Zamknij

39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze męczennika rolniczej „Solidarności”

21:12, 02.02.2023 mp Aktualizacja: 21:14, 02.02.2023
Skomentuj

Obchody 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności” były tematem dzisiejszej konferencji, która miała miejsce w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.

Piotr Bartoszcze to polski rolnik, jeden z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który m. in. prowadził konspiracyjną działalność opozycyjną oraz zajmował się wydawaniem i kolportowaniem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”.

Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Śledztwo prowadzone w 1984 r. oraz wznowione w 1990 r. umarzano. W 2017 Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.

- Bez wątpienia Piotr Bartoszcze jest symbolem i bohaterem tamtych czasów. Jego cały czas nie wyjaśniona śmierć, morderstwo, wymaga upamiętniania, podkreślania tego, co się w 1984 roku wydarzyło i m.in. te nasze uroczystości mają taki cel - mówił Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, podkreślając jak duże znaczenie dla Polski miała postać Piotra Bartoszcze.

W wolnej Polsce nie zapomniano o działaczu rolniczej „Solidarności”. W styczniu 1994 r. jedna z ulic Inowrocławia otrzymała jego imię, a w 2006 r.  został odzna­czony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”. Natomiast w 2015 r. w Radłówku odsłonięto poświęcony mu obelisk.

Podczas obchodów 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze zaprezentowana zostanie również koncepcja budowy jego pomnika, który ma stanąć niebawem w Inowrocławiu.

- Pomnik, który stanie w centrum Inowrocławia, to będzie tak naprawdę drugie w mieście tak ważne upamiętnienie obok tablicy, która znajduje się przy ulicy Solankowej. To miejsce będzie przypominało także wkład naszych przodków i cały czas istniejącego środowiska rolniczego w budowę państwa i generalnie walkę o jego wolność. Tradycja i wychowanie jest bardzo ważne i o historii nie możemy zapomnieć - mówił prof. dr hab. Mirosław Golon.

Za rok będziemy obchodzić 40-stą rocznicę zamordowania Piotra Bartoszcze, więc będzie to dobry moment na odsłonięcie wspomnianego pomnika, o czym przekonuje pomysłodawca inicjatywy, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak:

Uroczystości rozpoczną się 7 lutego o godz. 9.30 w Inowrocławiu złożeniem kwiatów i zniczy na grobie Piotra Bartoszcze. Następnie po mszy św.  w intencji Piotra Bartoszcze, która odbędzie się w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP zaplanowano złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze w Radłówku. Na koniec uroczystości przeniosą się do Szkoły Podstawowej w Sławęcinku, do której również uczęszczał Piotr Bartoszcze.

PLAN OBCHODÓW - 7 Lutego 2023 r.

INOWROCŁAW

9.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Piotra Bartoszcze, cmentarz św. Józefa, ul. Libelta

10.00 – Msza św., Al. Sienkiewicza 48

RADŁÓWEK

11.15 – złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze

SŁAWĘCINEK

Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika:

12.30 – Program artystyczny, powitanie gości

12.50 – Teka edukacyjna IPN: O wieś polską, wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI Solidarność (1944-1989) – dr K. Maniewska, dr K. Churska-Wołoszczak, dr P. Wójtowicz – prelekcja prof. dr hab. Mirosław Golon, Z-ca Dyrektora IPN Gdańsk

13.20 – Bohaterowie Niepodległej – „Piotr i Roman Bartoszczowie” – Wojciech Gonera, wyd. IPN

13.30 – Prezentacja koncepcji pomnika Piotra Bartoszcze, który ma stanąć przed budynkiem Urzędu Gminy w Inowrocławiu – Tadeusz Kacprzak, Wójt Gminy Inowrocław

[ZT]22746[/ZT]

[ZT]22727[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Don PierdoDon Pierdo

2 1

Oj tam, największym męczennikiem jest Lech Brzozowski Smoleński. 06:57, 03.02.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

i kropkai kropka

2 2

Durny jesteś. 08:33, 03.02.2023


Don PedroDon Pedro

1 1

Lepiej być durnym i nieżależnym a przeto wolnym człowiekiem niż "mądrym" zacofanym i fanatycznym pisiorem. 15:07, 03.02.2023


reo

nienienienienienie

1 0

To spadkobiercy poprzedniej komuny świętują śmierć wroga reżimowych rządów?
Ten świat jest popier... :( 09:00, 03.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%