Zamknij

Jak obliczyć koszt pożyczki bankowej?

08:12, 30.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:12, 30.03.2021

Im więcej posiadamy pieniędzy w portfelu, tym chętnie korzystamy z wszelkiego rodzaju wsparcia pochodzącego z rynku finansowego. Pożyczamy pieniądze w postaci kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, obrotowych. Sięgamy po pożyczki gotówkowe z banków i instytucji pozabankowych. Co drugi Polak spłaca aktualnie kredyt lub pożyczkę. Rosnąca zdolność kredytowa zachęca do zadłużania się. 

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Ze wszystkich kredytów, jakie znajdują się w ofercie pożyczkodawców, najchętniej korzystamy z kredytów konsumpcyjnych w postaci pożyczki na dowolny cel. W ten sposób pożyczkobiorca sam decyduje, na jaki cel chciałby wydać pozyskane środki. Jednak wiele instytucji, badając rynek pożyczek, zwróciło uwagę na najczęstsze cele pozyskiwania środków i okazało się, że można podzielić je na grupy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się do niedawna pożyczki zaciągane na kupno samochodu. Pożyczkodawcy stworzyli mnóstwo zachęt do pożyczania pieniędzy na ten cel, ubezpieczyli wysoko pożyczki i spokojnie realizowali wyznaczone sobie cele. 

Kolejne cele starań o pożyczkę to zakup nowych mebli, realizacja poważnego remontu w domu czy mieszkaniu, nabycie sprzętów AGD czy innych do domowego użytku. Ostatnią grupą zobowiązań stanowią pożyczki w ramach niespodziewanych wydatków, dosypka funduszy na wakacje, organizację wesela, a nawet komunii. 

Jak znaleźć optymalną pożyczkę? 

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, większość klientów instytucji bankowych zwraca uwagę na dwa elementy: czas trwania umowy oraz wysokość comiesięcznej spłaty. Tymczasem składników pożyczki, na które możemy mieć wpływ, jest znacznie więcej. Pożyczkobiorca z całą pewnością powinien sprawdzić  wskaźnik RRSO funkcjonujący dla danej pożyczki. To on najwięcej mówi o całkowitych kosztach pożyczonych pieniędzy. Zawiera bowiem szereg składników:

  • oprocentowanie
  • marżę
  • prowizję
  • koszty ubezpieczenia
  • koszt otwarcia i prowadzenia rachunku bankowego

RRSO to suma wszystkich kosztów i dopiero znając tę wartość, można tak naprawdę przyjrzeć się cechom danej pożyczki i porównać ją za pomocą specjalnie stworzonych do tego celu narzędzi. 

Kalkulator kredytowy - kredyt gotówkowy

Kalkulator kredytowy i kredyt gotówkowy to dwa najbliższe sobie narzędzia prowadzące do jednego celu, czyli otrzymania pożyczki w pożądanej przez siebie kwocie. Kalkulator kredytowy to narzędzie intuicyjne, które ma przeprowadzić przyszłego pożyczkobiorcę przez mechanizmy wyliczania pełnych kosztów pożyczki. Wystarczy wprowadzić do niego podstawowe informacje z oferty pożyczkodawcy, takie jak: wysokość kredytu, okres jego spłaty, oprocentowanie, by natychmiast pokazały się na ekranie wszelkie przypisane koszty. Zaawansowane kalkulatory działają jeszcze sprawniej, podpinają one bowiem dane z aktualnych ofert banków, co umożliwia zobaczenie pełnego przekroju propozycji. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że wyniki obliczeń kalkulatora kredytowego od kredytów gotówkowych dają obraz szacunkowy, ale pozwalają na stworzenie zamkniętego zbioru ofert do dalszego opracowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%