Zamknij

Przydrożnik kujawski czyli przewodnik po inowrocławskim powiecie. Przydrożnik 7 - Le Palais Idéal z Szadłowic

10:53, 10.12.2020 Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Aktualizacja: 09:55, 19.12.2020
Skomentuj

Pewnego kwietniowego dnia w 1879 r. francuski listonosz Ferdinand Cheval potknął się o kamień. Podniósł go i tak rozpoczęła się jedna z najbardziej niesamowitych architektonicznych historii. Przez 33 lat prosty wiejski listonosz, ze zbieranych kamieni, dzień w dzień budował dom, swój pałac.

Dzisiaj Le Palais Idéal w Hauterives, podziwiany niegdyś przez Pabla Picassa, odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata. Budowla będąca mieszaniną stylów, przetworzonych w duszy i sercu Ferdinanda Chevala, jest doskonałym przykładem prymitywizmu. Sztuki tworzonej przez Artystów nazywanych nieprofesjonalnymi. Sztuki będącej przejawem najbardziej naturalnej w człowieku potrzeby tworzenia, pragnienia życia w pięknie. Pojęcia prymitywizm, art brut, sztuka marginesu nie oddają całego piękna spontanicznie tworzonych dzieł, nie odsłaniają tajemnicy, często tragicznego, życia nierozumianych przez otoczenie twórców. Nikifor Krynicki, Teofil Ociepkai Stanisław Zagajewski, to najbardziej znani polscy przedstawiciela brut artu.

Ale co łączy francuskie Hauterives z podinowrocławskimi Szadłowicami. W 2016 r. prowadząc we wsi nadzór archeologiczny, poszedłem zobaczyć jedyny miejscowy rejestrowy zabytek, neogotycki kościół pw. św. Bartłomieja z 1890-1891 r. Zostałem oczarowany.

W sąsiedztwie świątyni stoi niewielka, współczesna kaplica z figurą Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem i tablicą „Pamiątka nawiedzenia 29.6.1978”.

Na stronie parafii znalazłem informację, że „16.XI.1980r. – zakończono budowę groty z figurą M.B. Królowej Świata”, proboszczem był wówczas ks. Albin Obiegły.

Co takiego zachwycającego może być w zaledwie 40-letniej budowli, obiekcie powstałym w czasach pustych sklepowych półek, karnawału Solidarności i początku końca PRLu. Wnętrze otwartej kaplicy zostało wyklejone potłuczonymi porcelanowymi i porcelitowymi naczyniami zastawy stołowej. Fragmenty talerzy, filiżanek, kubków ułożone dłońmi szadłowickich parafian tworzą niesamowity ornament. W latach 60 i 70 XX w. podobne realizacje zdobiły przede wszystkim nowe domy bogatych mieszkańców wsi, a przez mieszkańców miast traktowane były jako przejaw nuworyszowskiego kiczu. Dzisiaj szerokie grono badaczy architektury PRLu, antropologów i etnografów poszukuje tych kolorowych pamiątek z 2 połowy XX w. i z wielkim żalem stwierdza, że ich już nie ma!

Kaplica w Szadłowicach powstała w ponurych i szarych czasach. Jej twórcy z głębi serca pragnęli figurę Matki Boskiej otoczyć czymś pięknym i barwnym. Prawdopodobnie któryś z parafian miał tzw. dojście do Chodzieskich Zakładów Porcelany i Porcelitu, skąd przywieziono stłuczkę (właśnie z tej fabryki pochodzą niemal wszystkie ułamki ceramiki wykorzystane w budowli, gratka dla archeologów za jakieś 1000 lat!).

Mieszkańcy Szadłowic przez przypadek stworzyli dzieło osadzone w najlepszej tradycji architektury chrześcijańskiej, architektury europejskiej! Madonnę z Dzieciątkiem otoczyli prawdziwą mozaiką, jakże podobną do mozaik Antoniego Gaudiego w barcelońskim Parku Güell. Ceramiczne zdobienie kaplicy w Szadłowicach powstało spontanicznie z czystego pragnienia piękna, bez kalkulacji, spoglądania na opinię krytyków. Idea jakże bliska Pałacowi Idealnemu Ferdinanda Chevala. Francuskie arcydzieło autor opatrzył napisem „Défense de rien toucher” (Niczego nie ruszać). Słowa te chciałoby się zawiesić obok szadłowickiej groty!

(Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu)

PS Jeżeli ktokolwiek z czytających ten tekst zechciałby się podzielić wspomnieniami, może fotografiami dotyczącymi budowy kaplicy w Szadłowicach prosimy o kontakt.

[DAWNY]1607594064607[/DAWNY]

 

(Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%