Zamknij

Michał Gierke o swoim rodzie: Rodzina nie była monolitem

11:28, 04.07.2022 . Aktualizacja: 21:51, 05.07.2022

Michał Gierke potomek rodziny von Gierke udzielił wywiadu portalowi forsal.pl gdzie opowiedział o losach swojej rodziny. 

Potomek słynnej rodziny z Polanowic udzielił wywiadu portalowi forsal.pl. Podkreślił, że jego rodzina nie była monolitem. Prababka Luiza uznana została choćby za renegatkę za współpracę z Polakami na szkodę III Rzeszy, zaś jeden z braci dziadka był członkiem SS.

O trudnych losach rodu von Gierke potomek rodu opowiedział w rozmowie z Maciejem Jońcem. Michał wspomina m.in. postać dziadka Fryderyka, który uchodzi raczej za postać anonimową, który po zakończeniu wojny do Polski powrócił. Powodem tego były traumatyczne przeżycia wojenne (wcielenie do Wehrmachtu, radziecka niewola oraz zamordowanie jego najstarszego brata Hansa znanego jako Jana von Gierke z Polanowic.

- Hitlerowcy zamordowali jego najstarszego brata, który był dla niego absolutnym autorytetem. Hans - czy raczej Jan, bo wolał, aby tak się do niego zwracano - był dziedzicem rodzinnego majątku w Polanowicach. Nawiasem mówiąc, pradziad Walter właśnie dlatego został uszlachcony w 1910 r., że udało mu się stworzyć doskonale funkcjonujący niemiecki majątek ziemski nieopodal Kruszwicy, a więc na „prapolskiej” ziemi. Jego najstarszy syn i zarazem dziedzic był jednak mocno propolski, w czym po cichu wspierała go matka. W latach 30. XX w. wspomagał różne polskie organizacje społeczne i patriotyczne, takie jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy Związek Strzelecki. Jego druga żona była Polką. Po wybuchu wojny i ustanowieniu na tych ziemiach administracji niemieckiej uwaga władz natychmiast skupiła się na Janie. Zarzucano mu, że wspierał polskie wojsko i oddał mu nawet swoje konie. Powiadano też, że udzielał pomocy żydowskim przyjaciołom. Rozstrzelano go bez sądu podczas tzw. krwawej niedzieli w Inowrocławiu - mówi w wywiadzie Michał Gierke.

Dalsza część artykułu tutaj

Warto wspomnieć, że we wrześniu 2016 roku Gminę Kruszwica a dokładnie miejscowość Polanowice. odwiedzili bratankowie Hansa (Jana) Gierke: Jurgen von Gierke oraz Walter Gierke. W spotkaniu uczestniczyło Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne i portal MojaKruszwica.pl, przedstawiciele sołectwa oraz koordynator filmu "Makabryczna Noc" Józef Siej. Rozmawiano m.in. o przeszłości rodziny oraz poruszono temat upamiętnienia Jana von Gierke.

[FOTORELACJA]2595[/FOTORELACJA]

[ZT]20697[/ZT]

[ZT]20692[/ZT]

[ZT]20685[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%