Zamknij

Co z trawą po zimie? Jakich nasion i nawozów użyć?

13:51, 01.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:51, 01.04.2021

Dla niektórych wiosna to najpiękniejsza pora roku. Czas kiedy wszystko w naturze budzi się do życia to też sygnał dla ogrodnika, że rozpoczął się sezon. To jak zadbamy o nasze ogrody na wiosnę, później zaprocentuje pięknymi kolorowymi rabatami i zielonymi trawnikami. Aby tak było musimy wiedzieć jakie mieszanki traw i nawozy są najlepsze.

Trawnik po zimie.

Kiedy mija zima, wydaje nam się, że wszystko obudzi się do życia w nienaruszonym stanie. Zwłaszcza trawa wydaje się odporna na wszelkiego rodzaju nieprzyjazne warunki. Niestety jej też dosięgają różne niszczące czynniki. Jednym z nich jest mróz, woda pod darnią zamarza i odmarza co powoduje unoszenie się kęp trawy. Oderwane od korzeni niestety usychają co owocuje nam brzydkimi ubytkami na trawniku. Innym problemem może okazać się pleśń śniegowa. Kiedy na naszym trawniku długo zalega śnieg, z nadmiaru wilgoci może rozwinąć się pleśń. Na trawniku tworzą się mało estetyczne białe place. Nie mniejszym zagrożeniem dla naszego zielonego dywanu jest aktywność kretów, która wzrasta na wiosnę. Kiedy wiemy już z czym walczymy możemy zabrać się za prace renowacyjne.

Zabiegi po zimie.

Aby naprawić wszystkie szkody wyrządzone przez zimę, należy wykona kilka zabiegów. Przede wszystkim grabimy trawnik. Zazwyczaj robimy to w marcu, kiedy trawa nie obudziła się jeszcze do wzrostu. Należy zrobić to starannie, żeby nie pozostawić resztek obumarłych roślin, które mogą być zaczątkiem różnych chorób. Aby zniwelować wszelkie nierówności, wybrzuszenia najlepiej zrobić wałowanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby na glebach zbitych, gliniastych, nie wykonywać zabiegu zbyt często. Kiedy nasz trawnik ma więcej, niż dwa lata, możemy go odmłodzić dzięki wertykulacji. Polega ona na pionowym nacinaniu darni. Warto jeszcze pokusić się o aeracje, to nic innego jak nakłuwanie trawnika kolcami. Jeżeli nie mamy profesjonalnego aeratora, możemy zrobić to zwykłymi widłami. Mimo, że to pracochłonne zajęcie to trawa odwdzięczy się pięknym zielonym kolorem. Ostatnim etapem przygotowującym trawnik pod mieszanki nasion traw i nawozy, jest wapnowanie. Trawa lubi glebę lekko kwaśną lub obojętną. Jeżeli pH będzie wynosiło poniżej 5,5 wtedy bardziej prawdopodobne, że na naszym trawniku zagości mech. Rozrzucanie wraz z innymi pracami warto rozplanować przed tym jaka trawa zaczyna swój wzrost.

Jak dosiewamy trawę i czym nawozimy po zimie.

Kiedy wykonaliśmy już wszystkie niezbędne prace naprawcze i pobudzające nasz trawnik do życia, możemy zastanowić się jakie mieszanki nasion traw i nawozy wysiać. Kiedy nasza trawa zaczyna rosnąć musimy dostarczyć jej przede wszystkim trzech składników. Najważniejszy jest azot. Możemy użyć w tym celu saletry amonowej, która pobudzi trawnik do regeneracji i wzrostu. Drugim kluczowym pierwiastkiem jest potas. Dobrze jeżeli darń zostanie wzbogacona fosforem. Jeżeli dobieranie dawek i przeliczanie każdego nawozu na powierzchnię trawnika jest zbyt problematyczne, można kupić nawóz wieloskładnikowy. Na tak przygotowany grunt możemy w końcu wysiać nasiona traw na ubytki. Możemy zrobić to na dwa sposoby, albo wysiejemy te same mieszanki traw, z których zakładaliśmy trawnik albo zastosujemy trawę samo zagęszczającą. Drugi sposób jest lepszy ze względu na to, że trawa rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy, trawnik szybko się zagęszcza i jest bardziej mrozoodporny. Mieszanki nasion traw warto dobierać ze względu na glebę na jakiej są wysiewane i miejsce. Nie wszystkie trawy będą dobrze rosnąć w pełnym słońcu lub przeciwnie w całkowitym cieniu. Ważna jest także częstotliwość użytkowania trawnika. Wszystkie zabiegi wykonane poprawnie gwarantują piękny trawnik w ciepłe miesiące oraz lepszy stan po kolejnej zimie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%