Zamknij

Idealne wkładki ortopedyczne a leczenie płaskostopia

22:01, 03.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 04.12.2021

Wiele osób boryka się z wadami oraz zniekształceniami stóp. Problem ten dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Tymczasem stopy odgrywają niezwykle ważną rolę, bowiem przenoszą wszystkie obciążenia związane z chodzeniem, bieganiem czy też skakaniem. Stopy są podstawą dla kręgosłupa, zatem warto o nie właściwie zadbać.

Płaskostopie a wkładki ortopedyczne

Jedną z najczęstszych schorzeń w obrębie stóp jest płaskostopie poprzeczne. Deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym spłaszczeniu łuku podłużnego stopy, czemu towarzyszy koślawość tyłostopia. Stan ten może wynikać z przyczyn wrodzonych lub nabytych, na przykład wskutek ciągłego przeciążania mięśni wysklepiających stopę czy też znacznego przyrostu masy ciała.  Następstwem płaskostopia jest hiperpronacja stopy, czyli “uciekanie” do środka.

Koślawienie się pięty często prowadzi do znacznego obciążenia mięśni i stawów i prowadzi do dolegliwości bólowych, a przede wszystkim podczas długotrwałego chodzenia. Nieleczone płaskostopie może także z czasem prowadzić do bólów kręgosłupa, zatem nie wolno go lekceważyć. Warto czym prędzej udać się do specjalisty po odpowiednie wkładki na płaskostopie: https://footwave.pl/wkladki-ortopedyczne/footwave-plaskostopie.


Wkładki na płaskostopie – istotne zalety
 

W przypadku występowania dolegliwości bólowych związanych z płaskostopiem warto czym prędzej udać się do podologa, który zaleci stosowanie odpowiednich wkładek. Pozwalają one na:

- zmianę ustawienia poszczególnych części stopy
- indywidualną korekcję stopy
- odpowiednie podparcie wysklepienia podłużnego
- zapewnienie odpowiedniej stabilizacji oraz utrzymania korekcji w zależności od stopnia deformacji stopy
- stymulację mięśni stopy do pracy
- odpowiednie ustawienie stopy podczas chodu

Noszenie odpowiednich wkładek jest niezwykle ważne. Prawidłowe ułożenie stopy pozwala bowiem zadbać o właściwą postawę ciała oraz pracę stawów skokowych, kolanowych i biodrowych.

Badanie podologiczne a dobór wkładek

Borykając się z płaskostopiem warto wybrać się do podologa. Wizyta rozpoczyna się zawsze od wywiadu medycznego, a następnie badania. Pokazuje ono jak wygląda rozkład obciążenia stóp oraz jaka jest możliwość skorygowania wady.

Podczas wizyty wykonywany jest również pomiar rozkładu ciśnienia stóp na podłożu statycznie oraz podczas chodu. Przeprowadzone badania pozwalają na dobór odpowiednich wkładek. W tym celu wykonywany jest wycisk stopy w piance. Wówczas to stopa musi być ustawiona w pozycji skorygowanej. Kolejnym etapem jest przygotowanie odlewu stóp na którym formowane są wkładki ortopedyczne. Ich noszenie w połączeniu z odpowiednimi butami w ogromnym stopniu poprawia komfort życia.

[ZT]18378[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%