Zamknij
REKLAMA

Casablanca [felieton doktora Piotra Janaszka]

18:52, 16.06.2020 | doktor Piotr Janaszek, Samo Życie cz. 1
Skomentuj
REKLAMA

Są filmy, które się nie starzeją. Do nich z pewnością należy „Casablanca”. Sercowe problemy bohaterów nakładają się na tło polityczne. W czasie II Wojny Światowej na skrawku „wolnej” Francji rozgrywa się walka pomiędzy polityczną policją niemiecką, a niezidentyfikowaną bliżej grupą patriotów francuskich.

Obok pary kochanków głównym bohaterem jest szef policji - łapówkarz nie gardzący żadną formą zapłaty za świadczone usługi urzędnicze. Panowie płacą gotówką, a ładne panie mogą to robić w naturze. Policjant usługuje Niemcom, starając się jednak, na wszelki wypadek nie narazić ludziom z ruchu oporu.

Banalna historia wielkiej miłości i prymitywne reakcje zwykłych ludzi,tworzą razem arcydzieło. Ta historyjka mogła wydarzyć się w średniowieczu na dworze włoskiego księcia lub ruskiego bojara. Próbę czasu wytrzymują tylko te opowieści miłosne, w których kochankowie rozstają się. Jeśli po okresie szalonego zauroczenie muszą żyć razem, historia zaliczona zostaje do kategorii bajek kończących się sloganem: żyli długo i szczęśliwie...

Szef policji również jest postacią ponadczasową. Zawsze funkcjonowali ludzie, którzy z racji sprawowanej funkcji czerpali nieuzasadnione korzyści. Policjanta chroni jego cynizm.

Potrafi dostosować się do każdej sytuacji, wyczuwając wcześniej nadchodzące zmiany.Nigdy nie angażuje się w działalność polityczną. Ma też swoje pryncypia, do których należy niepohamowana chęć czynienia dobrze... wyłącznie sobie.

Przy zmianie kostiumu mógłby grać rzymskiego setnika lub oficera KGB. Historia ludzkości sięga milionów lat.Nasza wiedza obejmuje okres kilku wieków. Zmiana ludzkiej mentalności następuje bardzo powoli. Może za 500 tysięcy lat nasi potomkowie zapomną co to znaczy miłość, nienawiść, cynizm... Do tego czasu reagować będą tak jak my.Na statku kosmicznym kierującym się ku nowym galaktykom rozgrywać się będą sceny podobne do tych z filmu „Casablanca”.

Zastępca komendanta statku do spraw politycznych będzie posiadał komputerowe kartoteki wszystkich członków załogi.Na każdego będzie miał
haka. Za wydanie zgody na powrót na Ziemię pobierać będzie opłaty, od panów w gotówce, a od pań w naturze…

Minął już w Polsce krótki okres politycznego uniesienia, które można by porównać do wielkiej miłości dwojga kochanków. Pozostała proza życia, w której zaczynają działać wszystkie mechanizmy jakie ludzkość wykształciła przez setki tysięcy lat.Nadszedł więc czas dla cyników, którzy od panów biorą w gotówce, a od pań w naturze.
I to by było na tyle.

[POGODA]1592326261368[/POGODA]

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, ul. Południowa 2a, 62-510 Konin www.podajdalej.org.pl 1% podatku - KRS 0000 197058
Pomagać można cały rok ? ING Bank Śląski: 78 1050 1735 1000 0024 2547 0123

[ZT]11936[/ZT]

[ZT]12041[/ZT]

[ZT]12101[/ZT]

(doktor Piotr Janaszek, Samo Życie cz. 1)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz