Zamknij

Legalizacja i przeglądy hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych. Sprawdź co musisz wiedzieć!

11:14, 07.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:15, 07.12.2022

Hydranty, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są urządzeniami służącymi zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom oraz mieszkańcom na wypadek pożaru. Tak samo jak gaśnica, przeznaczone są do ugaszenia lub zatrzymania rozprzestrzeniania się ognia do momentu, w którym na miejsce przyjedzie straż pożarna. By pierwsza reakcja na zagrożenie była możliwa, sprzęt musi pozostawać sprawny. Konieczne są więc regularne przeglądy hydrantów.

 

Obowiązek kontroli urządzeń gaśniczych

Każdy pracodawca lub zarządca budynku ma obowiązek sprawdzać regularnie nie tylko stan gaśnic, ale również hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych. Urządzenia podlegają systematycznej kontroli i konserwacji oraz muszą być zgodne z polskimi i europejskimi standardami. Jeśli osoba przeprowadzająca kontrolę stwierdzi brak odpowiedniej dokumentacji, przeglądów czy badań konserwacyjnych, nakłada na zarządcę budynku grzywnę. Oczywiście o prawidłowe działanie sprzętu należy dbać przede wszystkim w kontekście możliwości podjęcia właściwych działań w trakcie pożaru. Braki w dokumentacji czy przeglądach odgrywają kluczową rolę w przypadku chęci uzyskania odszkodowania i mogą prowadzić do spraw sądowych dotyczących zniszczenia mienia i narażenia osób znajdujących się w budynku na utratę życia i zdrowia. Właśnie z tych powodów legalizacja hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych nie powinna zostać zlekceważona.

Hydranty wewnętrzne – za co odpowiadają?

Hydranty wewnętrzne (lub zawory hydrantowe) montowane na wewnętrznej sieci wodociągowej mają za zadanie doprowadzać środek gaśniczy, czyli wodę, do tych miejsc w budynku, w których powstał lub zaczął się rozprzestrzeniać pożar. Dobór i rozmieszczenie, zasięg działania, a także wydajność hydrantów wewnętrznych określone są przez obowiązujące przepisy.

Hydranty zewnętrzne – za co odpowiadają?

Hydranty zewnętrzne stanowią część infrastruktury przeciwpożarowej wykorzystywanej przez jednostki straży pożarnej do gaszenia pożaru. Urządzenia są instalowane na sieci wodociągowej, co sprawia, że po podłączeniu do hydrantu służby mają praktycznie natychmiastowy dostęp do źródła wody. Jest ona dostarczana m.in. przez pompownie przeciwpożarowe. Sprzęt ten dzieli się na naziemny i podziemny. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie hydrantów zewnętrznych naziemnych. Podziemne można wykorzystywać w sytuacjach, w których zastosowanie naziemnych byłoby utrudnione lub niewskazane.

Czemu służy regularny przegląd hydrantów wewnętrznych?

Wewnętrzna sieć hydrantowa odpowiada za działania podejmowane w pierwszej fazie pożaru. Wtedy zasięg ognia nie jest jeszcze na tyle duży, by nie dało się ugasić go przy użyciu sprzętu podręcznego. Dostęp do takiej sieci zapewnia możliwość natychmiastowej reakcji i rozpoczęcia skutecznej akcji gaśniczej przed dotarciem na miejsce zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Każda reakcja jest istotna w kontekście zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się ognia na dużą skalę.

Jak często wykonuje się przegląd hydrantów wewnętrznych?

Wedle przepisów, przegląd hydrantów wewnętrznych obejmuje pomiar ciśnienia i wydajności, to jest parametrów zapewniających właściwe działanie urządzeń. Powinien się on odbywać minimum raz w roku. Ponadto raz na 5 lat konieczne jest przeprowadzenie przeglądu hydrantów wewnętrznych obejmującego próbę ciśnieniową węży pożarniczych [PN-EN 671-1, 2, 3].

Kto zajmuje się przeprowadzaniem przeglądu hydrantów wewnętrznych?

Art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej informuje o tym, iż wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest możliwe wyłącznie przez osoby, które zdobyły wymagane kwalifikacje (zalicza się do nich posiadanie co najmniej średniego wykształcenia oraz ukończenie szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej bądź posiadanie co najmniej tytułu zawodowego “technik pożarnictwa”).

Przegląd hydrantów wewnętrznych – dokumentacja

Po zakończonym przeglądzie użytkownik otrzymuje protokół z jego przebiegu oraz z przeprowadzonego badania parametrów sieci hydrantowej. Protokół obejmuje informacje takie jak oznaczenia hydrantu, umiejscowienie, wartości mierzonych parametrów, czyli ciśnienia statycznego i dynamicznego oraz wydajności, a także ewentualne zastrzeżenia bądź zalecenia.

Kiedy powinno się wykonywać przegląd hydrantów zewnętrznych?

Przegląd i konserwacja hydrantów zewnętrznych powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Obowiązek spoczywa na właścicielu sieci wodociągowej przeciwpożarowej. W przypadku, gdy znajdują się one na terenie prywatnym, obowiązek należy do właściciela lub zarządcy nieruchomości. Przeglądami urządzeń poza terenem prywatnym zajmuje się operator sieci, najczęściej miejskiej lub gminnej, odpowiadającej za wodociągi i kanalizację. Na przegląd i konserwacje hydrantów możesz umówić się na askarprotect.pl

[ZT]22176[/ZT]

[ZT]22165[/ZT]

[ZT]22173[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%