Zamknij

Czym jest rekuperacja?

15:46, 29.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:46, 29.12.2021

Prawidłowa wymiana powietrza stanowi niezbędny element każdego domu, zapewniając nam bezpieczne i zdrowe środowisko do życia. Tradycyjnym systemem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, która polega na pozbyciu się zużytego powietrza poprzez kominy wentylacyjne. Jednakże ten sposób okazuje się zawodny, jeżeli w budynku nie ma odpowiedniego rozszczelnienia. Nieefektywna wentylacja może doprowadzić do pojawienia się pleśni na ścianach, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie tzw. rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji. Pozwala ona na kontrolę ruchu powietrza ogrzewając je i oczyszczając z zanieczyszczeń.

Jak działa rekuperacja?

Proces pozyskiwania energii odbywa się za pomocą rekuperatora. Ciepłe i brudne powietrze wyciągane z budynku przechodzi przez wymiennik, w którym pozostaje energia cieplna. Z kolei zimne i czyste powietrze z zewnątrz przejmuje ciepło znajdujące się w rekuperatorze i dostaje się do pomieszczeń. Ilością dostającego się i wyciąganego powietrza można dowolnie sterować, według swoich preferencji.

Zalety posiadania rekuperacji

Jednym z najistotniejszych powodów, dla których warto pomyśleć o instalacji mechanicznej są kwestie zdrowotne. Dzięki niej jesteśmy w stanie ograniczyć negatywny wpływ szkodliwych substancji zawartych w powietrzu (smog, spaliny, dym z kominów itd.), może to być szczególnie ważne dla alergików czy osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Rekuperacja to również ratunek dla naszych portfelów poprzez obniżenie zużycia energii - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Istnieje możliwość rozbudowania instalacji, aby w sezonie letnim, powietrze z zewnątrz było ochładzane, podnosząc przy tym komfort przebywania w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Decydując się na rekuperacje nie można bagatelizować kwestii technicznych takiego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu montażu przez specjalistów, dzięki którym będziemy pewni, iż instalacja będzie w pełni sprawna. Niekiedy kwestią problematyczną okazać się może brak izolacji na kanałach, powodując obniżenie efektywności mechanizmu, a nawet uszkodzenia urządzenia.

Koszt rekuperacji

Cena tego rodzaju wentylacji zależna jest od naszych potrzeb i jakości urządzeń. Wydatki nie kończą się na zakupie rekuperatora, albowiem konieczne są m.in. wymiana filtrów, przeglądy stanu instalacji, ponadto samo zużycie energii elektrycznej generuje dodatkowe koszty. Pomimo tego jest to wciąż atrakcyjniejsza alternatywa dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, zważając na korzyści, które niesie ze sobą ta technologia.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
[email protected]
GSM: 662219907

ul. Leśna 12;

42-165 Lipie k/Częstochowy

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%