Zamknij

Portal Kujawski przypomina: Pięć lat temu na Kujawy powróciły szczątki kapitana Cymsa

21:10, 27.12.2018 | Portal Kujawski/red
REKLAMA

W przyszłą sobotę Inowrocław świętować będzie setną rocznicę powrotu do Polski.  W Kruszwicy gminne obchody mają się odbyć dzień wcześniej (4.01). Dla wszystkich miejscowości na Kujawach istotne było Powstanie Wielkopolskie, a nazwisko Kapitana Pawła Cymsa okazało się wyjątkowe.

Pięć lat temu odzyskanie Niepodległości w Inowrocławiu świętowaliśmy już 27 grudnia.

- Przed pięcioma laty było jednak inaczej, bowiem uroczystości zorganizowano już 27 grudnia, co było związane z powrotem szczątków kpt. Pawła Cymsa na Kujawy - przypomina Portal Kujawski.

Do dziejów Kujaw wywodzący się z Gniezna kpt. Paweł Cyms wpisał się jako ten dowódca powstania, który wyzwalał kolejne miejscowości. Dowodzone przez niego siły wyzwalały kolejno: Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę, by podejść pod Inowrocław. W dniu 6 stycznia 1919 roku młody oficer wbrew zaleceniom sztabu podjął odważną decyzję o rozpoczęciu natarcia na Inowrocław, co doprowadziło do wyzwolenia tego miasta.

Jego decyzja długo uchodziła za kontrowersyjną, nie brakowało głosów krytyki, później jednak jego czyn zaczęli doceniać historycy wskazując, iż zajęcie w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego tak dużego jak Inowrocław miasta, miało duży wpływ na ostateczne powodzenia powstania.

[DAWNY]1545941112772[/DAWNY]

Kapitan Cyms zmarł w listopadzie 1949 roku i został pochowany na Śląsku. W 2013 roku postanowiono jego szczątki ekshumować i przetransportować na ziemię, którą wyzwalał. W 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w jego intencji Msze Świętą odprawiono w Inowrocławiu, później pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego odbyły się uroczystości.

Po manifestacji patriotycznej trumna z ciałem kpt. Cymsa wyruszyła przez m.in. Trzemeszno do Gniezna, gdzie na Akropolu Bohaterów dokonano jego ponownego pogrzebu. Kpt. Cyms walczył później udział w wojnie polsko-bolszewickiej ,gdzie został odznaczony Virtuti Militari, po wybuchu II wojny światowej wziął też udział w kampanii wrześniowej.

(Portal Kujawski/red)
REKLAMA

Komentarze (1)

koliberkoliber

0 0

Wracał przez miejscowości, które wyzwalał. Dlaczego 5 lat temu na trasie zabrakło Kruszwicy? Strzelno, Kwieciszewo, Trzemeszno oddały hołd! 09:06, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone