Zamknij

Dziś 1 listopada. Mieszkańcy odwiedzają groby zmarłych. O której procesja?

09:29, 01.11.2019 red Aktualizacja: 09:37, 01.11.2019
Skomentuj


Dzisiaj wierni kościoła katolickiego uroczyście wspominają wszystkich świętych zasłużonych dla wiary. Warto pamiętać, że wbrew utartym przekonaniom i uproszczeniom święto wszystkich zmarłych przypada dopiero 2 listopada.

Dzień 1 listopada objawia szczególną rolę świętości oraz osób, które poprzez swoje działania i czyny zasłużyły się dla kościoła katolickiego, społeczeństwa czy też wiary samej sobie. Świętym może być każdy. Świadczą o tym historię poszczególnych ważnych postaci niezależnie od wybranej przez siebie drogi.

Warto pamiętać, że uroczystość 1 listopada wyraża powszechne powołanie do świętości. Wskazuje na szczególną troskę Boga oraz daje nadzieję i światło, że życie na ziemi nie jest ostateczne. Rolę podtrzymującą wagę tych przekonań pełnią święci. Historia ich wspominania sięga korzenia do kultu męczenników za Eucharystię i wyznawanie Jezusa Chrystusa w czasach starochrześcijańskich. Kult męczenników był bardzo szeroki. Każda z wspólnot posiadała swój spis osób, które ginęły za wiarę i Chrystusa. Pierwszą osobą spoza męczenników, dopisaną do spisu świętych był zmarły w 397 roku biskup Marcin z Tours.

[ZT]9287[/ZT]

Obchody liturgiczne Wszystkich Świętych obejmują oficjum oraz uroczystą mszę. Sposoby odmawiania oficjum i odprawiania mszy, były w średniowieczu zróżnicowane lokalnie, bowiem Stolica Apostolska nie wprowadziła jednolitego formularza dla uroczystości 1 listopada. Wszystkie ryty opierały teksty liturgiczne na rozdziale siódmym Apokalipsy św. Jana.

Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka». A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen

Dopiero w XVI wieku jednolity, obowiązujący w Kościele formularz zatwierdził i polecił stosować na całym świecie sobór trydencki. Formularz ten został stopniowo upowszechniony w całym Kościele katolickim

Wszystkie średniowieczne warianty oficjum zawierały psalmy wskazujące na powszechne powołanie ludzi do świętości. Współcześnie zachowano trzy najbardziej znane średniowieczne hymny – Christe caelorum habitater alme w godzinie czytań, Iesu, salvator saeculi w jutrzni oraz Christe, redemtor omnium, conserva w nieszporach.

Formularz trydencki zachował, z różnych średniowiecznych rytów, introit Gaudeamus, kolektę Omnipotens sempiterne Deus, czytanie siódmego rozdziału Apokalipsy, graduał Timete Dominum, offertorium Iustorum animae, modlitwę nad darami Munera tibi, antyfonę Beati mundi corde oraz modlitwę po komunii Da, quesumus, Domine. Po soborze watykańskim II zmieniono tekst czytania, modlitw nad darami i po komunii, a także wprowadzono specjalną prefację oraz uroczystą formułę błogosławieństwa.

[ZT]6621[/ZT]

W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

Dzień ten był dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Nazwa ta utrwaliła się w świadomości wielu osób jako kościelna nazwa uroczystości liturgicznej: Wszyscy Święci

Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele św.Teresy w Kruszwicy będziemy obchodzić poprzez uczestnictwo w Mszach Świętych oraz procesji na cmentarzu. Msze święte odbędą się o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. O godz. 14.00 Msza św. w Bazylice a po mszy procesja za zmarłych na cmentarzu.

Msze święte w kruszwickiej kolegiacie odbędą się o godzinie 8.00, 10.00 i 14.00. 2 listopada o 9:00 procesja na starej części cmentarza. O 18:00 odbędzie się Msza Święta niedzielna.

W sobotę I sobotę miesiąca oraz Dzień Zaduszny o godz. 9.30 odmówiony zostanie różaniec za zmarłych z wymienianek jednorazowych. Następnie o godz. 10.00 Msza św. a po niej procesja za zmarłych wewnątrz Kościoła. Natomiast o 17.00 grupa modlitewna św. Ojca Pio zaprasza na nabożeństwo wynagradzające NS NMP za grzechy ludzkości.

W Chełmcach msza z procesją na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych odbędzie się o godz. 13.30.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%