Zamknij

Czy warto rozpoczynać inwestycje deweloperskie?

11:42, 08.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:42, 08.06.2022

Rynek deweloperski to trudna i skomplikowana branża, z którą wiąże się wiele zagadnień i ciągłe aktualizowanie wiedzy. Inwestycje w nieruchomości to przede wszystkim ciągłe obserwacje i analizy, które pozwalają zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu. Z tego rodzaju transakcjami wiąże się nie tylko wiedza w zakresie samego rynku deweloperskiego, ale również przepisów prawa oraz skutecznej prezentacji i sprzedaży.

Jak wygląda obecnie rynek inwestycji deweloperskich?

Inwestycje deweloperskie wymagają ogromnej dozy cierpliwości i sprawności w uzyskiwaniu pozwoleń oraz szukaniu wykonawców, którzy podołają zadaniu i terminom. Widocznym problemem, który występuje na rynku polskim, jest ograniczona ilość dogodnych lokalizacji, w których można znaleźć działkę pod budowę nowej inwestycji. Zapotrzebowanie na mieszkania wciąż występuje, mimo wysokiego wzrostu cen mieszkań za metr kwadratowy. Coraz więcej konsumentów decyduje się również na zakup nieruchomości za gotówkę. To, co zmieniły w naszym postrzeganiu mieszkań ostatnie lata pandemii, to przede wszystkim większa zapotrzebowanie na duże metraże oraz mieszkania z ogrodem lub balkonem.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się dzisiaj branża deweloperska?

To, co obecnie może przerażać wielu inwestorów, to przede wszystkim ciągły wzrost stóp procentowy, który powoduje problemy z zaciągnięciem kredytów oraz ich wysokie raty. Zmienia się wówczas również zdolność kredytowa potencjalnych klientów, dlatego sprzedaż już gotowych nieruchomości może okazać się nieco utrudniona.

Jednak pomimo wysokiej inflacji oraz podwyżki stóp procentowych ciągle odzywają się nowi klienci, chętni na zakup mieszkania czy domu. Musimy również zauważyć, że w przeszłości stopy procentowe były wyższe, a inwestycje deweloperskie i tak się świetnie sprzedawały. Wysoka inflacja to również niższy depozyt, który musimy wpłacić do banku, aby uzyskać kredytowanie. Właśnie te czynniki sprawiają, że mimo pozornego spadku zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi, rynek ciągle jest stabilny i zyskuje nowych kupców. Eksperci twierdzą, że jedyne co grozi nam na rynku nieruchomości to jego zahamowanie, a nie spadek sprzedaży. Musimy pamiętać, że zarówno stopy procentowe, jak i inflacja bywają zmienne, dlatego sytuacja może się nagle odwrócić.

Jakie plany mają firmy deweloperskie na przyszłość?

Deweloperzy dążą przede wszystkim do utrzymania poziomu sprzedaży sprzed podwyższenia stóp procentowych. Profil ich działalności przez cały czas pozostaje taki sam, a ich głównym celem jest budowa nowych inwestycji oraz ich późniejsza sprzedaż. Warto zauważyć, że nie musimy mieć kupca na mieszkanie, aby na nim zarobić.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest wynajem wybudowanych już przestrzeni, dzięki czemu rozwiąże się kolejny problem obecnego rynku — brak mieszkań do wynajęcia. Na takie rozwiązania bez problemu znajdą się chętni. Dodatkowym atutem takich inwestycji jest to, że powstają one jako gotowe osiedla, na których znajdziemy całą infrastrukturę niezbędną do codziennego funkcjonowania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli nam oszczędzić czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%