Zamknij

Na szali po jednej stronie obwodnice Kruszwicy i Strzelna, po drugiej stronie większa federalizacja Unii Europejskiej

14:35, 09.03.2021 | Łukasz Religa, redaktor naczelny Portalu Kujawskiego
Skomentuj
REKLAMA

Polacy należą – jak wynika z badań Eurobarometru – do najbardziej euroentuzjastycznych narodów w Unii Europejskiej, ale też wyróżnia nas to, że chcielibyśmy zachować status quo, czyli wolelibyśmy zachować obecny status i idea federalizacji UE nie ma u nas już tak dużego poparcia. Gdy mowa o Funduszu Odbudowy Europy to kojarzy nam się to z wielką polityką, która jednak może być dla nas lokalnie na Kujawach namacalna.

Z Funduszu Odbudowy Europy polski rząd chce zbudować dwie obwodnice w powiecie inowrocławskim – Kruszwicy i Strzelna, które mieszkańcy wiedzą jak są bardzo potrzebne. W sąsiednim powiecie bydgoskim powstać ma też obwodnica Nowej Wsi Wielkiej, która mieszkańcom powiatu inowrocławskiego ułatwiłaby na pewno też życie.

Praworządność i federalizacja

Żeby Fundusz Odbudowy Europy (Next Generation UE) mógł zostać uruchomiony potrzebna będzie zgoda polskiego parlamentu. Jak słyszymy z doniesień medialnych – koalicja Zjednoczonej Prawicy jest w tym temacie podzielona. Środowisko Zbigniewa Ziobro, swoją drogą powiat inowrocławski to kujawsko-pomorski bastion tego środowiska, obawiają się ograniczenia polskiej suwerenności, głównie z powodu planów Unii Europejskiej większego pilnowania praworządności przy podziale funduszy europejski. Środowisko Konfederacji w osobie swojego kandydata na prezydenta Krzysztofa Bosaka, przestrzega przed dalszą federalizacją Unii Europejskiej.

[ZT]15245[/ZT]

Temat praworządności to element bieżącego sporu politycznego, który jest też przyczyną jakiegoś aktualnego sporu polskiego rządu z Komisją Europejską i Paramentem Europejskim (pamiętajmy, że to ta izba wymusiła zaostrzenie regulacji dotyczących praworządności w unijnym budżecie). Istnieje szansa, że za rok, dwa, albo trzy ten bieżący spór dobiegnie końca, albo zostanie zmarginalizowany, iż nawet KE nie będzie sprawy poważnie traktować. W polityce, gdzie są interesy wszystko jest bowiem możliwe.

Sprawa federalizacji jest zupełnie inna, bowiem tutaj mówimy o pewnych konsekwencjach na dziesiątki lat. Fundusz Odbudowy Europy będzie pochodził z obligacji jakie Unia Europejska będzie spłacać w latach 2028-2050. Polski Sejm głosując za jego ratyfikacją, będzie tak naprawdę decydował o zgodzie na zaciągnięcie kredytu na ponad 20 lat. Dodatkowo miałyby zostać wprowadzone ogólno unijne podatki np. od towarów sprowadzanych spoza kontynentu np. z Chin (to rozwiązanie popiera polski rząd, jego celem jest przede wszystkim ochrona europejskich firm przed tańszą konkurencją, z regionów gdzie nie zwraca się dużej uwagi na ochronę klimatu), czy od internetowych gigantów jak Google czy Facebook.

[ZT]12548[/ZT]

Pierwszy raz w historii Unia Europejska będzie miała wspólne podatki i wspólny dług, co jest niekwestionowanym krokiem w kierunku federalizacji. Sam kredyt sprawi, że relacje pomiędzy Polską i UE ulegną zacieśnieniu.

Mamy zatem na szali z jednej strony duże pieniądze, które w przypadku Kujaw przynieść mogą trzy długo wyczekiwane inwestycje, ale też będzie to kolejny krok w kierunku większej integracji z UE i federalizacji jej, co dla wielu Polaków może być pewnym niepokojem.

[ZT]15256[/ZT]

[POGODA]1615296762132[/POGODA]

(Łukasz Religa, redaktor naczelny Portalu Kujawskiego)

Internauta

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Wolsce nie!Wolsce nie!

4 4

wolelibyśmy zachować obecny status i idea federalizacji UE nie ma u nas już tak dużego poparcia
......................
Tego się PiSiory boja że nie będą mogli modelować Polski na prawdziwą Wolskę w której jest tylko jeden wódz. 16:37, 09.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jan WolskiJan Wolski

1 1

wypraszam sobie 19:58, 09.03.2021


Do: Wolsce nieDo: Wolsce nie

4 1

Ale jesteś żałośnie ograniczony człowieku,nie ma dla ciebie juz ratunku, jak tylko eksmisja z Polski do Holandii,tam potrzebują takich bezmyslnych typów bez podstawówki.Co takiemu powiesz,to masz gwarancję,że da się zabić za to, bo nie ma swojego rozumu czyli mózgu. 21:36, 09.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Don JuanDon Juan

2 0

Idealne rozwiązanie to brać pieniądze z UE i równocześnie ignorować wszystkie wytyczne i rozporządzenia. Krzyczeć o tym, że UE to samo zło, zgniły zachód a równocześnie siedzieć w europarlamencie i pobierać wynagrodzenie w "ojro" - to jest ten moment gdy UE już tak niektórym brzydko nie pachnie. Polska hipokryzja. 18:46, 10.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%