Zamknij
REKLAMA

Krety olbrzymy [felieton doktora Piotra Janaszka]

10:13, 29.07.2020 | doktor Piotr Janaszek, Samo Życie cz. 1
Skomentuj
REKLAMA

Na rozlewiskach Warty w Koninie przed rokiem osiedliły się bobry.

Naukowcy stwierdzili, że przyczyną było zmniejszanie się naturalnych rozlewisk z dala od skupisk ludzkich. Zwierzęta przekonały się, że bliskość ludzi nie zawsze musi stanowić dla nich zagrożenie. W populacji bobrów osiedlających się w mieście obserwuje się jednak znaczną przewagę osobników płci męskiej.Uczeni podejrzewają, że jest to grupa „uderzeniowa” , złożona z najsilniejszych osobników, których zadaniem jest zajęcie i utrzymanie terenu. Anomalie pogodowe spowodowały duże zaburzenia w przyrodzie.

Zbudzone przedwcześnie z zimowego snu bobry rozpoczęły gwałtowne poszukiwanie partnerek. Z braku bobrzyc samce skierowały swe zaloty do wybudzonych również ze snu samiczek kreta. Z tych związków powstała niespotykana krzyżówka bobrokretów o olbrzymich rozmiarach. Pierwsi zauważyli je pracownicy zieleni miejskiej, którzy również wcześniej niż zwykle rozpoczęli swe prace porządkowe.

Na łąkach wokół Warty pojawiły się ogromne kretowiska. Zamiast małych kopczyków są to górki, w których obok ziemi można znaleźć kamienie i kawałki korzeni. Tym niecodziennym zjawiskiem przyrodniczym zainteresowali się pracownicy Zakładu Zoologii z Akademii Rolniczej w Poznaniu.Naukowcy nazwali nową krzyżówkę XXL, nawiązując do oznakowań na bieliźnie męskiej.

Krety olbrzymy charakteryzują się niezwykłą siłą. Spod ziemi wyrzucają kamienie i przegryzione korzenie.

Inżynierowie z firmy Energogaz podjęli próbę przyuczenia tych zwierząt do prac potrzebnych człowiekowi. Gdyby to się powiodło,to Polska mogłaby wyspecjalizować się w ramach EWG w wykonywaniu przecisków pod drogami szybkiego ruchu i autostradami.

Przepuszczenie rur gazowych, ciepłowniczych lub wodociągowych z jednej strony drogi na drugą jest bardzo kosztowne. Wymaga stosowania specjalnych technologii i długiego czasu. Tresowany XXL mógłby tą pracę wykonać w ciągu kilkunastu minut. Znane są już inne krzyżówki zwierząt różnych gatunków, wykorzystywane przez człowieka.

Poczciwy muł,to krzyżówka konia z osłem. Alasken to krzyżówka wilka syberyjskiego z owczarkiem alzackim. Mieszańce wykazują się niezwykłą wytrzymałością i uporem w dążeniu do celu. Powszechnie znane jest powiedzenie „uparty jak muł”. Czy XXL spełni pokładane w nim nadzieje i przyłączy do grona zwierząt przyjaznych człowiekowi? W każdym razie warto spróbować. Tresurę kretów rozpoczęli konińscy policjanci, którzy na co dzień układają psy do tropienia przestępców.

Ich pierwsze doświadczenia wskazują na to, że cała sprawa zakończy się sukcesem. Nie wyklucza się też szkolenia XXL do zadań specjalnych w walce z międzynarodowym terroryzmem. Może się okazać, że zwierzęta te będą polskim „hitem” w staraniach o wejście do NATO.

Konin, 1 kwietnia, przed wejściem Polski do NATO.

Przypis Zuzanny: Ten felieton to oczywiście żart primaaprilisowy;-) Tato słynął z ogromnego poczucia humoru :)

[ZT]12630[/ZT]

[ZT]12356[/ZT]

[ZT]12322[/ZT]

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, ul. Południowa 2a, 62-510 Konin www.podajdalej.org.pl 1% podatku - KRS 0000 197058 Pomagać można cały rok - ING Bank Śląski: 78 1050 1735 1000 0024 2547 0123

[POGODA]1596009972475[/POGODA]

(doktor Piotr Janaszek, Samo Życie cz. 1)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz