Zamknij

Dlaczego firmy pożyczkowe, udzielając pożyczki, wymagają mniej zaświadczeń niż banki?

09:04, 08.10.2020 | materiały partnera

Wzięcie kredytu w banku wymaga przeważnie przygotowania wielu dokumentów, co jest kłopotliwe i czasochłonne. Tymczasem wystarczy sprawdzić ofertę firm pożyczkowych, aby się przekonać, że w ich przypadku formalności są mniej skomplikowane i nie trzeba przygotowywać tak wielu dokumentów jak w banku.

W Polsce pieniądze pożyczają nie tylko banki, ale i firmy pożyczkowe. Sektor pożyczek pozabankowych stanowi ważny element rynku finansowego w naszym kraju. Firmy pożyczkowe zapewniają dostęp do pieniędzy klientom, dla których oferta bankowa jest ograniczona lub niedostępna. Szacuje się, że sektor pozabankowy1 ma rocznie od 2 do 3 mln klientów.

Firmy pożyczkowe działające na polskim rynku udzielają pożyczek na okres od jednego do kilkudziesięciu tygodni. Natomiast wysokość zobowiązań oferowanych w tym sektorze waha się od 50 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Według szacunków około 10% pożyczek jest udzielana na okres 21 dni, 32% – na 30 dni, a 28% – na 60 tygodni. Średnia kwota pożyczki udzielanej przez sektor pozabankowy wynosi 2 278 zł, natomiast średnia kwota kredytu konsumenckiego udzielanego przez banki to 10 734 zł.

Firmy pożyczkowe mają znaczący udział rynkowy w udzielaniu zobowiązań na niskie kwoty. W segmencie pożyczek do 1 tys. zł udział sektora pozabankowego wyniósł 43%, natomiast banków – 57%. W zobowiązaniach na wyższą kwotę (do 4 tys. zł) udział firm pożyczkowych wyniósł 25%, a banków – 75%.

Klientami firm pożyczkowych są najczęściej osoby młode. Udział pożyczkobiorców w wieku 18-24 lata w sektorze pozabankowym jest trzykrotnie wyższy niż w sektorze bankowym. Natomiast klientów w wieku 35-44 lata oraz powyżej 65. roku życia jest mniej niż w sektorze bankowym.

Pożyczka pozabankowa w kwocie do 10 tys. zł jest najczęściej zaciągana na remont mieszkania (41%) oraz na niespodziewane wydatki (24%). Zobowiązania takie są również brane na zakup samochodu (21%), organizację imprezy rodzinnej (19%) lub na zakup gadżetów elektronicznych (18%).

1 http://instytutstaszica.org/wp-content/uploads/2019/03/Rynek-po%C5%BCyczek-konsumenckich-2019-Analiza-IS.pdf

Źródło: Instytut Staszica

– Pożyczka to szybki sposób na zdobycie gotówki. Minimum formalności, ułatwione procedury oraz możliwość otrzymania pieniędzy bezpośrednio na konto zachęcają wiele osób, szczególnie młodych, do skorzystania z oferty sektora pożyczkowego – zauważa ekspert marki Vivus. – Firmy pożyczkowe umożliwiają klientom wypełnienie formalności przez Internet. To bardzo ułatwia cały proces pożyczkowy, a do tego przyspiesza otrzymanie pożyczki. Istotne jest także to, że pożyczkodawcy pozabankowi z reguły nie wymagają tak wielu dokumentów, jak to jest w przypadku banków – dodaje ekspert.

Pożyczka bez zaświadczeń – kiedy można ją otrzymać?

Pożyczka bez zaświadczeń jest możliwa tylko w instytucjach pozabankowych. Takich możliwości nie daje oferta bankowa, ponieważ tutaj każdy klient składający wniosek o kredyt musi przedstawić zaświadczenie od pracodawcy lub umowę o pracę, czyli musi udowodnić otrzymywanie stałego dochodu. To warunek konieczny do przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej. Wynika to również z faktu, że banki pożyczają pieniądze klientów, natomiast firmy pożyczkowe – własne. To oznacza, że sektor pożyczkowy może podchodzić do formalności elastyczniej, co nie znaczy, że każdy dostanie pożyczkę. Najważniejsza jest zdolność kredytowa i stały dochód.

Za stały dochód uważane jest wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, renty, emerytury oraz przychody z działalności gospodarczej. Natomiast inne dochody (np. z wynajmu mieszkania, świadczeń rodzinnych, z programu 500+ lub alimentów) są akceptowane tylko przez niektóre firmy pożyczkowe.

Dodatkowo na rynku pozabankowym są również pożyczkodawcy oferujący pożyczkę na oświadczenie. W takim przypadku wypełniając wniosek, pożyczkobiorca sam deklaruje wysokość i źródło miesięcznych dochodów. W niektórych sytuacjach instytucja pozabankowa może wymagać potwierdzenia uzyskiwania wynagrodzenia np. w formie wyciągu z konta bankowego. Więcej można się dowiedzieć na stronie https://www.vivus.pl/pozyczka-bez-zaswiadczen.

Pożyczka bez zaświadczeń – dla kogo?

O pożyczkę bez zaświadczeń może wnioskować każdy, kto spełnia warunki instytucji pozabankowej. Pożyczkobiorcą firmy pożyczkowej może być tylko osoba pełnoletnia, posiadająca dowód osobisty, numer telefonu, konto w banku oraz adres e-mail. Dodatkowo każdy klient musi przejść pozytywnie ocenę zdolność kredytowej i nie być dłużnikiem zarejestrowanym w BIK, BIG lub KRD. Jednak większość instytucji pozabankowych podchodzi indywidualnie do każdego wnioskującego.

Aby otrzymać pożyczkę bez zaświadczeń, wystarczy wejść na stronę instytucji pozabankowej. Tam trzeba wypełnić formularz i oświadczenie o dochodach. Wniosek należy przesłać online do pożyczkodawcy, a następnie wykonać przelew weryfikacyjny. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy.

Firmy pożyczkowe nie wymagają tak wielu dokumentów jak banki, a czasami wystarczy im tylko oświadczenie o zarobkach, ponieważ nie obowiązują ich tak restrykcyjne przepisy jak sektor bankowy. Do tego często używają nowoczesnej technologii do weryfikacji klienta, aby przyspieszyć cały proces pożyczkowy.

Artykuł powstał we współpracy z Vivus.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop