Zamknij
REKLAMA

Dobra kawa, czyli jaka?

10:36, 20.06.2022 | .

Ziarna kawy są drugim co do wielkości surowcem handlowym na świecie, a zarazem kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. W Polsce ponad 80% dorosłych obywateli deklaruje, że pije kawę regularnie. Podobno statystyczny Polak wypija aż 3 kilogramy kawy rocznie co podobno odpowiada jednej filiżance dziennie. Jak więc wybrać kawę, aby jej picie było czystą przyjemnością?

Po pierwsze: mieszanka

Stale zmieniające się warunki klimatyczne, sposób uprawy i długi transport sprawiają, że ziarna kawy mogą mieć różną jakość. Optymalizacji smaku i jakości służy sporządzanie mieszanek. Zestawienie ziaren zawiera od kilku do kilkunastu gatunków. Wśród odmian kawy są takie, które mają delikatny smak i aromat, inne z kolei zaskakują swoją intensywnością lub kwaskowatością. Na przykład robusta charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny, z kolei inne gatunki mogą mieć małą ilość kofeiny. Kawa znana jako “Mokka” to mieszanka aż sześciu gatunków kaw. Co jest zatem istotne w przygotowywaniu mieszanek? Balans i uzyskanie idealnego połączenia, poprzez wykorzystanie właściwości kilku gatunków kaw.

Po drugie: palenie

Przygotowane mieszanek bezpośrednio poprzedza proces palenia. Najczęściej kawa palona jest przemysłowo gorącym powietrzem, co istotnie obniża jej jakość. Chcąc wypić dobrą kawę, warto wybrać tę przygotowaną i paloną przez dobrą rzemieślniczą palarnię kawy. Wyróżniane są trzy stopnie palenia kawy: jasne, średnie i ciemne. Kawa palona ciemno charakteryzuje się dużą goryczą. Podczas picia kawy palonej ciemno wyczuwalne są takie nuty smakowe jak gorzka czekolada czy orzechy. Kawa palona jasno ma wysoką kwasowość i dominują w niej owocowe oraz cytrusowe nuty smakowe. Dobra palarnia kawy dba o proces palenia od początku do końca i kontroluje go na każdym etapie, stąd ziarna kawy zyskują idealne właściwości, które spełnią oczekiwania każdego klienta.

Dobra kawa to przede wszystkim odpowiednio skomponowana mieszanka, która następnie jest właściwie palona. Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości produktu posiadającego zbalansowany smak i aromat. Dobrze skomponowaną i paloną kawę można zakupić w sklepie, który specjalizuje się w handlu kawą np. sprawdzony sklep kawa.

Źródło zdjęcia:
Rido / Shutterstock.com

[ZT]20538[/ZT]

[ZT]20523[/ZT]

(reklama)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%