Zamknij
REKLAMA

Stare zdjęcia mają swój urok i wiele mówią o Kruszwicy. Zobaczcie fotografię z czasów II Wojny Światowej

13:02, 06.11.2019 | NTH
Skomentuj
REKLAMA

Obecność niemieckiego okupanta na ziemi kruszwickiej została udokumentowana wieloma zdjęciami oraz materiałami archiwalnymi. Niektóre z nich opublikowaliśmy na naszym portalu informacyjnym. Dzisiaj fotografię z 1941 roku udostępniło Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Opublikowana fotografia pochodzi z 1941 roku. Widnieje na niej napis nowa nazwa miasta Wikingen/Kruschwitz a.Goplosse. Oryginał jest obecnie zlokalizowany w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Jak podaje Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne fotografia obejmuje szereg informacji z panoramy miasta. Widzimy na niej budynki istniejące do dziś (okolice rynku) oraz takie, które nie przetrwały do dzisiejszych czasów.

- Do budynków, które nie przetrwały rozbiórki należy kościół protestancki zlokalizowany na kruszwickim rynku. Po wojnie obiekt sakralny został rozebrany pod pretekstem jego "niemieckości". Budulec z tego budynku trafił jednak po wiele domów, które stoi w Kruszwicy do dziś - czytamy na stronie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Co jeszcze widać na zdjęciu?
Rzuca się w oczy fragment obecnego budynku ZSO w Kruszwicy oraz kamienicy przy ulicy Kasprowicza (ostatnia kamienica przed torami). Uwagę przykuwa zwłaszcza ulica Zamkowa. 

?

 

- Bliżej ulicy Zamkowej (obecnie skwer bursztynowy) dostrzec możemy warsztaty oraz dużą, wolną od zabudowań przestrzeń. Ten stan zabudowy utrzymał się w mniejszym lub większym stopniu do momentu budowy skweru bursztynowego - relacjonuje Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Najbardziej zaskakująca z perspektywy dzisiejszych czasów wydaje się być obecna ulica Goplańska oraz wówczas istniejące zabudowania (gazownia) i budynki cukrownicze w oddali.   

Zapraszamy do wspólnego rozczytywania wojennej fotografii. Co jeszcze na niej widzicie?   

(NTH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

ZdzichuZdzichu

0 0

A co to za budynek na środku zdjęcia w oddali? 11:53, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

DeonDeon

0 0

Budynek na 4 zdjęciu to chyba Lipowa hotel. 12:16, 07.11.2019


Amen(t)Amen(t)

2 0

Mi bardziej przypomina młyn obecnych Zakładów Zbożowych

@Deon- hotel cukrowniczy to chyba już dzieło powojenne, mniej więcej z epoki osiedla Robotniczego, na foto.1 widać to z oddali i można się domyślać że drzewa na lewo za nim to droga do Sławska a na prawo w górę to do Ina 16:50, 07.11.2019