Zamknij

Pracodawcy szukają przedstawicieli handlowych - co musisz umieć?

13:32, 19.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:34, 19.10.2021

Na rynku pracy brakuje przedstawicieli handlowych. Praca jest bardzo ciekawa, aczkolwiek wymagająca dużego zaangażowania. Aby rozpocząć pracę w charakterze handlowca, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Jeśli chcesz aplikować na to stanowisko, zobacz, co należy do obowiązków przedstawiciela handlowego i jakim cechami powinien się odznaczać.

Co należy do obowiązków przedstawiciela handlowego?

Zadaniem przedstawiciela handlowego jest aktywne szukanie nowych klientów i podpisywanie z nimi umów. Jednak by było to możliwe, handlowiec musi wykonać określoną pracę. Do jego zadań należy:

– Analiza rynku i dyskretne monitorowanie poczynań firm konkurencyjnych.

– Poszukiwanie klientów, budowanie sieci odbiorców, podpisywanie umów.

– Dbałość o budowanie pozytywnego wizerunku marki na rynku.

– Przygotowywanie planów sprzedażowych i ich realizacja (po uzyskaniu akceptacji przełożonych).

– Przygotowywanie ofert handlowych.

– Okresowe składanie raportów.

Jeśli interesuje cię taka praca, sprawdź oferty dla przedstawiciela – GW.

Jakie cechy powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?

W pracy przedstawiciela handlowego liczy się nie tylko wykształcenie (tak naprawdę nie we wszystkich branżach trzeba mieć dyplom ukończenia studiów), ale też tzw. kompetencje miękkie. Dobry przedstawiciel handlowy nie jest bowiem rzemieślnikiem, który każdego klienta obsługuje tak samo, ale artystą, który potrafi za każdym razem wyjść poza utarty schemat.

Cechy niezbędne w pracy przedstawiciela handlowego:

– Umiejętność zorganizowania sobie pracy – tu nikt nie przydzieli konkretnych zadań i nie będzie oczekiwał raportu z ich wykonania – liczy się tylko jedno: wynik finansowy.

– Samodzielność – handlowiec rzadko pracuje w zespole, częściej jest tzw. wolnym strzelcem. Musi więc mieć dużą samodyscyplinę w wykonywaniu codziennych obowiązków.

– Znajomość technik sprzedaży i podstaw psychologii – to bardzo przydatne umiejętności w pracy handlowca.

– Łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności negocjacyjne i perswazyjne – handlowiec musi odznaczać się dużą pewnością siebie, łatwo zjednywać sobie ludzi i skutecznie przekonywać ich do swoich racji.

– Odporność na stres – praca przedstawiciela handlowego nie jest niekończącym się pasmem sukcesów. Trzeba liczyć się też z odmowami i transakcjami, które finalnie nie dochodzą do skutku.

– Zadbany wygląd – pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego przedstawiciel handlowy musi mieć odpowiednią prezencję.

Ile można zarobić jako przedstawiciel handlowy?

Umiejętności przedstawicieli handlowych są dobrze doceniane. Ile dokładnie zarabia handlowiec? Trudno powiedzieć, bo w tej branży bardziej niż pensja liczy się premia za sprzedaż lub prowizja określona w umowie. Dlatego, chociaż zarobki przedstawicieli handlowych nie są objęte tajemnicą, ustalenie, ile naprawdę można zarobić, napotyka przeszkody.

Z danych dostępnych w internecie wynika, że średnie wynagrodzenie w tej branży wynosi 5100 zł brutto. Jednak trzeba pamiętać, że to tylko średnia. Niektóre źródła podają wręcz, że to średnia pensja, do której trzeba doliczyć prowizję lub premię. W tej sytuacji można się spodziewać, że zarobki dobrych przedstawicieli handlowych wynoszą kilkukrotnie więcej. Jednak nie można zapomnieć o prostej prawdzie, iż jaka praca, taka płaca. Tych pieniędzy nie dostaje się za darmo.

Czy warto zostać przedstawicielem handlowym?

Ta praca niewątpliwie jest wymagająca, ale potrafi też przynieść sporo satysfakcji. Szczególnie zaangażowani przedstawiciele handlowi mają powody do zadowolenia i mowa tu nie tylko o wysokich zarobkach. Ich praca przekłada się bezpośrednio na postrzeganie firmy, często mają prawo mówić o sobie, że są jej filarami.

Ponadto praca w charakterze przedstawiciela handlowego to okazja do samorozwoju, można potraktować ją jako docelową lub jako trampolinę do dalszej kariery. Niewątpliwie dogłębna znajomość branży będzie atutem przy aplikowaniu na stanowisko menedżerskie w firmie macierzystej lub pokrewnej.

Z praktycznego punktu widzenia warto odnotować nienormowany czas pracy. Przedstawiciel handlowy zawsze znajdzie czas na załatwienie prywatnych spraw, co często jest niemożliwe przy pracy na etacie. Z drugiej strony zbytnie rozpasanie taką swobodą może działać demobilizująco, dlatego tak ważne jest utrzymanie samodyscypliny.

Istotne dla przedstawicieli handlowych są też określone profity pozapłacowe. W większości przypadków pracodawcy wyrażają zgodę na użytkowanie samochodu, telefonu i komputera nie tylko do celów zawodowych, ale też prywatnych.

[ZT]17915[/ZT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%