Zamknij

Kruszwica 66 milionów lat temu? Zobaczmy gdzie była nasza miejscowość gdy na świecie królowały dinozaury [MAPA]

06:15, 25.06.2019 RED Aktualizacja: 06:37, 25.06.2019
Skomentuj

 

Nasza ziemia liczy około 4,5 miliarda lat. Przez cały okres swojego istnienia wielokrotnie się zmieniała. Współczesny układ kontynentów mocno odbiega od tego jak wyglądał kiedyś nasz świat. A gdybyśmy cofnęli się w czasie i sprawdzili gdzie kiedyś znajdowała się nasza lokalizacja?

Mapa Ancient Earth pozwala nam się cofnąć w przeszłość ziemi i sprawdzić jak wyglądał nasz świat. W stworzonej aplikacji maksymalnie cofnąć możemy się o 750 milionów lat. To okres kriogeniczny. Lodowce mogły pokrywać wówczas całą planetę. Po raz pierwszy pojawiają się różne typy organizmów jednokomórkowych, takich jak zielone algi.

Mapa Ancient Earth pozwala sprawdzić dokładnie gdzie znajdowała się wybrana przez nas lokalizacja w dowolnym okresie istnienia planety. Do dyspozycji internautów oddano 91 map paleogeograficznych.

Postanowiliśmy sprawdzić gdzie znajdowała się obszar dzisiejszej Kruszwicy gdy na świecie rządziły dinozaury. Różowy punkt to lokalizacja naszego miasta.

750 milionów lat temu
Okres kriogeniczny. Lodowce mogły pokryć całą planetę podczas największej epoki lodowcowej znanej na Ziemi. Pojawiają się różne typy organiznów jednokomórkowych, takich jak zielone algi.


600 milionów lat temu
Okres ediakarski. Życie rozwija się w morzy, a życie wielokomórkowe dopiero się zaczyna.


540 milionów lat temu
Wczesny kambr. Masowe wymieranie. Zapis kopalniany pokazuje dramatyczną ekspansję życia zwierząt w morzy, znaną jako eksplozja kambryjska. Zwierzęta zaczynają ewoluować w muszle i egzoszkielety.



450 milionów lat temu
Późny ordowik. Morza są różnorodne i pojawiają się pierwsze rafy koralowe. Glony są jedyną rośliną wielokomórkową i wciąż nie ma złożonego życia na lądzie. Pojawiają się ryby, pierwsze kręgowce.



300 milionów lat temu
Późny karbon. Rośliny rozwijają systemy korzeniowe, któe pozwoliły im rosnąć i przemieszczać się w głąb lądu. Środowiska ewoluowały poniżej koron drzew. Tlen atmosferyczny wzrastał wraz z rozprzestrzeniem się roślin na lądzie. Wczesne gady ewoluowały, a olbrzymie owady się różnicują.

150 milionów lat temu
Późna jura. Pojawiły się najwcześniejsze jaszczurki i wyewoluowały prymitywne ssaki łożyskowe. Dinozaury dominują w obu lądach. Wielkie morskie gady zamieszkiwały ocen, a pterozaury były dominującymi latającymi kręgowcami.

120 milionów lat temu
Wczesna kreda. Świat  jest ciepły i nie ma polarnych czap lodowych. Dominują duże gady, a ssaki pozostały małe. Kwitnące rośliny ewoluują i rozprzestrzeniają się po całym świecie.

 

90 milionów lat temu
Okres kredowy. Powstają nowoczesne grupy  ssaków, ptaków i owadów.

66 milionów lat temu
Późna kreda. Masowe wymieranie prowadzące do wyginięcia dinozaurów oraz wielu gadów morskich, wszystkich latających gadów i wielu morskich bezkręgowców. Naukowcy są przekonani, że wymarcie było spowodowane uderzeniem asteroidy w dzisiejszy półwysep Jukatan w Meksyku.

50 milionów lat temu
Wczesny trzeciorzęd. Świat po uderzeniu asteroidy, która zabiła dinozaury, żyjące ptaki, ssaki i gady.



35 milionów lat temu
Środkowy trzeciorzęd. Ssaki ewoluowały od małych, prostych form do zróżnicowanej grupy. Ziemia chłodzi się, a rośliny liściaste stają się bardziej powszechne.



20 milionów lat temu
Okres neoceński. Ssaki i ptaki nadal ewoluują w nowoczesne formy. Wczesne hominidy pojawiają się w Afryce.

 


 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%