujący bój o Inowrocław nastąpił 5 stycznia – walki miały dramatyczny przebieg, a do krwawych scen dochodziło w wielu punktach: na ulicach Królowej Jadwigi i Dworcowej, w pobliżu gazowni i 
elektrowni.

Brejza wspomniał też o krwawych walkach o inowrocławski dworzec kolejowy, który zaatakowała inna grupa powstańców.

Przed oddaniem salwy honorowej i złożenia wiązanek kwiatów odczytano Apel Poległych, który w Inowrocławiu ma zawsze wartość ogromnie emocjonującą. Jak co roku w organizację obchodów mocno włączyło się wojsko z Garnizonu Inowrocław.
[ZT]22490[/ZT]

[ZT]22485[/ZT]

[ZT]22473[/ZT]

 

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%