Zamknij

Stare dzieje: Bandytyzm na Kujawach. Zamaskowani bandyci napadli na probostwo w Polanowicach

19:01, 11.05.2019 | RED. fot. polska-org.pl
REKLAMA
SkomentujPrzedwojenna notatka prasowa na temat wyjątkowego ataku bandytów doskonale udokumentowała kryminalną akcję w Polanowicach. Ofiarą włamywaczy padło tamtejsze probostwo. 

Do opisywanego w przedwojennej prasie wydarzenia doszło z końcem marca. Probostwo w Polanowicach postanowiło okraść dwóch zamaskowanych włamywaczy.

- Wśród ciemności egipskich i w czasie, kiedy zwykli śmiertelnicy pogrążeni byli w głębokim śnie, zakradli się dwaj bandyci w czarnach maskach do
mieszkania ks. proboszcza Panińskiego. Jeden z nich wyjął zgrabnie i bez najmniejszego szelestu okienko, lekko osadzone nad wejściem do przedsionka - czytamy w archiwalnej notatce.

Włamywacze po dostaniu się do kościelnego budynku, sterroryzowali gospodynię i nakazali jej zaprowadzić ich do księdza proboszcza. Wraz z księdzem oraz jego siostrzenicą, zostali skrępowali prześcieradłem, przytykając do piersi rewolwer zażądali dostępu do szafy żelaznej.

- Otrzymawszy takowe zabrali się natychmiast do przeszukiwania szafy, w której znajdowało się kilka nowych naczyń kościelnych, kasetka z funduszem kościelnym, gotówka oraz kilkanaście przedmiotów mniej lub bardziej wartościowych - czytamy.

Co ciekawe włamywacze zażądali klucza do kasetki. Odmowna odpowiedź proboszcza odniosła niespodziewany skutek. Bandyci
postanowili jej nie ruszyć. Podobnie stało się z wieloma kościelnymi rzeczami. Łupem za to padły pieniądze m.in. 140 marek niemieckich w złocie, portfel skórzany z zawartością 60 złotych, jeden bankot pięciodolarowy pół dolara w srebrze oraz jeden srebrny talar jubileuszowy.

- W czasie plądrowania bandyci rozmawiali ze sobą po niemiecku, z księdzem zaś łamaną polszczyzną. Po zdemolowaniu aparatu telefonicznego,  opuścili rabusie o godzinie 5 rano probostwo, znikając bez śladu. W ogrodzie porzucili zabraną z szafy żelazną patenę.  Zawiadomiona o tym wypadku policja zarządziła natychmiast energiczny pościg za wyrafinowanymi bandytami - wyjaśnia ówczesna prasa.


 

(RED. fot. polska-org.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© mojakruszwica.pl | Prawa zastrzeżone